Wakacje z dzieckiem. Jak wybrać miejsce na wypoczynek, żeby potem nie żałować?

Wybór miejsca na wypoczynek z dzieckiem sprawia wielu rodzicom trudność. Gdzie jechać z maluchem, aby potem nie żałować podjętej decyzji?
Wybór miejsca na wypoczynek z dzieckiem sprawia wielu rodzicom trudność. Gdzie jechać z maluchem, aby potem nie żałować podjętej decyzji? 123rf.com
Pojawienie się w domu dodatkowego domownika zawsze oznacza prawdziwą rewolucję. Odtąd w centrum uwagi znajduje się mały człowiek. Pod dziecko układane są wszystkie plany, w tym te związane z okresem urlopowym i wakacyjnymi wyjazdami. Jak się okazuje, wybór miejsca na wypoczynek z dzieckiem sprawia wielu rodzicom trudność. Gdzie jechać z maluchem, aby potem nie żałować podjętej decyzji?


Na początek należy stwierdzić, że nie ma jednej definitywnej odpowiedzi na tak sformułowane pytanie. Przepis na udane wakacje z dzieckiem zależy bowiem od wielorakich czynników, począwszy od wieku dziecka, poprzez temperament malucha, a skończywszy na stanie zdrowia małego podróżnika. Niemniej jednak można pokusić się o ogólne wytyczne, którymi nie zaszkodzi się kierować, wybierając miejsce na urlop z pociechą.


Jeśli mamy taką możliwość, wstrzymajmy się z podróżą, gdy dziecko ma nie więcej niż trzy miesiące życia. Raz, że noworodek, jak pewnie wiecie zresztą z autopsji, wymaga nieustannej opieki, którą trudno pogodzić z urlopowaniem. Dwa, że niedawno urodzonemu dziecku na ogół nie służy zmiana klimatu. A specjalistyczne szczepienia w przypadku podróży do dalekich krajów to kolejny dylemat. Tego rodzaju wyzwania lepiej więc zostawić na później, gdy dziecko wyjdzie już z niemowlęcego okresu.
Skoro już mowa o zdrowiu, to warto dokonywać wyboru, biorąc pod uwagę korzyści zdrowotne, jakie maluch uzyska z pobytu poza domem. Wyjazd nad morze zrobi dobrze dzieciom z obniżoną odpornością, cierpiącym na alergię czy astmę oraz często łapiącym przeziębienia. Wypoczynek w górach przysłuży się chociażby dzieciom, które borykają się z problemem anemii. Pobyt nad jeziorem stworzy zaś doskonałe warunki dla małych rekonwalescentów.

Kolejnym kryterium wyboru miejsca nadającego się na wypoczynek z pociechą powinny być udogodnienia, z jakich będzie mógł skorzystać na wyjeździe mały urlopowicz. Oczywiście zawsze możemy przygotować listę rzeczy i spróbować zabrać ze sobą w podróż cały ten majdan, jednak o wiele lepszym pomysłem będzie rozejrzenie się za miejscem, które zapewni jak najwięcej wygód związanych z opieką nad dzieckiem.


Najpierw powinniśmy zastanowić się, co chcielibyśmy wziąć ze sobą, a co oczekiwalibyśmy zastać w miejscu, do którego się wybieramy. Po tej burzy mózgów kolejny krok na drodze naszych poszukiwań to zrobienie dokładnego researchu: przegląd ofert pod kątem wsparcia dla rodzin z dziećmi, lektura opinii poprzednich wczasowiczów, pogawędka ze znajomymi czy wreszcie kontakt z przedstawicielami ośrodków wypoczynkowych w celu rozwiania wszelkich wątpliwości.

Niektóre miejscowości wręcz szczycą się tym, jak bardzo troszczą się o komfort rodzin z dziećmi. Oferowana przez nie baza turystyczna jest tak zaprojektowana, by na każdym etapie urlopu – lot samolotem, odprawa na lotnisku, dojazd do celu, zakwaterowanie w hotelu czy dostęp do obiektów rekreacyjnych – najmłodsi i ich rodzice mieli ułatwione zadanie i mogli skupić się tylko na tym, by cieszyć się wczasami w miejscu dającym wytchnienie od codzienności.
W rankingu miejsc przyjaznych dzieciom przykładem świeci Dubaj. Obsługiwane przez rząd linie lotnicze zapewniają małym pasażerom specjalne traktowanie obejmujące turystyczne wyprawki, dziecięcą rozrywkę pokładową i menu dla najmłodszych. Wyposażone w poczekalnie, kąciki gier wideo i wypożyczalnie wózków lotniska pomagają rodzinom odnaleźć się po przylocie w nowym otoczeniu.

Podobnie sprawa ma się z dubajskimi hotelami, które prowadzą zajęcia dla dzieci, a także oferują dostęp do basenów czy placów zabaw. Wiele z nich zapewnia dzieciom bezpłatne wejściówki albo darmowy transport do największych parków rozrywki czy parków wodnych. Ba, w Dubaju swoje podwoje otwiera przed najmłodszymi stworzone specjalnie dla nich wyjątkowe miasteczko, Kidzania, które jest integralną częścią największego na świecie centrum handlowego Dubai Mall.

Przy wyborze sposobu spędzania wakacji kierujmy się też temperamentem naszego dziecka. Dobrze jest zastanowić się, gdzie będzie się najlepiej czuło. Dla bardziej spokojnego malucha idealne będzie gospodarstwo agroturystyczne. Towarzyska pociecha chętnie spędzi czas np. w przyhotelowym miniklubie dla najmłodszych. Natomiast latorośl, która aż kipi od energii, będzie zadowolona, mając na wyciągnięcie ręki place zabaw, boiska do gier zespołowych czy lunaparki.

Artykuł powstał przy współpracy z Dubai Tourism

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE