Na filmie zamieszczonym na Facebooku widać 5 młodych chłopaków skaczących na olbrzymiej ogrodowej trampolinie. Nagle jeden z nich zostaje wybity nienaturalnie wysoko i traci kontrolę nad tym, co się dzieje. Jego ciało leci bezwładnie, a chłopak nie może z tym już nic zrobić. Ostatecznie wypada miedzy matę a obręcz, uderzając najpierw w sprężyny, a potem w ziemię. Widok jest przerażający.
Młody Norweg wraz z kolegami uwielbia wykonywać ewolucje na trampolinach, a swoje wyczyny nagrywa i zamieszcza na Instagramie. Andreasowi tym razem nic się nie stało, co w zasadzie graniczy z cudem. Jak przyznał, sam jest w szoku, że żyje. Nie przejął się jednak zbytnio upadkiem i szybko wrócił na trampolinę.
W mediach społecznościowych nie brakuje takich nierozważnych "sportowców", którzy mają więcej szczęścia niż rozumu. Warto więc zwrócić uwagę, czy twoje dziecko nie ogląda takich filmików w sieci i nie próbuje naśladować influencerów.
Jeśli twoja pociecha bardzo chce ćwiczyć, warto poszukać instruktora, który nauczy ją, jak robić to bezpiecznie. W parkach trampolin bez problemu można wykupić takie lekcje.
Jak uniknąć wypadku na trampolinie?
Niestety latem pracownicy SOR-u mają ręce pełne roboty. Dzieci i dorośli po niefortunnych zabawach trafiają do szpitala z połamanymi kończynami czy urazami zębów i twarzy, a także uszkodzeniami kręgosłupa.
Specjaliści są zgodni, główną przyczyną takich wypadków jest sprzęt, o który rodzice nie dbają oraz zbyt dużo osób bawiących się jednocześnie na trampolinie. Warto pamiętać, że skakanie nawet tylko we dwie osoby może być niebezpieczne (zwłaszcza gdy ich waga się różni). Jak przygotować trampolinę do zabawy:
Przypomnijmy także, że zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej i Amerykańskiej Akademii Chirurgów Ortopedycznych z trampolin ogrodowych mogą korzystać dzieci w wieku powyżej 6 lat. Dopiero wtedy ich szkielet jest rozwinięty na tyle, aby ograniczyć ryzyko pęknięć i złamań kości przy prawidłowym skakaniu.