Ósmy cud świata. Niesamowita stworzona ręką człowieka wyspa, która uchodzi za prawdziwy raj dla turystów

Palma Dżamira to jedna z 3 dubajskich sztucznych wysp tworzących zespół zwany Wyspami Palmowymi. Wyspa, będąca wizytówką Dubaju, uchodzi za prawdziwy raj dla turystów z całego świata.
Palma Dżamira to jedna z 3 dubajskich sztucznych wysp tworzących zespół zwany Wyspami Palmowymi. Wyspa, będąca wizytówką Dubaju, uchodzi za prawdziwy raj dla turystów z całego świata. Fot. Richard Schneider / Wikimedia Commons
Wybudowano ją w ciągu zaledwie siedmiu lat za sumę, bagatela, 10 mld dolarów. Nic dziwnego, że jej otwarcie w 2008 roku było tak doniosłym i uroczystym wydarzeniem w historii Dubaju. Dzisiaj nazywana ósmym cudem świata wyspa Palma Dżamira (Palma Jumeirah) to wizytówka wyrosłej na piaskach pustyni metropolii Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także miejsce uchodzące za prawdziwy raj dla turystów z całego świata.


Usypana na szelfie u wybrzeży miasta Palma Dżamira to jedna z 3 dubajskich sztucznych wysp tworzących zespół zwany Wyspami Palmowymi, który należy do największych na świecie wykonanych ręką człowieka obiektów tego typu. Na tle reszty wzniesionych przez ludzi lądów wyróżnia ją zarówno charakterystyczny kształt 16-ramiennej daktylowej palmy z koroną w postaci zewnętrznego pierścienia, jak i wyczuwalny na każdym kroku turystyczny klimat.


Na uchodzącej za raj dla turystów wyspie roi się od luksusowych hoteli, kurortów wypoczynkowych, osiedli mieszkalnych i domów letniskowych. Wjeżdżających na nią wita z prawej widok Burdż Al-Arab (Wieży Arabów), wieżowca w kształcie żagla, w którym mieści się jeden z najbardziej ekskluzywnych hoteli na świecie. Po drugiej stronie rozciąga się zaś las wieżowców mieszkalnych tworzących kompleks Jumeirah Beach Residence, nazywany dubajskim Miami. Na wyspę można dostać się samochodem, turystycznym busem lub specjalną kolejką.
Na czubku palmy wznosi się najbardziej rozpoznawalny na wyspie kompleks hotelowy Atlantis, The Palm – ostatni przystanek wspomnianej kolejki turystycznej. Luksusowy 5-gwiazdkowy hotel to coś więcej niż imponujący rozmachem budynek inspirowany mityczną Atlantydą, to gigantyczny ośrodek wypoczynkowy z ponad 1500 pokojami (w tym podwodnymi apartamentami), 21 restauracjami, prywatnymi plażami i własnym ogromnym akwarium Lost Chambers.

Wybudowany jako pierwszy hotel na wyspie Atlantis, The Palm kojarzony jest z głównymi atrakcjami, jakie ma do zaoferowania turystom Palma Dżamira. Usytuowane w koronie centrum wypoczynkowo-rozrywkowe zapewnia gościom bezpłatny wstęp do leżącego rzut beretem Aquaventure, największego parku wodnego na Bliskim Wschodzie, ze sztucznymi rzekami i wodospadami, rewelacyjnymi zjeżdżalniami, wodnym placem zabaw i klubem dla najmłodszych.
Zajmujący powierzchnię 160 tys. m kw park pozwala również spełnić marzenie o pływaniu z delfinami, najbardziej inteligentnymi zwierzętami na świecie i najlepszymi morskimi przyjaciółmi ludzi, zwłaszcza dzieci. Na liście jego atrakcji znajduje się bowiem Zatoka Delfinów (Dolphin Bay), gdzie można nie tylko obejrzeć i dotknąć tych znanych z heroicznych wyczynów ssaków, ale co najważniejsze popływać lub ponurkować z tymi niezwykłymi przedstawicielami wodnej fauny.


Dolphin Bay to zresztą nie tylko część popularnego parku wodnego, ale także największy na świecie przybrzeżny rezerwat delfinów, którego projekt wzorowano na naturalnym środowisku tych morskich stworzeń. Część dochodów z uzyskanych wpływów dubajskie delfinarium przeznacza na Kerzner Marine Foundation, organizację zajmującą się ochroną morskich ekosystemów, w tym należących do nich populacji delfinów.
Wokół wody i morskiej fauny skupia się lwia część rozrywki na wyspie Palma Dżamira. Atlantis Dive Centre zaprasza turystów na naukę nurkowania. Zjeżdżalnia Shark Attack w Aquaventure prowadzi przez akwarium, gdzie podziw zwiedzających wzbudzają pływające za przeszklonymi ścianami bajecznie kolorowe ryby, rekiny i płaszczki. Z bogactwem morskiego świata można też zapoznać się, przemierzając podwodne korytarze Lost Chambers na terenie hotelu Atlantis.

Palma Dżamira oferuje też takie rozrywki jak przelot helikopterem nad Wyspami Palmowymi, tandemowy skok spadochronowy przy wsparciu instruktorów Skydive Dubai, rejsy na łodziach, spływy kajakowe czy wyścigi wodne. I oczywiście wypoczynek na prywatnych plażach, gdzie do dyspozycji gości hoteli są leżaki z parasolami, miękkie ręczniki, krystaliczna i ciepła woda oraz długi pas czystego piasku, łagodnie schodzącego do morza.

Artykuł powstał we współpracy z Dubai Tourism

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE