Czym popijać leki? Nigdy nie popijaj leków sokiem z cytrusów
Czym popijać leki? Nigdy nie popijaj leków sokiem z cytrusów Unsplash
REKLAMA

1. Kawa

Często pierwszą dawkę leków przyjmujemy już do śniadania. Sięgamy więc po napój, który zazwyczaj wtedy pijemy — ciepłą kawę. To wielki błąd. Przyjęcie kofeiny z niektórymi rodzajami leków może prowadzić do nadmiernej reakcji organizmu na daną substancję a w konsekwencji do nasilonych działań niepożądanych.

Popijanie leków przeciwbólowych napojami z kofeiną (także colą) może nasilić ich działanie. Szkodliwe jest nie tylko popijanie leków kawą, ale nawet wypicie filiżanki kilka minut po przyjęciu leków.
Kofeina w połączeniu z lekami może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, bezsenności, niepokoju i bólów głowy. Pomiędzy przyjęciem lekarstwa a pierwszą filiżanką kawy powinno minąć przynajmniej pół godziny.


2. Herbata

To przyzwyczajenie często wykształciły w nas mamy i babcie. Leki do śniadania, popijane herbatą. Czarna herbata ma jednak bardzo szkodliwą właściwość — wypłukuje żelazo z organizmu.
Powinny jej unikać osoby cierpiące na anemię, nie można jej łączyć z lekami i suplementami zawierającymi żelazo, bo osłabi ich działanie.
Wchodzi także w reakcje z niektórymi lekami na choroby psychiczne. Może osłabić działanie leków na schizofrenię czy psychozę paranoidalną nawet o 90%.


3. Sok grejpfrutowy

Soki cytrusowe, a w szczególności sok grejpfrutowy mogą blokować metabolizm niektórych leków. Co to oznacza? Lek nie jest prawidłowo rozkładany i wchłaniany. Jego poziom we krwi wzrasta i może dojść do niepożądanych działań.
Do skutków ubocznych może należeć: podwyższenie ciśnienia krwi, bóle i zawroty głowy, a nawet drgawki czy utrata przytomności. Należy odczekać nawet 4 godziny pomiędzy przyjęciem leku a spożyciem soku grejpfrutowego.

4. Napary ziołowe

Niesłodzone napary ziołowe to jedna z najzdrowszych możliwości na ciepły napój. Jednak to, że dane zioło ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, nie oznacza, że będzie je miało także w połączeniu z lekami.
Melisa łączy się z substancjami z niektórych leków psychotropowych, a dziurawiec może zmniejszać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Leki więc najbezpieczniej popijać wodą.


5. Mleko i produkty mleczne

Często sugerujemy się tym, że w czasie przyjmowania antybiotyków zalecane jest picie jogurtów i kefirów. Jednak nawet w przypadku przyjmowania antybiotyków, wchodzących w interakcje z jonami wapnia, należy poczekać godzinę lub dwie przed przyjęciem lekarstw.
Jony wapnia zawarte w mleku, jogurcie czy kefirze tworzą z niektórymi lekami nierozpuszczalne sole, przez co zmniejsza się wchłanianie tych leków, w konsekwencji nie wykazują działania.
Leki należy więc popijać wyłącznie niegazowaną wodą. Odczekać także przynajmniej godzinę (w przypadku napojów kofeinowych) i minimum 3-4 godziny (w przypadku soków cytrusowych) od przyjęcia leków do spożycia napojów.