Zimne ręce u niemowlaka powinny nas martwić, jeśli:
efekt sinych dłoni się powtarza - może to wynikać z centralizacji układu krążenia, kiedy organizm przesyła krew do ważnych narządów - serca, płuc, nerek, a odcina od innych, mniej ważnych części ciała. W tym wypadku zimne dłonie niemowlęcia mogą być pierwszą oznaką problemów sercowo-naczyniowych i będą wymagały konsultacji z lekarzem.
Dłonie są chłodne w porównaniu do reszty rozpalonego ciała niemowlęcia - to wyraźna wskazówka gorączki i infekcji wirusowej. W tym przypadku również potrzebna będzie wizyta u pediatry.
Zimne dłonie u chłopaka lub dziewczyny (nastolatków)
Wśród nastolatków krąży mit, że zimne dłonie u dziewczyny lub chłopaka maja oznaczać nienaruszone dziewictwo. Jest to nieprawda, a ciepłota dłoni nie ma zupełnie związku z pożyciem seksualnym u nastolatków. Zimne dłonie u nastolatków oznaczają, że są wychłodzone przez temperaturę, mamy do czynienia z problemami z krążeniem lub inną chorobą.
Zimne ręce: przyczyny
Zimne ręce nie muszą , choć mogą być objawami różnych chorób.
Przyczyny wyziębionych dłoni nie będą jednoznacznie wskazywały na problemy zdrowotne. Zimne ręce mogą pojawić się, gdy:
stresujemy się,
przeżywamy silne emocje,
długotrwale przebywamy w jednej pozycji,
coś uciska przepływ krwi w nadgarstkach,
jesteśmy palaczami,
źle ochroniliśmy dłonie przez mrozem,
chorujemy niedoczynność tarczycy,
chorujemy na anemię,
cierpimy na choroby krążenia.
Zimne dłonie jako objawy chorób
Tak jak napisano wyżej
zimne dłonie mogą być wynikiem chorób układu krążenia i chorób hormonalnych. W niektórych przypadkach zimne ręce i stopy będą pierwsza oznaką problemów ze zdrowiem.
Zaburzenia krążenia krwi - będą wynikały z nieprawidłowego przepływu krwi związanego ze zwężenia naczyń krwionośnych, np. złogów cholesterolowych. Zimne dłonie to także charakterystyczna cecha palaczy, ponieważ nałóg prowadzi do zwężenia tętnic i żył, a co za tym idzie obniżeniem ciśnienia i możliwości przepływu krwi.
Problemy z układem oddechowym - zaburzenia oddychania również sprawiają, że dopływ krwi do kończyn się zmniejsza. Stąd zimno odczuwane w dłoniach i stopach.
Odmrożenia - zimne ręce mogą być objawem odmrożeń. Te niegroźne dla organizmu są od razu widoczne na słoniach. Lodowato zimne, ale i przy okazji zaczerwienione i swędzące dłonie to oznaka odmrożenia.
Choroby autoimmunologiczne - za efektem Raynauda mogą iść różne choroby autoimmunologiczne takie jak: toczeń rumieniowaty, twardzina czy reumatoidalne zapalenie stawów. W czasie ataków choroby palce dotąd tylko zimne, twardnieją jeszcze bardziej i zmieniają barwę.
Choroba Buergera - choroba atakuje mężczyzn pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, którzy aktywnie palą papierosy. Ziemne ręce u mężczyzn są oznaką zapalenia powstałego w małych i średnich żyłach oraz tętnicach dłoni i stóp.
Niedoczynność tarczycy - schorzenie hormonalne, które upośledza działanie wielu układów w ciele, w tym krążenie odpowiedzialne z ciepłotę dłoni i stóp.
Niedociśnienie - choroba, ze względu na którą do dłoni trafia za mało krwi stąd niska temperatura odczuwana na rękach.
Anemia - w związku z nieodpowiednią wielkością lub ilością czerwonych krwinek, trafiająca do dłoni krew jest niedotleniona, w to wiąże się z uczuciem zimnych rąk.
Nerwica - ze względu na silne powiązanie układu nerwowego z reakcjami fizycznymi, może się zdarzyć, że zimne dłonie będą efektem nerwicy.
Zimne ręce: objaw Raynauda
Ziemne dłonie u nastolatków i dorosłych nie muszą świadczyć o poważnej chorobie. Jednym z przykładów niegroźnego marznięcia stóp i dłoni jest tzw. objaw Raynauda. Polega on na tym, że w sposób nagły, napadowy – pod wpływem zimna, emocji lub bez żadnej przyczyny – bledną nam końce palców, najczęściej rąk, ale również stóp.