Ważnym elementem świętowania m.in. Dnia Niepodległości jest noszenie kotyliona w barwach flagi Polski. Kotyliony z papieru i bibuły możecie przygotować z dzieckiem w domu - to także świetna okazja do spędzenia czasu na pracach plastycznych, ale i rozmowy o patriotyzmie.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jak zrobić kotylion, który jest jednym z symboli świętowania Dnia Niepodległości – oto garść pomysłów na plastyczne zabawy z dziećmi.
Kotylion narodowy można zrobić z papieru, ale również z bibuły lub wstążki. To symbol 11 listopada, który maluchy przygotowują również na zajęciach w szkole i przedszkolu.
Zrobienie kotyliona nie wymaga wyjątkowych zdolności artystycznych – przygotujecie go w domu razem z dzieckiem.
Jak zrobić kotylion?
Zrobienie kotyliona z dzieckiem nie jest wyjątkowo trudne. Nie trzeba mieć zdolności artystycznych, każdy może taki kotylion narodowy wykonać samodzielnie w domu. Potrzebne są tylko materiały papiernicze do jego wykonania. Można zrobić kotylion ze wstążki lub bibuły, ale najpopularniejszy i najprostszy jest ten z papieru. Wykonanie kotyliona narodowego to tak naprawdę kilka prostych kroków, możecie je więc razem z dzieckiem wykonać nawet 11 listopada rano.
Musicie tylko pamiętać, że ważne jest, która wstążka jest w środku rozety, a która na zewnątrz. Zamiast kotyliona z papieru lub bibuły, można do ubrania przypiąć agrafką czy szpileczką również narodową wstążkę – wystarczy połączyć kawałki wstążki białej i czerwonej o takiej samej długości i złożyć je na pół w "łezkę" (biała wstążka zawsze na wierzchu), a następnie przypiąć do ubrania.
Kotylion z papieru – instrukcja
Do zrobienia ozdoby z papieru wystarczy mieć w domu klej, nożyczki i blok kolorowego papieru. Najlepszy do zrobienia kotyliona będzie sztywniejszy papier, wybierzcie więc w sklepie papierniczym blok techniczny. Poniżej znajdziesz film instruktażowy o tym, jak zrobić kotylion. Potrzebne ci będą:
nożyczki
klej
taśma dwustronna
2 białe kółka wycięte z papieru
13 pasków czerwonego (o długości 7 cm)
13 pasków białego papieru (o długości 5 cm)
Oto jak zrobić kotylion z papieru, do którego przygotowania najpierw należy wyciąć z papieru paski. Ten krok możesz wykonać ty, ale właściwie cały kotylion z papieru może samodzielnie wykonać już dziecko ok. 6-letnie.
Najpierw 12 białych i 12 czerwonych pasków należy skleić na końcach, by powstały z nich "łezki".
Następnie przyklejamy białe łezki na jednym kółku dookoła, tworząc jakby kwiatek czy słoneczko.
Następnie na wierzchu przyklejamy tak samo w okręgu czerwone "łezki" – muszą wystawać ponad białe, tworząc czerwoną otoczkę.
Później należy 2 paski, które nam zostały, przykleić na dole koła, by wyglądały jak fragmenty wstążek zwisające z odznaki.
Na koniec przyklej na wierzchu białe kółko, by zakryło miejsca sklejenia wstążeczek.
Z tyłu przyklej kawałek taśmy dwustronnej, dzięki której będziesz mogła przyczepić kotylion narodowy do ubrania.
Jak zrobić kotylion z bibuły? Wzór
Zrobienie kotyliona z bibuły lub ze wstążki jest proste – to nawet mniej pracy niż zrobienie go z papieru. By zrobić kotylion z bibuły, będziesz potrzebowała:
białej i czerwonej bibuły
nożyczek
ołówka
kleju
kartki białego papieru
Wykonanie kotyliona z bibuły wydaje się trudne, ale w rzeczywistości to jeszcze prostsze niż kotylion z papieru (mniej wycinania).
Najpierw z papieru musisz wyciąć kółko o średnicy ok. 7 cm, które będzie podstawą kotyliona narodowego. W kole wycinamy na środku mniejsze kółeczko.
Następnie z bibuły tniemy paski – jeden czerwony (szeroki na ok. 15 cm) i 2 białe (szerokie ok. 7-8 cm). Z paska czerwonej bibuły formujemy "kwiatek" – zwijamy bibułę w harmonijkę i przekładamy ją przez kółko, tak aby sam środek bibuły był na wysokości kółeczka.
Potem wywijamy bibułę, rozkładając ją na powierzchni białego papieru z obu stron. Całość ma wyglądać trochę jak kwiatek – mak albo róża.
Następnie w taki sam sposób zwijamy najpierw jeden, potem drugi pasek białej bibuły i również przekładamy je przez dziurkę i rozkładamy.
Na koniec z kawałka białej bibuły formujemy kuleczkę i również przekładamy ją przez środek i od wewnątrz przyklejamy taśmą dwustronną.
Czerwone okręgi przycinamy nożyczkami, by były równe, możemy je też od środka skleić klejem.
Z pasków białej i czerwonej bibuły wycinamy "wstążeczki" i doklejamy je na kotylion narodowy. Gdy zrobisz już kotylion, możesz przykleić go do ubrania dwustronną taśmą.
Kotylion narodowy na 11 listopada
Kotylion to przypinka do ubrania, odznaka z papieru, bibuły lub wstążki, która w kolorach polskiej flagi jest symbolem obchodów świąt państwowych, w tym 11 listopada, czyli Święta Niepodległości. Kotylion narodowy można nosić z okazji 11 listopada, ale przypina się go tez do ubrania podczas obchodów np. Dnia Flagi, Święta 3. Maja, Święta Wojska Polskiego. Kotylion symbolizuje flagę Polski, jest obok hymnu Polski czy biało-czerwonej flagi jest traktowany jako symbol narodowy.
Kotylion na 11 listopada przypina się za pomocą najczęściej agrafki do ubrania – najczęściej po lewej stronie, czyli nad sercem. To taki patriotyczny wyraz szacunku do obchodów święta państwowego, chociaż tak naprawdę noszenie kotyliona jest dowolne – jeśli ktoś przypnie go po prawej strony – również nic się nie stanie.