
Drętwiejące nogi w nocy
Budzenie się w środku nocy to często objaw, który związany jest ze zdrowiem, a mało kto o tym wie. Pobudki, szczególnie w okolicach 2.00-3.00, gdy możemy przesypiać całą noc (bo dzieci już się nie budzą np. na karmienie), mogą świadczyć o niewydolności żylnej. Zazwyczaj takie podejrzenia są wysuwane, jeśli nocnemu budzeniu towarzyszą drętwienia i cierpnące nogi. Te objawy mogą też świadczyć o innych dolegliwościach, o których rzadko się mówi, a często dotyczą matek.
Mianowicie, chodzi o zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a także o problemy z wydzielaniem kortyzolu. Mówi o tym w jednym ze swoich filmów na Instagramie prof. Łukasz Paluch, flebolog, czyli lekarz zajmujący się leczeniem żylaków, pajączków, chorób żył i ich stanami zapalnymi. Prof. Paluch opowiada o tym, że pacjenci, którzy mylnie uważają, że nocne pobudki z cierpnącymi nogami to żylaki i choroby żył, bardziej niż flebologa, potrzebują ortopedy, neurologa, a nawet endokrynologa.
Zmiany w kręgosłupie i problemy hormonalne
Ból i zwyrodnienie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa u mam wiąże się z dźwiganiem ciężaru, np. brzucha w ciąży lub noszeniem na rękach niemowlaka. Okolice lędźwiowe mogą boleć, jeśli mamy do czynienia z rwą kulszową, która często dotyczy młodych mam. By sprawdzić, czy nocne pobudki związane są ze zmianami w kręgosłupie, warto udać się na wizytę do ortopedy i neurologa.
Problemy z wydzielaniem kortyzolu, czyli hormonu stresu również w ogromnym stopniu dotyczą kobiet, w tym matek. Poziom kortyzolu jest ściśle związany z rytmem dobowym i jego najniższe stężenie powinno być w organizmie wieczorem i nocą. Kobiety po ciąży i porodzie mają problemy z równowagą hormonalną, dlatego warto zrobić badania związane z poziomem hormonów w organizmie i dzięki temu wykluczyć, że problem z nocnymi pobudkami związany jest ze zbyt wysokim poziomem kortyzolu w porze nocnej. By wykonać takie badania, udaj się na wizytę do endokrynologa i neurologa.