Dlaczego jest mi zimno? 7 powodów bycia ciągle zmarzniętym
Dlaczego jest mi zimno? 7 powodów bycia ciągle zmarzniętym Pexels.com
REKLAMA
  • Ciągłe marznięcie to nie musi być zwykła cecha danej osoby. Równie dobrze uporczywe poczucie zimna może świadczyć o stanie chorobowym.
  • Problemy zdrowotne związane z marznięciem są bardzo szerokie. Marznięcie może świadczyć np. o braku witamin, ale także o takich kwestiach jak niedoczynność tarczycy.
  • Wśród innych czynników, które mogą wywołać marznięcie, są także anemia, stres, zmęczenie, nadużywanie alkoholu, starzenie się organizmu oraz niskie ciśnienie krwi.
  • Co zrobić, żeby nie marznąć? Niestety nie ma jednego rozwiązania problemu marznięcia. W zależności od czynnika, który je wywołuje, pomocne mogą być aktywność fizyczna, odpoczynek, relaks, sen, zbilansowana dieta czy wreszcie rozgrzewający napój.
  • 1. Anemia

    Jednym z objawów anemii, poza chronicznym zmęczeniem, jest nieproporcjonalne do warunków klimatycznych odczuwanie chłodu.
    Anemię łatwo zbagatelizować — w obecnej sytuacji i porze roku często bywamy przemęczeni, śpiący, zdołowani a także zmarznięci.
    Nie powinniśmy uznawać, że ten stan jest normalny dla naszego organizmu. Warto więc wykonać badania krwi i sprawdzić, czy poziom żelaza w organizmie jest na odpowiednim poziomie.
    Powodów anemii może być wiele — od nieprawidłowo zbilansowanej, ubogiej w żelazo i witaminę C diety po choroby przewlekłe czy uwarunkowania genetyczne.

    2. Stres i zmęczenie

    Zazwyczaj mówimy o zagotowaniu z nerwów czy stresu, ale z tych powodów możemy także odczuwać zimno.
    Także zmęczenie psychiczne może objawiać się wyziębieniem organizmu — jak to możliwe? Stres i wyczerpanie powodują, że mózg kieruje najwięcej dotlenionej krwi do najważniejszych narządów ciała np. do serca.
    Inne narządy mogą zostać niedotlenione i niedożywione — stąd zimne dłonie i stopy. Receptą na to jest odpoczynek, sen, ciepła kąpiel.

    3. Nadużywanie alkoholu

    Wydaje nam się, że alkohol może nas rozgrzać, jest to jednak złudne poczucie. Alkohol rozgrzewa tylko na moment.
    Spożywanie alkoholu rozszerza naczynia krwionośne, a krew może szybciej krążyć po ciele. Jednak wątroba, która musi walczyć z toksycznym działaniem alkoholu, nie jest w stanie ogrzać krwi do właściwej temperatury.
    Dlatego po nadużyciach alkoholu mogą pojawić się dreszcze. Najlepiej więc ograniczyć alkohol i nigdy nie pić go w celu rozgrzania się.

    4. Niedobór witamin

    Nie tylko niewystarczająca ilość żelaza powoduje marznięcie. Niedobór witamin także może prowadzić do szczególnego odczuwania niskich temperatur.
    Trzeba szczególnie kontrolować spożycie witaminy B12, kwasu foliowego i witaminy C, ponieważ ich niedobór może przyczynić się do zbyt niskiego poziomu witaminy A, a tym samym niedokrwistości organizmu, która daje objawy zimnych stóp i dłoni. Ważna jest zbilansowana dieta i regularne badania krwi.

    5. Starzenie się organizmu

    Są rzeczy, na które nie mamy wpływu, np. na upływający czas, a tym samym zanik receptorów ciepła w naszym organizmie. Z wiekiem obniża się próg wrażliwości termicznej, zarówno na odczuwanie chłodu jak i ciepła.
    Nie ma na to antidotum, ale są sposoby, które pozwolą starszym osobom skutecznie się rozgrzać. Ćwiczenia fizyczne i zakładanie wielu warstw odzieży.
    Rozgrzewająca herbata z cytryną i sokiem malinowym czy woda cynamonowa zadziałają skuteczniej niż alkoholowa nalewka, a także wzmocnią odporność.

    6. Niedoczynność tarczycy

    Za tempo metabolizmu naszego organizmu odpowiada właśnie tarczyca. Jeśli występuje jej niedoczynność, oznacza to, że nasz organizm nie wytwarza i nie uwalnia wystarczającej ilości hormonu do krwioobiegu.
    To nie tylko spowalnia metabolizm, lecz także nie generuje w naszym organizmie wystarczających ilości ciepła. Żeby poznać przyczynę zimna i potwierdzić niedoczynność tarczycy, należy wykonać badania krwi, sprawdzające poziom TSH.

    7. Niskie ciśnienie krwi

    Wszelkie choroby układu krążenia krwi mogą dawać objawy ciągłego uczucia chłodu. W takich przypadkach należy oczywiście leczyć przyczynę, nie objawy, zgłosić się do lekarza i wykonać niezbędne badania.
    Niskie ciśnienie bywa jednak także cechą osobniczą niektórych osób i tylko one — jeśli poza tym dokładnie monitorują stan swojego organizmu — mają prawo nazywać się zmarzluchami. Co mogą robić, by rozgrzać się na dłużej?
    Zwiększyć aktywność fizyczną, systematycznie nawadniać organizm, dosalać potrawy, by zwiększyć ciśnienie krwi.
    Nie warto bagatelizować nawet niepozornych objawów wywołujących dyskomfort w naszym organizmie. Mogą być objawem choroby, zaburzeń czy źle zbilansowanej diety.