Bez wątpienia należy pilnować, by dziecko piło. Jedne ładnie same sięgają po wodę i napoje, inne niestety trzeba ciągle upominać. Ale czy wiesz, ile dokładnie pije twoja pociecha w ciągu dnia? Często, gdy maluchy przestają korzystać z butelki... tracimy rachubę. Pediatra wylicza dokładnie, ile powinno pić dziecko.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Najpewniej nie wiesz, że uczucie pragnienia oznacza, że organizmowi już brakuje wody. To prosta droga do odwodnienia. Każdy z nas powinien regularnie się nawadniać i sięgać po płyny nawet jeśli mu się chce mu się pić. Podobnie jest z dziećmi. Jest to niezwykle ważne szczególnie podczas upałów, czy choroby. Ale czy wiesz, ile dokładnie w ciągu dnia wypija twoje dziecko? I co ważniejsze, czy to w ogóle odpowiednia ilość płynów?
Ile dziecko powinno pić?
Joanna Świdrowska-Jaros jest jedną z prowadzących instagramowy profil @eaty_moms. Jest pediatrą i doktorką nauk medycznych, a w sieci umieszcza krótkie filmiki o tematyce zdrowotnej. Ostatnio postanowiła pokazać jak w prosty sposób wyliczyć, ile w ciągu doby powinno wypijać dziecko. Ten prosty schemat rozwiewa wszelkie wątpliwości!
Otóż jeśli dziecko waży poniżej 10 kg, powinno wypijać 100 ml na każdy kilogram masy. Przykładowo dla malca, który waży 7 kg, odpowiednia ilość płynów w ciągu doby to 700 ml.
Jeśli dziecko waży pomiędzy 10 a 20 kg, powinno każdego dnia wypijać 1 litr na pierwsze 10 kg masy, plus po 50 ml na każdy kolejny kilogram powyżej 10 kg. Czyli np. jeśli twoje dziecko waży 15 kg, musi przyjmować 1250 ml płynów każdego dnia.
Natomiast jeśli dziecko waży powyżej 20 kg, na pierwsze 20 kg liczymy 1500 ml plus 20 ml na każdy kolejny kilogram, czyli np. 30-kilogramowe dziecko powinno każdego dnia wypijać 1700 ml płynów.
Pediatra przypomina jednak, że jeśli jest gorąco, dziecko intensywnie biega, poci się lub ma infekcję (biegunkę lub gorączkę) zapotrzebowanie na płyny się zwiększa.