Udar słoneczny nie tylko na plaży. 3 zasady ratujące życie

Jak rozpoznać udar słoneczny u dorosłych i u dzieci?
Jak rozpoznać udar słoneczny u dorosłych i u dzieci? Prawo autorskie: galitskaya / 123RF Zdjęcie Seryjne
Udar słoneczny. Przy wyczerpaniu cieplnym chorego powinno przenieść się do chłodnego miejsca, ściągnąć jego ubranie, podawać chłodną wodę i chłodzić, skraplając letnią wodą oraz stosując wilgotne okłady. Co jednak zrobić w chwili, gdy w pierwszych decydujących minutach chory pozostaje sam? Ta instrukcja może uratować życie.


Kiedy przychodzi zagrożenie?
Co roku w Europie udar cieplny przyczynia się do śmierci kilkuset osób. Atakuje podstępnie, niemal bez ostrzeżenia.

Są jednak pewne sygnały ostrzegawcze. O przegrzaniu organizmu zwykle świadczą bolesne kurcze mięśni i ogólne wyczerpanie, które mijają wraz z ochłodzeniem, odpoczynkiem i uzupełnieniem płynów. Na pewno zaniepokoić powinno to, że przestajemy się pocić, a skóra staje się sucha. Do tego dochodzą dreszcze, pojawia się uczucie dezorientacji, bóle i zawroty głowy.


instrukcja pierwszej pomocy w przypadku udaru słonecznego
1. Załóżmy, że jest godzina 17:00 i wracasz samochodem do domu po wyjątkowo upalnym dniu.

2. Niestety, nie wiesz, czy uda się dojechać do domu, czy otworzysz drzwi, zmoczysz twarz i się położysz.

3. W samochodzie jesteś sam, zmęczony i osłabiony. Nagle oprócz zmęczenia psychicznego pojawia się również fizyczne. Zaczynasz odczuwać silny ból głowy, zawroty, przyśpieszone tętno, ciężko łapiesz oddech.

4. Jak możesz przetrwać udar słoneczny na własną rękę, dopóki nie otrzymasz pomocy? Ponieważ wiele osób jest samotnych, gdy przychodzi udar słoneczny, zostają bez pomocy. Osoba, która dostała udaru i która czuje, że za chwilę straci przytomność, ma tylko kilka sekund.


5. Ofiary udaru mogą sobie pomóc, pamiętając o tych 3 zasadach: głębokim oddychaniu, piciu wody i czekaniu na pomoc w zaciemnionym, przewiewnym miejscu. Wdech powinien być głęboki i długotrwały, podobnie wydech. Oddech i nawadnianie muszą być powtarzane co kilka sekund bez przerwy, dopóki pomoc nie dotrze lub dopóki organizm nie otrzyma ochłodzenia.


6. Głębokie, długie oddechy dostarczają więcej tlenu do płuc, a tym samym do organizmu i do mózgu.

7. Powiedz to jak największej liczbie osób, nawet przypadkowej w autobusie, na ulicy. To może uratować ich życie.

8. Lekarze mówią: "Jeśli ktoś, kto otrzyma tę wiadomość, wyśle ją do 10 osób, można założyć się, że ratuje co najmniej jedno życie".

Jak rozpoznać udar słoneczny u dziecka?
Udar słoneczny u dzieci najczęściej objawia się wysoką temperaturą ciała, sięgającą nawet 40 stopni Celsjusza. Pamiętaj również, że zagrożenie udarem słonecznym u dzieci wzrasta, gdy ich ubiór nie jest dostosowany do temperatury otoczenia.

Objawy udaru słonecznego u dzieci są podobne do tych u dorosłych. Należą do nich bóle i zawroty głowy, zaczerwienienie i poparzenia skóry, ogólny niepokój, wycieńczenie organizmu, apatia, płacz, nudności i wymioty, dreszcze, przyspieszony oddech, wysokie ciśnienie krwi, biegunka.

Zapamiętaj, jak radzić sobie z udarem słonecznym i udostępnij informację innym.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...