Gdzie i jak przechowywać chleb? Czy najlepszym miejsce dla pieczywa jest chlebak, szafka kuchenna czy lodówka? Warto wiedzieć, że nie bez znaczenia w kwestii przechowywania jest również to, z jakich składników wykonany został bochenek i w jakich warunkach jest składowany. Oto najlepsze praktyki przechowywania chleba, które sprawią, że będzie on świeży i smaczny dłużej niż zwykle.
Świeżość pieczywa zależy oczywiście od jego rodzaju, bo w końcu bochenek bochenkowi nie jest równy. Najdłuższą żywotność mają oczywiście chleby na naturalnym zakwasie i wyroby z mąki żytniej oraz pełnoziarnistej. Najkrótszą świeżością cechuje się pieczywo na drożdżach z mąki pszennej.
Niemniej życie każdego chleba można wydłużyć nawet o kilka dni dzięki przechowywaniu go w odpowiednim chlebaku. To właśnie ten przedmiot w domowej kuchni najlepiej sprawuje się do magazynowania pieczywa. Koniecznie powinien być to chlebak z naturalnego drewna lub bambusa. Zapewnia on najlepszy przepływ powietrza, zapobiegając czerstwieniu.
Chlebaki metalowe czy plastikowe nie zawsze oferują dobrą cyrkulację powietrza, dlatego przed ich zakupem, warto sprawdzić, czy posiadają specjalne otwory spłniające tę funkcję. Poza tym oba materiały mogą szybko się nagrzewać, szczególnie jeśli w ciągu dnia padają na nie promienie słoneczne lub stoją w pobliżu kuchenki.
Przechowywanie chleba w lodówce lub szafce kuchennej
Popularnym sposobem na przechowywanie chleba jest również umieszczanie go w lodówce lub szafce kuchennej. Wydaje się, że lodówka latem to najlepsze miejsce do magazynowania pieczywa, gdyż niższa temperatura sprawia, że jedzenie wolniej się psuje. Jednak trzeba pamiętać, że chłód pozbawi również bochenek miękkości i puszystości i o ile rzeczywiście chleb zyska kilka dni na żywności, to ogólnie jego konsystencja nie będzie zachęcała do zjedzenia.
Szafka kuchenna wydaje się nie najgorszym miejscem do chowania pieczywa. Jednak wymaga dodatkowego zapakowania bochenka. Częstą praktyką w wielu domach jest wkładanie chleba w foliowy woreczek. Intencje są dobre, bo chce się w ten sposób zapobiec wysychaniu.
Jednak w rzeczywistości tworzywo sztuczne nie przepuszcza do środka powietrza i może nasilać gromadzenie się wilgoci, przez co bochenek traci chrupkość i szybciej pleśnieje, co dość łatwo przeoczyć i można się zatruć.
Z kolei, jeżeli miejsce na chleb wygospodarowano w szafce z przyprawami, to pieczywo może tracić swój oryginalny smak i zapach, przesiąkając tym, co jest w szafce.
Najlepszym rozwiązaniem w tej kwestii wydaje się użycie papierowej torebki lub lnianego woreczka. Dzięki takim materiałom zachowana jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Utrzymują się również wszelkie walory smakowe i zapachowe, skórka wciąż pozostaje chrupiąca, a bochenek puszysty.
Poza tym trzeba pamiętać, by chlebak czy inne miejsce przechowywania pieczywa należy regularnie czyścić, gdyż zbierają się tam bakterie. Najlepiej używać do tego delikatnych środków, przeznaczonych do mycia miejsc mających styczność z żywnością.