Jak rozpoznać początki choroby u niemowlaka? Lista niepokojących objawów

Apatyczne dziecko - jak rozpoznać chorobę u niemowlaka
Apatyczne dziecko - jak rozpoznać chorobę u niemowlaka Prawo autorskie: inarik / 123RF Zdjęcie Seryjne
Jeśli macie w domu niemowlę lub małe dziecko, a dodatkowo debiutujecie w roli rodziców, z pewnością bardzo czujnie wyłapujecie i obserwujecie wszystkie zmiany w zachowaniu waszego niemowlęcia. To bardzo ważne, bo często są one reakcją organizmu na różne infekcje. Podpowiadamy, jakie objawy powinny was zaniepokoić, sygnalizując chorobę dziecka lub jakąś inną „niedyspozycję”.

Niemowlę, ani nawet małe dziecko, nie powie wam wprost co mu dolega. Powinniście więc z uwagą przypatrywać się waszemu maluchowi, a dla noworodka założyć specjalny kalendarz aktywności. Notuje się w nim wszystkie czynności pielęgnacyjne (np. zmianę pieluszki, kąpiel) i przejawy aktywności dziecka wraz z godzinami. Potem, podczas wizyty u lekarza, taka "ściągawka" może być bardzo pomocna w postawieniu prawidłowej diagnozy.

Jak rozpoznać chorobę u niemowlaka?

Skonsultujcie się z lekarzem, jeśli:

- dziecko ma gorączkę (w przypadku dzieci do trzeciego miesiąca życia);
- płacze i nie daje się go uspokoić, ani określić powodu płaczu;
- jest apatyczne, osowiałe;
- ma drgawki;
- ciemiączko dziecka puchnie;
- przypuszczacie, że coś je boli (obserwujcie zachowanie dziecka, przy bólu ucha maluch pociera uszkiem o poduszkę, stara się je dotknąć rączką, przy bólu brzucha podkurcza nóżki);
- ma plamy na ciele;
- jest blade lub wręcz przeciwnie, ma mocne wypieki;
- cieżko oddycha;
- odrzuca pierś/butelkę;
- od kilku godzin nie zapełnia pieluszki;
- w kupce pojawiła się krew/śluz.

Kilka uwag praktycznych
U noworodków i dzieci do trzeciego miesiąca życia, gorączka to pierwszy objaw poważnej infekcji. Pamiętajcie, że normalna temperatura dla dzieci w tym wieku to temperatura do 38°C.

Zmiany w zachowaniu maluchów polegają na przykład na tym, że dziecko częściej płacze. Jeśli jest aktywne po przebudzeniu, dobrze je i uspokaja się, gdy bierzesz je w ramiona, wszystko jest w porządku. Ale jeśli mamy w domy ospałe niemowlę czy apatyczne dziecko lub - przeciwnie - bardzo rozdrażnione, może to oznaczać, że jest chore.


Co może być przyczyną nadmiernej senności u niemowlaka?
Przez ospałość niemowlęcia rozumiemy brak energii, dłuższy niż zazwyczaj sen oraz problemy z wybudzeniem. Jeśli po przebudzeniu maluch jest nadal śpiący, wygląda na bardzo zmęczonego i słabo reaguje na bodźce dźwiękowe i wzrokowe. Apatia u niemowlęcia może być symptomem takiej zwykłej infekcji jak katar, ale również poważnych problemów jak grypa, zapalenie opon mózgowych, niedokrwistość czy problemy kardiologiczne.

Płacz to najprostszy sposób, w jaki komunikuje się z nami niemowlę
Z czasem uczymy się rozróżniać rodzaj płaczu: każdy oznacza inną potrzebę lub dolegliwość. Zazwyczaj, po zaspokojeniu zgłaszanych potrzeb, płacz niemowlęcia ustaje: rodzicom udaje się uspokoić dziecko. Jeśli jednak dziecko płacze nadal, coraz bardziej rozpaczliwie, należy zacząć szukać poważniejszej przyczyny. Często jest nią kolka (płacz może trwać wówczas do trzech godzin) lub ból innego rodzaju (ból ucha, ból spowodowany zaparciem, infekcją wirusową czy bakteryjną).

Pamiętajcie, by nie podawać dzieciom poniżej miesiąca życia środków obniżających temperaturę bez konsultacji z lekarzem. Stosujcie raczej metody "naturalne", np. okłady. Musimy również sobie zdać sprawę z tego, że gorączka jest objawem mocno niepokojącym jedynie do trzeciego miesiąca życia dziecka. Wysoka temperatura pozwala organizmowi zwalczyć infekcję.

Prawidłowa temperatura niemowlaka
Mierzona w odbycie dziecka, to temperatura od 36,6°C do 38°C, a mierzona pod pachą od 36,7 do 37,5°C. Pamiętajmy także, że do czwartego roku życia dziecka nie powinniśmy mierzyć temperatury w buzi dziecka, a termometry – opaski przykładane do czoła dziecka, nie dają dokładnego pomiaru.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE