Nie smartfon, stres czy kłopoty ze zdrowiem. Nie zgadniesz, co utrudnia ci zasypianie

Taka opcja wydaje się najwygodniejsza...
Taka opcja wydaje się najwygodniejsza... Unsplash.com
Nie do końca wyobrażasz sobie zasnąć bez chociażby odrobiny materiału, którym możesz się przykryć? Niezależnie od tego, jak bardzo jest to wygodne i "milusie", to źle wpływa na proces zasypiania.


Termoregulacja, a aspekt psychologiczny
Tuż przed zaśnięciem temperatura naszego ciała się obniża. Ten proces trwa całą noc, dzięki czemu organizm może zmagazynować energię i przekierować ją np. do układu trawiennego. Pościel pomaga utrzymać ciało w temperaturze "dziennej", co oznacza, że zasypianie trwa dłużej, a sen – zwłaszcza w przypadku okrycia ciężką kołdrą – jest (zbyt) lekki. To tyle, jeśli chodzi o czystą biologię.

Jest jeszcze aspekt psychologiczny, który z termoregulacją nie ma w tym przypadku najlepszej relacji: niewiele osób wyobraża sobie rezygnację z okrycia, nawet jeżeli temperatura w mieszkaniu jest sprzyjająca. Jak mówi pielęgniarka Ellen Wermter w rozmowie z The Huffington Post, bez kołdry odnosimy wrażenie, że czegoś nam brakuje. Brak okrycia jest dla nas niepokojący, dlatego utrudnia nam sen. Zwłaszcza że kołdra sprawia, że zasypia nam się milej i wygodniej.

Jak zasnąć?
W lecie najlepszym rozwiązaniem jest więc użycie prześcieradła lub cienkiego koca i – w miarę możliwości – otwarcie okna. Jeśli przeszkadza ci hałas z ulicy, zawsze możesz założyć stopery, które do kupienia są w aptece za kilka groszy. Miłych snów!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć