W Sylwestrową noc na świat przyszło tysiące dzieci, a wraz z tymi wydarzeniami zmieniło się życie wielu kobiet. Dzień wcześniej swój post opublikowała córka położnej Izabela Dembińska. Kobieta sama jest matką dwójki dzieci, a przy okazji podobnie jak swoja mama również położną. Przypomina rodzicielkom o bardzo ważnej kwestii nie tylko z perspektywy zawodowej, ale przede wszystkim z perspektywy kobiety i matki.
Zdjęcie bez instagramowego piękna Izabela Dembińska w dzień przed sylwestrem wstawiła zdjęcie sprzed 5 lat —zrobione kilka dni po Wigilii, gdy urodziła syna Leona. Zdjęcie jest bardzo naturalne, wykonane w domowym oświetleniu i już na początku położna wskazuje, że co prawda nie ma w nim "instagramowego piękna", ale właśnie taka jest rzeczywistość.
Zapomniane w połogu Kobiety czytają i słuchają, czego należy spodziewać się w czasie 6-tygodniowego połogu, gdy organizm po porodzie ma wrócić do formy sprzed ciąży. Faktycznie jednak trwa to dłużej niż 1,5 miesiąca, bo nawet rok. Spodziewać by się można, że w końcu będzie czas na odpoczynek, jednak dopiero teraz zacznie się rajd.
Zupełną normą jest to, że pierwszy okres po urodzeniu dziecka to nieprzespane noce przerwane karmieniami, bałagan, brak czasu dla siebie i poczucie bycia zapomnianą, gdyż wszystko kręci się teraz wokół dziecka.
Kiedy potrzebne największe wsparcie? Kobiety największe wsparcie od partnerów, rodziców i znajomych otrzymują w trakcie ciąży i podczas porodu. Bardzo dobrze, że mogą liczyć na swoich bliskich. Jednak wszystkie mamy wiedzą i czują, że najsilniej pomocy potrzebują po porodzie. Warto zakomunikować to bliskim, by nie cierpieć w milczeniu.
"Proces stawania się matką kosztuje nieskończenie wiele sił" Zmęczone mamy potrzebują odpoczynku. W tym czasie nie zawsze ich sprzymierzeńcami będą rodzice, teściowie czy rodzeństwo, które chciałoby zobaczyć nowo narodzone maleństwo w domu. Położna przypomina, że to same mamy decydują o tym, kiedy, ilu i jakich gości przyjmą.
Wystarczająco dobra matka Najbliższe otoczenie powinno być nam przyjazne, a w jego obecności jako mamy powinnyśmy czuć się komfortowo. Jeśli ktoś sprawiłby, że będziemy się stresować czy wnosił do domu niemiłą atmosferę, to może warto poczekać z jego wizytą.
Izabela Dembińska zaznacza: "Ludzie w pobliżu Ciebie powinni budować Cię w kompetencji matki i nowej roli dla Ciebie i zapewniać o tym, że masz wszelkie kompetencje bycia wystarczająco dobrą marką".
Nie można być w tym wszystkim perfekcjonistką, jakby za wszelkie poświęcenia i ból czekała nas nagroda. Trzeba dać sobie w tym okresie jako kobiecie i matce trochę dystansu. Ciało potrzebuje regeneracji i odciążenia, a nowa kobieta, jaką stajemy się po porodzie oswojenia. Dlatego tak potrzebny jest spokój, by go zyskać, nie można wstydzić się, prosić o pomoc. Korzystanie ze wsparcia nie sprawia, że jako matki jesteśmy mniej wartościowe... wręcz przeciwnie, to nas umacnia.