Świeżo upieczone mamy przyznają, że wcześniej nie miały pojęcia, że niemowlęcy płacz może być tak różny. Faktem jest, że dzieci płaczą na wiele sposobów, a czynność ta nie służy im wyłącznie do okazania cierpienia. Twoje dziecko płacze, bo chce ci przekazać coś ważnego. Dlatego warto zrozumieć ten pełen łez język. Oto 7 rodzajów płaczu niemowlaka.
Płacz niemowlaka to jego sposób na komunikowanie się ze światem.
W zależności od rodzaju płaczu niemowlaka i noworodka, łzy mogą oznaczać np. zmęczenie, ból, głód.
Płacz niemowlaka
Płacz niemowlaka, choć w większości przypadków nie jest powodem do zmartwień, potrafi zaniepokoić świeżo upieczoną mamę. Warto obserwować swojego malucha, bo niekiedy histeryczny płacz niemowlaka czy nagły przeraźliwy płacz niemowlaka może sygnalizować coś poważniejszego niż głód czy nudę.
Rodzaje płaczu niemowlaka
Warto wiedzieć, że jest wiele rodzajów płaczu niemowlaka, a każdy z nich nie tylko brzmi inaczej, ale też oznacza co innego. Oto siedem rodzajów płaczu niemowlaka.
1. Płacz niemowlaka: z bólu
To pierwszy rodzaj płaczu niemowlaka, który powinnaś zapamiętać: w końcu świadczy o tym, że twojemu dziecku dzieje się krzywda. Syrena alarmowa może także zwiastować zwykłą kolkę, dlatego warto byś dokładnie wiedziała, jak rozpoznać ten rodzaj płaczu dziecka.
Płacz z bólu charakteryzuje się wysoką tonacją i poziomem głośności. Zawodzenie jest krótkie, przerywane bezdechami. Maluch najczęściej przy takim płaczu ma podniesione ręce, a jego tułów jest bardzo napięty. Może być to nagły przeraźliwy płacz.
Spójrz, czy dziecko unosi nóżki i przyciska je do brzuszka lub sztywnieje. Na jego twarzy prawdopodobnie maluje się też grymas bólu. To typowe objawy, gdy już je rozpoznałaś, powinnaś zlokalizować bolesne miejsce i starać się je rozmasować lub wezwać lekarza.
2. Płacz niemowlaka: z głodu
W przeciwieństwie do płaczu z bólu, ten zaczyna się cichym pokasływaniem, przechodzącym w zawodzenie. Naprowadzić na komunikat o głodzie mogą cię także gesty dziecka, takie jak otwieranie ust, zwijanie języka w rurkę (do ssania) czy ssanie rączki.
3. Płacz niemowlaka: z tęsknoty
Jeśli przyłożone do piersi niemowlę possie tylko chwilę, może to także oznaczać, że po prostu potrzebowało uwagi i bliskości. Rodzaj płaczu z tęsknoty za mamą objawia się także cichym "miauczeniem".
To po prostu znak, że główną potrzebą twojego dziecka jest twoja bliskość. Wystarczy, że chwile ponosisz je na rękach lub przytulisz do piersi. To rodzaj płaczu niemowlaka, który dosyć łatwo rozpoznać i szybko można mu zaradzić.
4. Płacz niemowlaka: ze zmęczenia
Tego płaczu spodziewać możesz się szczególnie wieczorem lub w momencie, kiedy od ostatniej drzemki minęło zbyt wiele czasu. Ten płacz również zaczyna się od cichego kwilenia, zwiastującego, że dziecko jest poirytowane tym, że długo nie mogło odpocząć. Kwilenie przechodzi stopniowo w głośny i rozpaczliwy krzyk.
Dodaj do tego ziewanie, charakterystyczne "wyginanie się" podczas noszenia na rękach, kopanie nóżkami w powietrzu i już wiesz, że to rodzaj płaczu niemowlaka, który oznacza zmęczenie. Jeśli dodatkowo dziecko odwraca głowę od zabawki, gryzaka, konkretnej "nowej" dla niego osoby i "zawiesza" wzrok w jednym punkcie, może po prostu cierpieć na nadmiar bodźców.
Pierwsze, co trzeba zrobić, to wyciszyć otoczenie, ograniczyć bodźce, wytłumić hałas, wyłączyć telewizor, radio, zgasić lub ograniczyć oświetlenie. Dziecko odłożone do łóżeczka czy kołysane delikatnie na rękach zacznie się uspokajać. Głośny płacz przejdzie w szlochanie, będzie coraz cichszy, aż w końcu zmęczone dziecko zaśnie.
5. Niemowlę płacze z nudów
Nazywany przez rodziców płaczem jęcząco-marudzącym, co dobrze oddaje istotę tego, czego masz się doszukiwać w dziecięcych odgłosach. To krótkie przerywane kwilenie, podczas którego dziecko kręci główką i rozgląda się.
Jeśli po odezwaniu się do dziecka, pokazaniu zabawek czy przeniesieniu w nowe miejsce ten rodzaj płaczu niemowlaka ustaje, to masz pewność, że miałaś do czynienia z najprostszym i niegroźnym komunikatem: "mamo, nuda!".
Maluch, który się nudzi, ma otwarte oczy i szuka czegoś, na czym mógłby zawiesić wzrok, wsłuchuje się także w dźwięki, które do niego dobiegają. Macha nogami i rękami i kiedy je zauważy, na chwilę przestaje marudzić, żeby się dokładnie im przyjrzeć.
6. Niemowlę płacze z zimna/gorąca
To szczególnie ważny rodzaj płaczu, bo niestety wielu rodziców ma tendencję do przegrzewania dzieci. Jednak czasami także nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zmęczone dziecko potrzebuje dodatkowej warstwy kocyka.
Jeśli płakaniu towarzyszy drganie dolnej wargi, a rączki i nóżki są zimne, możesz mieć pewność, że dziecko zwyczajnie zmarzło. Jeśli niemowlę jest czerwone na buzi lub ma przynajmniej zaróżowione policzki i płacze w rozdzierający sposób i ciężko oddycha to znak, że mogliśmy je przegrzać.
7. Płacz niemowlaka: "coś mi przeszkadza"
Dyskomfort także bywa częstą przyczyną płaczu u najmłodszych. W końcu komfort twojego maluszka zależy wyłącznie od tego, jak i gdzie go ułożysz. Płacz "bo coś mnie uwiera" jest zazwyczaj podobny do tego, jaki słyszymy podczas bólu, jednak mniej przenikliwy, a poza tym mija, gdy tylko zmienimy pozycję dziecka.
Najczęściej ustaje, kiedy bierze się dziecko na ręce. Najczęstszą przyczyną tego rodzaju płaczu niemowlaka jest nagromadzenie się gazów w przewodzie pokarmowym lub zbliżająca się kupa. Można spróbować pomasować brzuszek, pozginać delikatnie nóżki w stronę brzucha. Powód tego płaczu może być także tak niepozorny jak, wystająca z ubranek metka, która drażni niemowlę.