Niepozorna rzeżucha, choć nie przekonuje zapachem wygrywa w rankingu najzdrowszych warzyw. Jak ją jeść?

Jak posadzić rzeżuchę?
Jak posadzić rzeżuchę? Prawo autorskie: wytrazekpiotr / 123RF Zdjęcie Seryjne
Rzeżucha niepozorna krewniaczka kapusty wygrywa w rankingu najzdrowszych warzyw. Uczeni z Uniwersytetu of New Jersey dowiedli, że rzeżucha z 47 przebadanych warzyw jest najzdrowsza. Dlaczego jest tak zdrowa? - wyjaśniają naukowcy. Wyniki badań opublikowano na łamach „Preventing Chronic Disease”.


Rzeżucha znana jako pieprzyca, pochodzi z Azji i Afryki. W starożytności służyła za prezent dla faraonów, spoczywających w piramidach. W medycynie ludowej nazywana zdrowiem ciała. Dezynfekowała jamę ustną i przewód pokarmowy. Współcześnie gości na stołach, ale tylko od święta. Szkoda, bo to cenna witamina dla osób cierpiących na zaburzenia tarczycy, nowotwór i problemy skórne.

Co z tym zapachem?
Nie wszystkim jednak podoba się smak i zapach - pikantny, ostry i specyficzny. Nie wszyscy też wiedzą, że rzeżucha wydziela olejek eteryczny, stosowany jako przyprawę, środek terapeutyczny w ziołolecznictwie oraz w aromaterapii.

Jak posadzić rzeżuchę?
Jak posadzić rzeżuchę? Na wacikach, bez waty, na ręczniku papierowym, na gazie? Koncepcji jest kilka. Najlepszy - według nas - to sposób z nawilżonym wodą wacikiem.
Watę kładziemy na talerzu, zwilżamy watę wodą. Rozsypujemy nasiona rzeżuchy i spryskujemy wodą. Rzeżucha uprawiana jest około półtora tygodnia. Jeśli będzie regularnie podlewana, odpowiednio nasłoneczniona i ogrzana pierwsze nasiona wykiełkują już po 3 dniach. Rzeżucha nie jest wymagająca i jest w stanie wykiełkować wszędzie.

Rzeżucha - co w sobie takiego ma?
Przede wszystkim ma witaminę C. Rzeżucha obowiązkowo powinna znaleźć się na talerzu kobiet w ciąży i dzieci, z racji dużej zawartości żelaza i magnezu. Ciężko w to uwierzyć, ale intensywny zapach rzeżuchy wzmacnia apetyt najmłodszych. Rzeżucha jest też przydatna w jadłospisie palaczy, bo skutecznie odtruwa organizm i zasila organizm witaminą C. Ma w sobie też ogromne pokłady witaminy K na krzepliwość i A na raka.


Rzeżucha nie tylko od święta
Rzeżuchę sadzimy głównie w Wielkanoc. Bardzo dobrze, bo to okres przesilenia wiosennego, gdy skóra potrzebuje oczyszczenia i ochrony przed zmianą temperatury. Jednak rzeżucha jedzona wiosną to zdecydowanie zbyt rzadko. Tak naprawdę najlepszym czasem na odświeżenie diety rzeżuchą jest jesień i zima, gdy trudno o pełnowartościowe warzywa. Można ją łączyć ze szczypiorkiem, sałatą, kiełkami. Rzeżucha na kanapce, w sałatce, w zupie i surówce. Na jedzenie rzeżuchy nie ma zbyt wiele czasu, bowiem szybko traci to, co najcenniejsze. Spożywaj ją na bieżącą, inaczej stanie się na tyle gorzka, że aż niesmaczna i do tego niezdrowa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć