5 faktów o wtórnych utonięciach - każdy powinien je znać!

Każdy rodzic powinien wiedzieć jak rozpoznać objawy i pomóc dziecku.
Każdy rodzic powinien wiedzieć jak rozpoznać objawy i pomóc dziecku. irabel8 / 123RF
O tym niebezpiecznych powikłaniach zrobiło się głośno za sprawą mamy, której syn trafił do szpitala po tym, jak przebywał 20 sekund pod wodą.

Ona nie wiedziała, że istnieją suche i wtórne utonięcia
W 2014 r. Lindsay Kujawa opisała historię swojego syna, który wpadł do wody i przebywał tam około 20 sekund. Choć początkowo wyglądało, że wszystko jest w porządku, po kilku godzinach chłopiec zaczął się źle czuć i miał problemy z oddychaniem. Karetką odwieziono dziecko do pobliskiego szpitala i tam podano mu tlen. Na szczęście wszystko zakończyło się dobrze, ale Lindsay postanowiła ostrzec innych rodziców, bo jak twierdzi, nigdy wcześniej nie słyszała o podobnej sprawie i nie wiedziała, co to jest suche oraz wtórne utonięcie.

Oto 5 faktów na temat suchych i wtórnych utonięć

1. Zarówno suche, jak i wtórne utonięcie są powikłaniami po podtopieniu, czy zachłyśnięciu wodą.

Suche utonięcie – może wystąpić wtedy, gdy do nosogardzieli dostanie się niewielka ilość płynu. Dziecko, które przez chwilę będzie przebywać pod wodą może zaczerpnąć płyn, co spowoduje pobudzenie nerwu krtaniowego, skurczu głośni oraz niedotlenienia prowadzącego do utraty przytomności.

Wtórne utonięcie – woda dostaje się do płuc, ale dzięki udzielonej pomocy, dziecko powinno ją zwrócić. Niestety sól morska, która pozostaje nadal w płucach, może je podrażniać, co spowoduje ich obrzęk w przeciągu nawet 72 godzin po akcji ratowniczej.

W przypadku suchych utonięć niestety można zbagatelizować sprawę, uznając, że dziecko przebywało zbyt krótko pod wodą, by mogło dojść do jakichś komplikacji. Gdy mowa o wtórnych, problem jest jeszcze większy, ze względu na to, że choć dziecko będzie deklarować, że czuje się dobrze, w międzyczasie jego płuca mogą zmieniać się pod wpływem obrzęku i dopiero po 2-3 dniach może okazać się, że niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarzy.
2. Dziecko, które przebywało w wodzie i zachłysnęło się wodą, po powrocie do domu należy bacznie obserwować nawet przez kilkanaście, kilkadziesiąt godzin.


3. Oczywiście wiadomo, że dziecko po wielogodzinnej zabawie na świeżym powietrzu ma prawo czuć się zmęczone, ale musimy starać się zaobserwować czy nie ma to jednak innego podłoża. Naszą uwagę powinny zwrócić takie objawy jak:
- nagłe zmęczenie
- senność
- kaszel
- ciężki oddech
- ból w klatce piersiowej
- irytacja

4. Rodzice muszą bacznie obserwować dziecko bawiące się w wodzie. Jeżeli nie będą go mieli stale na oku, nie będą mieli świadomości, czy dziecko nie opiło się czasem wody. Trudno wówczas zdiagnozować co się dzieje z dzieckiem.

5. Nie można zwlekać, jeżeli będziemy w jakikolwiek sposób zaniepokojeni stanem zdrowia dziecka. Musimy starać się jak najszybciej dotrzeć do szpitala, by lekarze ocenili, czy coś zagraża jego życiu.
Koniecznie zapoznajcie się z tymi informacjami, zwłaszcza że przed nami sezon wakacyjny. Ta wiedza może nam pomóc na czas udzielić dziecku właściwej pomocy.
Trwa ładowanie komentarzy...