Kilka prostych kroków, które mogą uratować życie twojego dziecka
Artykuł powstał przy współpracy z marką Mucosolvan
02 stycznia 2017, 15:14·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 02 stycznia 2017, 15:14
Zdrowie i życie naszych dzieci jest dla każdego z nas najważniejszą sprawą. Już katar czy kaszel malucha spędza nam sen z powiek, a co dopiero sytuacje, które bezpośrednio zagrażają życiu? Musimy pamiętać, że to właśnie od tego, jak sprawnie i profesjonalnie udzielimy pierwszej pomocy zależy, co stanie się z dzieckiem. Kiedy będziemy wiedzieć, jak pomóc przy oparzeniu, zakrztuszeniu czy utracie przytomności, możemy uratować życie dziecka.
Reklama.
W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych pacjentów marka Mucosolvan zorganizowała warsztaty dla rodziców, podczas których mogli dowiedzieć się jak udzielać pierwszej pomocy dzieciom oraz jak skutecznie walczyć z kaszlem.
Kaszel
Kaszel to dolegliwość bardzo często występująca w przebiegu infekcji dróg oddechowych u dzieci. Kaszel oprócz tego, że męczy malucha, to zdecydowanie niepokoi też rodziców. Dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie z nim walczyć. Przede wszystkim należy umie
odróżnić kaszel suchy od kaszlu mokrego. Każdy z nich leczy się bowiem inaczej.
Kaszel suchy zazwyczaj pojawia się na początku infekcji i charakteryzuje „pusty dźwięk” wrażenie, że odkrztuszone zostało jedynie powietrze. Jeśli u dziecka zauważymy początki kaszlu suchego warto zacząć od porządnego nawilżenia powietrza. Można zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza - niezbędny szczególnie w zimie, gdy włączamy kaloryfery. A jak postępujemy w przypadku kaszlu suchego? Przede wszystkim zgłaszamy się z dzieckiem do lekarza, który najprawdopodobniej zaleci inhalacje z soli fizjologicznej oraz syrop przeciwkaszlowy.
Kaszel mokry pojawia się po kilku dniach trwania infekcji dróg oddechowych jako następny etap po kaszlu suchym. Towarzyszy mu pojawienie się w drogach oddechowych dużych ilości gęstej wydzieliny, którą dziecko próbuje odkrztusić. Aby to ułatwić można podawać leki wykrztuśne, które rozrzedzają zalegająca wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszanie np. syrop Mucosolvan® lub Mucosolvan® MINI, który może być stosowany już od 1. roku życia. Przy mokrym kaszlu oprócz stosowania leków można również pomóc dziecku oklepując je. Wskazówki jak oklepywać dziecko aby, ułatwić odkrztuszanie znajdziesz na stronie www.kaszeludzieci.pl.
Nie wpadaj w panikę
Zdarzają się też sytuacje, które wydają się dużo groźniejsze niż kaszel. Każdy rodzic wie, jak ruchliwe potrafi być dziecko. W jednej chwili grzecznie się bawi, a po chwili sekundach ściąga na siebie rozgrzaną patelnię albo krztusi się klockiem. I co wtedy? Najważniejsze to zachować zimną krew i wiedzieć jak pomóc maluchowi. To nasze szybkie działanie może zdecydować o życiu dziecka.
Oparzenie lub zakrztuszenie Oparzenia i zakrztuszenia należą do najczęstszych wypadków domowych, które spotykają małe dzieci. Jak postępować w przypadku oparzeń u dzieci? Jak najszybciej należy zacząć polewać miejsce oparzenia zimną wodą. Ważne, żeby to była woda bieżąca. Nie wkładamy nogi czy ręki do miski z wodą, ponieważ wtedy łatwo o zakażenie rany. Jeśli ubranie da się rozciąć i zdjąć, robimy to, wciąż polewając ranę wodą. Jednak nigdy nie zrywamy tkaniny przyklejonej do poparzonej skóry. Nie smarujemy też niczym poparzonego miejsca. Jedziemy z dzieckiem do lekarza, a jeśli rana jest duża, wzywamy pogotowie.
A co robić gdy dziecko zakrztusi się małą zabawką włożoną do buzi, cukierkiem, czy tabletką? Malucha trzeba obrócić twarzą do ziemi tak, żeby głowa była niżej niż tułów. Dłonią mocno uderzamy pomiędzy łopatkami, silnym ruchem skierowanym od dołu pleców w kierunku karku. To pomoże usunąć ciało obce z dróg oddechowych. Często po „wykaszleniu” takiego przedmiotu, dziecko zaczyna wymiotować. Należy przytrzymać je tak, żeby mogło pozbyć się zawartości żołądka, a następnie położyć na boku i obserwować. Jeśli maluch ślini się, pokłada lub traci przytomność, należy natychmiast wezwać pogotowie.
Dziecko straciło przytomność
Taka sytuacja na pewno wymaga interwencji lekarskiej. Najlepiej od razu wezwij pogotowie. Czekając na lekarza, sprawdź, czy dziecko oddycha. Jeśli klatka piersiowa unosi się i z ust malucha wydobywa się powietrze, połóż go na boku. Czekając na karetkę, obserwuj czy dziecko nie wymiotuje lub nie krztusi się.
Nie można wpadać w panikę. Jeśli maluch nie oddycha, po wezwaniu pogotowia ułóż go na plecach i odchyl głowę do tyłu. Wykonaj 5 oddechów ratunkowych – nabierz powietrze, szczelnie obejmij ustami usta i nos dziecka i powoli wtłocz do nich powietrze. Po tej czynności sprawdź, czy dziecko oddycha. Jeśli nie, rozpocznij masaż serca. U niemowląt wykonuje się go 2 palcami ułożonymi na mostku. U starszych dzieci należy złożyć na sobie dwie dłonie i tak uciskać mostek. Po 30 uciśnięciach zrób kolejne 2 oddechy ratunkowe. Taką sekwencję powtarzaj aż do przyjazdu karetki pogotowia.
Kiedy czytamy o tym, co zrobić w czasie infekcji lub jak udzielić pierwszej pomocy, te czynności wydają się tak proste. Często jednak, gdy musimy zacząć działać, paraliżuje nas strach. Żeby być pewnym, jak się zachować i nie wpaść w panikę, warto wziąć udział w kursie pierwszej pomocy lub w warsztatach. Od tego może zależeć życie naszego dziecka.