MEiN, mamy dla was ściągę! 12 rzeczy, które uczą patriotyzmu lepiej niż śpiewanie hymnu na lekcji
Redakcja MamaDu
10 listopada 2022, 10:00·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 10 listopada 2022, 10:00
Nie jest tajemnicą, że rządzący Polską ludzie są wielbicielami patriotyzmu i "tradycyjnych wartości". Dlatego co chwilę słyszymy o coraz to ciekawszych pomysłach na krzewienie wśród młodych takich postaw. W redakcji MamaDu doszłyśmy jednak do wniosku, że istnieją o wiele lepsze sposoby na pobudzanie postaw patriotycznych, niż śpiewanie hymnu na lekcjach. Oto nasz list otwarty do MEN i kilka propozycji.
Ze swojej strony chciałybyśmy zaznaczyć, że istnieją też inne sposoby uczenia patriotyzmu. To, coś więcej niż symbole narodowe i daty panowania władców, spędzające najmłodszym sen z powiek. Właśnie dlatego postanowiliśmy, że zaproponujemy Panu inne rozwiązania, dzięki którym nasze dzieci będą miały szansę stać się prawdziwymi Polakami, dbającymi o dobro całego kraju.
Przedstawiamy Panu 12 propozycji na naukę patriotyzmu, które będą alternatywą dla śpiewania "Mazurka Dąbrowskiego" w salach lekcyjnych. Mamy nadzieję, że część naszych pomysłów i postulatów weźmie Pan pod uwagę podczas swojej politycznej działalności.
1. W dzień odzyskania przez Polskę niepodległości warto porozmawiać z dzieckiem o tym, czym jest społeczeństwo obywatelskie, w którym każdy może wyrażać swoje zdanie, swoją aprobatę lub sprzeciw, na przykład uczestnicząc w protestach.
2. Młody Polak może realnie poznać historię Polski dzięki książkom. Większość szkół nie zdecydowała się na podręcznik prof. Roszkowskiego do HiT, dlatego my proponujemy następujące lektury: "Polka niepodległa – historia w spódnicy" Anny Dziewit-Meller, "Wielka księga małego Polaka" Joanny Bachanek i "Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości" Michała Rusinka, a dla starszych – "Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich" Anny Kowalczyk.
3. Oglądanie wartościowych i inspirujących filmów dotyczących historii Polski będzie jedną z najlepszych lekcji patriotyzmu, jaką możemy dać naszym dzieciom. Na początek może "Pianista"?
4. Porozmawiajmy z dzieckiem o języku polskim. Zamiast zbędnego moralizatorstwa i dydaktyzmu opowiedzmy najmłodszym o tym, jak mówić i czemu służą konkretne słowa w polszczyźnie, na przykład wulgaryzmy czy słowa potoczne.
5. Warto jest zabrać młodego Polaka czy Polkę na spektakl teatralny Pokażmy dzieciom, że patriotyzm to nie tylko hymn, godło, kotylion czy flaga, ale interesowanie się kulturą, sztuką i historią. Prawdziwym polskim fenomenem jest Teatr Telewizji. Opowiedzmy o nim dziecku i wspólnie obejrzyjmy spektakl.
6. Rodzice mogą zabrać dzieci na wycieczki. Zwiedźmy Polskę, nawet nie wychodząc z domu. Może przy tym pomóc platforma Wirtualny Kraj.
7. Pokażmy dzieciom – najlepiej własnym przykładem – że bycie prawdziwym Polakiem i Polką, to przede wszystkim dbanie o drugiego człowieka: tego, który najbardziej potrzebuje pomocy. Zaangażujmy się razem z dziećmi w mniej i bardziej lokalne inicjatywy: pomoc uchodźcom, osobom starszym czy niepełnosprawnym. Zachęćmy dzieci do tego, by w szerokiej gamie działań wolontariackich znalazły coś dla siebie.
8. Nauczmy najmłodszych, że dobry Polak to taki, który angażuje się w różne inicjatywy: to może być pomaganie komuś w nauce czy zorganizowanie gry terenowej. Warto jest pokazywać dziecku różne formy spędzania czasu – niech znajdzie rzecz, która naprawdę go pasjonuje.
9. Patriotyzm to także dbanie o dobro planety. Można wspólnie z dziećmi zorganizować akcję sprzątania zaśmieconej okolicy albo zaangażować się w inną akcję na rzecz środowiska. Czasami wystarczy jedynie wprowadzenie nowych nawyków – noszenie materiałowych toreb na zakupy czy uszycie woreczków na owoce, które będą alternatywą dla tych foliowych.
10. Chcąc stać się prawdziwym Polakiem, powinniśmy najpierw zostać przyzwoitym człowiekiem. Nauczmy nasze dzieci, że każdy, kto mieszka w naszym kraju, powinien być szanowany, niezależnie od jego płci, koloru skóry, orientacji czy wyznania. Pokażmy dzieciom Polskę, która jest otwarta na inne kultury i drugiego człowieka. Taką rozmowę warto jest przeprowadzić przy lekturze, np. książki "Wszyscy się liczą" Kristin Roskifte.
11. Porozmawiajmy z dzieckiem o tym, jak kiedyś wyglądała Polska. Wybierzmy temat, który będzie aktualny także dzisiaj, np. walka kobiet o ich podstawowe prawa. Tutaj także pomocne okażą się lektury. Pokażmy sylwetki znanych i wielkich Polek, np. Marii Skłodowskiej-Curie, Wandy Rutkiewicz czy Ireny Sendlerowej.
12. Patriotyzm to nie tylko symbole narodowe i wzniosłe słowa. Prawdziwy patriotyzm zaczyna się w rodzinie. 11 listopada zadbajmy więc, by spędzić czas z bliskimi. Zwróćmy uwagę na potrzeby dziecka i spędźmy z nim czas, budując więzi, np. wspólnie grając w gry czy uprawiając sport.
Wyrażamy nadzieję, że zechce Pan wysłuchać naszych propozycji. Mamy bowiem poczucie, że jedynie budowanie w naszych dzieciach wrażliwości na drugiego człowieka, troski o dobro środowiska i prawo do wyrażania własnych opinii, to najlepsze prezenty, jakie możemy dać najmłodszym obywatelom.
Mamy nadzieję, że przyczyni się Pan do propagowania powyższych postulatów.