Kaszel u dzieci – czy na pewno wiesz jak mądrze go leczyć?

Prawo autorskie: poznyakov / 123RF Zdjęcie Seryjne
Kaszel i przeziębienie to nieuniknione dolegliwości dzieci. Przedszkolaki regularnie „przynoszą do domu” choroby przeziębieniowe. Dlatego warto znać skuteczne metody walki z infekcjami górnych dróg oddechowych. W wielu przypadkach rodzice mają doświadczenie w łagodzeniu objawów, ponieważ blisko 90% infekcji to infekcje wirusowe, jednak zwykle nie można obejść się bez wizyty u lekarza. Kontynuować leczenie można skutecznie dzięki odpowiednim lekom dostępnym bez recepty. W tym odpowiednim syropem na kaszel.

Najpierw rozpoznaj rodzaj kaszlu
Istnieją dwa rodzaje kaszlu: suchy i mokry, czyli nieproduktywny i produktywny. Pierwszy, który zazwyczaj pojawia się na początku infekcji, charakteryzuje „pusty dźwięk”, wrażenie, że odkrztuszone zostało jedynie powietrze oraz drażniące uczucie, szczególnie uciążliwe w nocy. Kaszel mokry jest sposobem organizmu na usunięcie nadmiernej ilości zalegającej wydzieliny, pojawia się często razem z katarem, uczuciem zatkanego nosa i może mu towarzyszyć odgłos i uczucie „odrywania” wydzieliny w drogach oddechowych.

Suchy kaszel (nieproduktywny)
Kaszel suchy towarzyszy uczuciu łaskotania i „drapania” w gardle, zwykle w początkowym etapie infekcji dróg oddechowych, kiedy śluzówka górnych dróg oddechowych jest podrażniona. Nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Kaszel suchy występuje zarówno w przypadku infekcji dróg oddechowych na tle wirusowym, jak i bakteryjnym. Może być dla dziecka bardzo męczący i często nasila się w nocy.

Kaszel mokry (produktywny, oskrzelowy)
Kaszel mokry pojawia się po kilku dniach trwania infekcji dróg oddechowych jako następny etap po ustaniu kaszlu suchego. W drogach oddechowych na skutek rozwijającego się stanu zapalnego produkowana jest wtedy nadmierna ilość gęstego śluzu (flegmy). Drogi oddechowe bronią się przed jej zaleganiem, wywołując odruch kaszlu.


Kaszląc, dziecko usiłuje odkrztusić śluz, co bywa trudne, szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci. Dlatego naturalny proces pozbywania się nadmiaru flegmy wspomaga się, stosując leki wykrztuśne, dla dzieci głównie w postaci syropów lub przeprowadzając inhalacje.

Jaki syrop wybrać dla dziecka
Właściwy dobór leku decyduje o skuteczności leczenia. Wiedząc już, ze kaszel jest suchy i należy go hamować, a mokry ułatwiać dla sprawnego usunięcia wydzieliny, nie daj się skusić z pozoru wygodnym rozwiązaniom. Zwróć także uwagę na granicę wieku, od jakiego mogą być stosowane dane syropy. Większość może być stosowana zarówno przez przedszkola, jak i gimnazjalistę.

Ważną i pomocna zaletą jest także zachęcający dzieci smak. Marka Mucosolvan proponuje tutaj aż dwa rozwiązania: syrop o smaku owoców leśnych Mucosolvan MINI oraz smak truskawki i wanilii w wersji podstawowej syropu Mucosolvan. Na korzyść tego leku przemawia także fakt, że może być stosowany już powyżej pierwszego roku życia.

Ten sprawdzony syrop na kaszel rozrzedza wydzielinę, pomaga ją usunąć z dróg oddechowych i chroni przed jej zaleganiem.

Jeśli kaszel dokucza niemowlakowi, zdecydowanie warto skonsultować leczenie z lekarzem. Zamiast syropu wykrztuśnego lekarz może przepisać twojemu dziecku płyn do inhalacji. Wskazówki, jak przeprowadzać inhalację i jak oklepywać dziecko, aby ułatwić odkrztuszanie, znajdziesz na stronie www.kaszeludzieci.pl.

Uwaga na leki „dobre na wszystko”
Nie istnieje złoty środek na każdy rodzaj dolegliwości. Kaszel wilgotny to nie kaszel suchy, wymaga więc odmiennego leczenia. Znasz już różnicę, zatem nie wierz zapewnieniom, że jeden syrop jest dobry na wszystkie odmiany kaszlu. Wielu rodziców popełnia błędy, które utrudniają prawidłowe leczenie kaszlu podczas infekcji dróg oddechowych. Rodzice często nie zastanawiają się nad rodzajem kaszlu lub mylnie określają jego rodzaj i dobierają niewłaściwe leki bez recepty.

Często zdarza się, że kiedy w domu pojawia się infekcja dróg oddechowych, choruje cała rodzina. Mucosolvan w postaci syropu to lek, który mogą stosować wszyscy jej członkowie, na czele z najmłodszymi – dziećmi od 1. roku życia.
Alicja Karney
Dr nauk medycznych, pediatra

Często rodzice popełniają błędy, które utrudniają leczenie kaszlu.
Po pierwsze, stosują lek hamujący odruch kaszlu, kiedy ich dziecko ma kaszel mokry. Może to doprowadzić do nadmiernego gromadzenia się wydzieliny w drogach oddechowych i dalszego rozwoju infekcji. Po drugie, niepotrzebnie zbyt długo podają leki wykrztuśne, które sprzyjają produkcji rzadkiej wydzieliny oskrzelowej, co powoduje, że kaszel mokry utrzymuje się długo. Po trzecie, podają dziecku jednocześnie syropy, które działają antagonistycznie, tj. przeciwkaszlowe i wykrztuśne. Po czwarte odwlekają wizytę u lekarza pediatry.

Porada lekarska
Nie bagatelizuj także kaszlu niemowlaka i nigdy nie lecz go na własną rękę. W przypadku dziecka, które nie skończyło jeszcze 12 miesięcy, infekcja może rozwinąć się bardzo szybko i należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty.

Kaszel stanowi odruchową reakcję organizmu, która ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych ze śluzu i substancji drażniących. Chociaż zazwyczaj wywołuje niepokój wśród rodziców, nieprzewlekły, łagodny kaszel łatwo jest pokonać rozsądnie dobranym syropem. Jeżeli jesteś w stanie ustalić, jaki rodzaj kaszlu ma twoje dziecko, przy sprawdzonych środkach takich, jak Mucosolvan, możesz samodzielnie kontynuować leczenie.

Porady eksperta z Centrum Zdrowia Dziecka, film instruktażowy jak oklepywać dziecko i przeprowadzać inhalacje oraz więcej znajdziesz na stronie www.kaszeludzieci.pl.

MUCSOLVAN®, Ambroxoli hydrochloridum, 30 mg/5 ml, syrop. Wskazania do stosowania: Ostre i przewlekłe choroby płuc i oskrzeli przebiegające z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ambroksolu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dziedziczna, rzadko występująca nietolerancja którejkolwiek z substancji pomocniczych. Podmiot odpowiedzialny: Boehringer Ingelheim International GmbH, Binger Strasse 173, D-55216 Ingelheim/Rhein, Niemcy.

MUCOSOLVAN® MINI, 15 mg/5 ml, syrop. 5 ml syropu zawiera 15 mg ambroksolu chlorowodorku (Ambroxoli hydrochloridum). Wskazania do stosowania: Ostre i przewlekłe choroby płuc i oskrzeli przebiegające z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ambroksolu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dziedziczna, rzadko występująca nietolerancja którejkolwiek z substancji pomocniczych. Podmiot odpowiedzialny: Boehringer Ingelheim International GmbH, Binger Strasse 173, D-55216 Ingelheim/Rhein, Niemcy.


Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.