mamDu_avatar

"Na czczo" nie oznacza rezygnacji ze wszystkiego. 3 mało znane zasady pobierania krwi

Martyna Pstrąg-Jaworska

24 stycznia 2024, 14:51 · 3 minuty czytania
Nie każdy wie, że przed wykonaniem badań z krwi należy się do nich odpowiednio przygotować. Zwykle, jeśli badania zleca lekarz, informuje pacjenta, czy musi być na czczo. Nadal jednak mało osób wie, że nie oznacza to, że należy rezygnować też z picia wody. Jakie jeszcze wytyczne podają laboratoria?


"Na czczo" nie oznacza rezygnacji ze wszystkiego. 3 mało znane zasady pobierania krwi

Martyna Pstrąg-Jaworska
24 stycznia 2024, 14:51 • 1 minuta czytania
Nie każdy wie, że przed wykonaniem badań z krwi należy się do nich odpowiednio przygotować. Zwykle, jeśli badania zleca lekarz, informuje pacjenta, czy musi być na czczo. Nadal jednak mało osób wie, że nie oznacza to, że należy rezygnować też z picia wody. Jakie jeszcze wytyczne podają laboratoria?
Pobieranie krwi do badań często powinno odbywać się na czczo. fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Badanie krwi

Badania krwi to badanie diagnostyczne, które polega na pobraniu krwi żylnej i zbadaniu jej pod kątem różnych wskaźników. Takim sposobem można wykryć wiele chorób, które nie zawsze dają widoczne objawy u osoby badanej. Jeśli dorosły lub dziecko poddaje się badaniu krwi, powinien się do niego odpowiednio przygotować.


Często np. od pielęgniarek czy pracowników laboratorium słyszy się, że przy jakichś konkretnych badaniach należy być na czczo, czyli po ok. 12-godzinnej rezygnacji z posiłku. Rzadko mówi się jednak, że przyjście na badanie bez porannego posiłku to nie jest jedyny wyznacznik dobrze przeprowadzonego badania krwi, którego wyniki będą miarodajne.

Napisała o tym na swoim instagramowym profilu Weronika Chmiel, dietetyczka oraz diagnostka laboratoryjna, prowadząca konto diet_lab.wk. Ekspertka ds. zdrowia w jednym z najnowszych wpisów w swoich mediach społecznościowych opowiedziała o tym, co tak naprawdę oznacza "na czczo" i dlaczego to nie jest jedyna zasada, której należy przestrzegać przed badaniem krwi.

"Na czczo", ale pijąc wodę

"Na czczo nie oznacza bez wody – warto zachować około 12 h post od jedzenia przed pobraniem, natomiast wody lepiej nie unikać. Wypij szklankę wody około pół godziny przed pobraniem. Dzięki temu żyły będą 'bardziej wypełnione', pobranie przebiegnie sprawniej i unikniesz kolejnego powodu do powstania siniaka" – zaczyna swój wpis Chmiel, który zatytułowała "3 rzeczy, których pewnie nie wiesz o badaniach krwi".

Warto pamiętać, że zależy też, jakie badania się wykonuje. Jeśli diagnostyka laboratoryjna dotyczy np. cukrzycy i mierzony jest poziom glukozy na podstawie badania OGTT (czyli test tolerancji glukozy zwany krzywą cukrową), nawet picie wody między pobraniami należy wtedy ograniczyć (by nie wpłynęła na stężenie badanego poziomu glukozy).

Druga rzecz, o której należy pamiętać, to to, że dzieci w pierwszym roku życia, karmione mlekiem, nie muszą być 12 godzin bez posiłku – wg wytycznych różnych laboratoriów do 3. roku życia dzieci mogą zjeść nawet lekkie śniadanie, ale wtedy warto z pobraniem krwi odczekać ok. 3 godziny.

Ogranicz wysiłek fizyczny

W dalszej części wpisu laborantka przybliża także inne elementy przygotowania do badania krwi u dorosłych. Mówi o tym, by krwi raczej nie pobierać w trakcie miesiączki oraz by dzień wcześniej unikać dużego wysiłku fizycznego – ma tu na myśli m.in. trening sportowy, a nawet seks.

"Nie wykonuj badań w trakcie miesiączki lub krótko po – wynik może być mocno zafałszowany, szczególnie jeżeli chodzi o morfologię i ferrytynę; nie rób życiowego treningu dzień przed badaniem i zachowaj przerwę od seksu – nadmierna aktywność fizyczna, w tym współżycie, bardzo wpływa na stan naszego organizmu, może wpłynąć na wyniki, w szczególności hormony. Dlatego jeżeli nie trenujesz na co dzień, to dzień przed badaniem nie rób treningu życia, natomiast jeżeli trenujesz regularnie, dzień przed badaniem zamień trening na spacer. Współżycie ma podobny efekt do treningu, ale spokojnie wystarczy zachować 24-godzinną przerwę od fantazjowania" – pisze Chmiel.

Wniosek, jaki płynie z postu zamieszczonego przez ekspertkę, jest taki, by zawsze dobrze przygotowywać się do badań i sprawdzać, jakie konkretne parametry zlecił w skierowaniu lekarz. Warto sprawdzić, czy będą badane hormony, poziom cukru czy poziom białka we krwi. Zależnie od tego warto już poprzedniego dnia (a czasami nawet kilka dni przed) zadbać o to, by wyniki badań były jak najbardziej miarodajne.

Źródło: diag.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/122171,nie-bedzie-bolalo-rodzicu-nie-oklamuj-dziecka-idac-z-nim-na-badania