Sab Simplex rozpala wyobraźnię rodziców w Polsce. Popularny za zachodnią granicą lek z simeticonem uważany jest za środek uśmierzający kolkę niemowlęcą. Sab Simplex ma podobny skład do dostępnego w Polsce Espumisanu, ale nieznacznie różni się zawartymi w nim substancjami wspomagającymi. Sab Simplex można podawać niemowlętom od 1. dnia życia.
Sab simplex, czyli niemieckie krople na kolkę niemowlęcą, jest bardzo popularny wśród rodziców.
Sab simplex zawiera simeticon, substancję, która poprawia pracę jelit.
Sab Simplex nie jest dostępny w Polsce, mimo tego wielu rodziców go kupuje i stosuje.
Sprawdzamy, w czym tkwi sekret działania Sab Simplex, czy rzeczywiście pomaga na kolkę.
Sab Simplex
Substancją czynną kropli Sab Simplex jest simeticon. Dobrze znany nam i naszym mamom, bo pomaga po strawieniu dużego obiadu. Jest bezpieczny także dla dzieci. Często stosowany w przypadku występowania kolki niemowlęcej.
Pozostałymi składnikami Sab Simplex są: carbomer, kwasek cytrynowy, hypromellose, benzoesan sodu, substancja słodząca (aspartam), sacharyna, kwas sorbinowy, aromat malinowy, aromat waniliowy i woda. Carbomer nadaje lekowi lepkość, a barwniki i kwaski zatrzymują wilgoć.
Dostępne na rynku Espumisan, Bobotic czy Esputicon również zawierają simeticon, jednak w o wiele mniejszej dawce niż niemiecki specyfik. Niektórzy rodzice uważają, że tym, co poprawia działanie Sab Simplexu, w porównaniu do leków dostępnych na polskim rynku, są substancje pomocnicze. Jednak składy leków są bardzo podobne.
Zaleca się podawanie 15 kropli Sab Simplex nie częściej niż 4 razy dziennie, czyli ok 1,6 ml płynu do każdej butelki z mlekiem.
Niemowlętom od 4. tygodnia do 12. miesiąca życia można podawać lek sześć razy dziennie po 15 kropli (0,6 ml). Nie należy przekraczać maksymalnej dziennej dawki, czyli 3,6 ml leku.
Zawiesinę można podać dziecku na łyżeczce przed każdym karmieniem.
Sab Simplex: od jakiego wieku
Niemieckie krople na kolkę nie mają żadnych ograniczeń wiekowych w stosowaniu. Sab Simplex możemy podać noworodkowi, czyli niemowlakowi poniżej 4 tyg. życia - do czterech razy po 15 ml do mleka. Dzieci powyżej miesiąca mogą mieć podany Sab Simplex aż 6 razy po 15 kropli, co daje 3,6 ml na dobę.
Dla porównania Espumisan zaleca dawkę 0,8 ml i zawsze dla dziecka powyżej 4 tygodnia życia.
Czy Sab Simplex jest bezpieczny?
Simeticon ma bardzo mało skutków ubocznych. Nawet przy stosowaniu podwyższonych dawek, dolegliwości pojawiają się rzadko lub są niedokuczliwe. Najczęściej będą występować wzdęcia, nudności i zwiększona ilość gazów.
Sam Sab Simplex może być stosowany nawet przez dłuższy czas, a jego stosowanie, jak deklaruje producent, nie wiąże się z występowaniem skutków ubocznych. Do tej pory nie zaobserwowano żadnych niepożądanych dolegliwości, które mogłyby wystąpić po zażywaniu Sab Simplexu u niemowląt, dzieci czy dorosłych.
To nie oznacza, że można swobodnie szafować ilością preparatu na łyżeczce, którą podajemy niemowlakowi. Zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta.
Sab Simplex jest bezpieczny i zawiera substancję czynną, która rzeczywiście poprawia pracę jelit. Niełatwa dostępność tego specyfiku na polskim rynku uczyniła z niego przedmiot pożądania wśród rodziców.
Gdzie kupić Sab Simplex?
Niemieckie krople na wzdęcia dla niemowląt stały się już legendą. Sab Simplex ma opinię środka, który odejmuje kolkę od ręki.
Sab Simplex jest dostępny bez recepty, ale właśnie, w Niemczech. To sprawia, że aura tajemniczości i trudna dostępność, napędza machinę pragnień.
Mimo że polskie apteki nie sprzedają Sab Simplexu, to żyjemy w czasach globalnych i ściągnięcie produktu z jakiegokolwiek kraju na świecie jest bardzo proste.
Sab Simplex zamówimy online w niemieckiej aptece lub przez polskiego pośrednika sprzedającego wyroby medyczne. Przede wszystkim, jednak jeśli zastanawiamy się nad jego kupnem, musimy znaleźć wiarygodne źródło. Najlepiej, aby był to ktoś, kto ma dostęp do preparatu bezpośrednio z apteki. Uważajmy na pośredników i aukcje internetowe, które oferują lek z nieznanych źródeł.
Czym jest kolka u niemowlaka?
Oprócz tego, że kolka jest zmorą każdego niemal młodego rodzica, to przede wszystkim jest udręką dla maluszka. Występuje w następstwie skurczu jelit. Niedojrzały układ pokarmowy nie radzi sobie z trawieniem nawet mleka matki.
Pojawia się zwykle w godzinach popołudniowych i wieczorem. Przez kilkanaście minut, a czasem nawet godzin dziecko płacze, napina brzuszek i nie może się uspokoić.
Objawy kolki u niemowlęcia:
widoczne wzdęcie brzucha
podkurczanie nóżek
naprężanie całego ciała
ulewanie
płacz i rozdrażnienie
puszczanie gazów
próby oddania stolca
wymioty
Nie każdy płacz czy wymioty będą świadczyły o występowaniu kolki. Długotrwałe ulewnie lub wymioty i brak kupy w pieluszce przez cały dzień mogą być objawami innych chorób i prowadzić do odwonienia niemowlęcia, które jest groźne dla jego zdrowia i życia.