Policjantka każe pakować dzieciom plecak ewakuacyjny. "To nie powód do paniki"

Martyna Pstrąg-Jaworska
14 marca 2025, 09:59 • 1 minuta czytania
W obliczu rosnącej liczby nieprzewidzianych sytuacji warto pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę na wypadek nagłej ewakuacji. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że odpowiednie przygotowanie to klucz do większego poczucia bezpieczeństwa, a nie powód do niepotrzebnego niepokoju. Policjantka apeluje, by plecak ewakuacyjny spakować również dla dziecka.
Dzieci powinny mieć oddzielne plecaki ewakuacyjne. fot. Reporters / GYS/REPORTER/EastNews
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Plecak ewakuacyjny – zabezpieczenie, nie panika

Coraz częściej mówi się o konieczności przygotowania się na różne sytuacje kryzysowe – nie tylko te związane z wojną, ale także z powodziami, awariami infrastruktury czy innymi niespodziewanymi zdarzeniami. Niestety, przekonali się o tym we wrześniu 2024 roku mieszkańcy Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Śląska, gdy gwałtowne powodzie zmusiły wielu z nich do nagłej ewakuacji.


W obliczu takich sytuacji warto zadbać o coś, co pomoże nam i naszym dzieciom poczuć się bezpieczniej – plecak ewakuacyjny. To nie oznaka paniki, ale rozsądne i metodyczne przygotowanie na różne okoliczności, które mogą spotkać przecież również najmłodszych. Plecak ewakuacyjny to nic innego jak gotowy do zabrania zestaw najpotrzebniejszych rzeczy, które mogą nam się przydać w sytuacji kryzysowej. Jego posiadanie może znacznie ułatwić pierwsze godziny i dni po ewakuacji.

Ostatnio pojawiła się informacja, że Ministerstwo Obrony Narodowej wraz z innymi instytucjami przygotowuje broszurę na temat przygotowania na czas kryzysu. Ma ona trafić do każdego polskiego domu i zawierać praktyczne wskazówki dotyczące właśnie m.in. pakowania plecaka ewakuacyjnego. To dobry krok w kierunku budowania świadomości społecznej.

Czy plecak ewakuacyjny dla dziecka jest konieczny?

Nie zawsze w sytuacji kryzysowej dziecko będzie mogło liczyć na natychmiastową obecność rodzica lub opiekuna. Dlatego tak ważne jest, aby także najmłodsi mieli swój własny plecak ewakuacyjny. Warto go spakować razem z dzieckiem i przy tej okazji spokojnie porozmawiać o zagrożeniach oraz tym, jak w razie potrzeby się zachować. Służby zajmujące się bezpieczeństwem dzieci podpowiadają, co powinno znaleźć się w takim plecaku. Całą rozpiskę znajdziesz na stronie rządowej w poradniku "Bądź gotowy", ale w skrócie w plecaku dziecka powinny być:

Rozmowa z dzieckiem o sytuacji kryzysowej

Najważniejsze to nie straszyć, ale edukować. Dzieci nie powinny czuć lęku, tylko zrozumieć, że przygotowanie to coś naturalnego – tak jak zapinanie pasów w samochodzie. Warto podkreślić, że plecak ewakuacyjny to element dbania o bezpieczeństwo, a nie powód do obaw.

O praktycznym pakowaniu plecaków dla całej rodziny, w tym dla dzieci, mówi w swoich filmach na Instagramie mł. insp. Małgorzata Sokołowska, która prowadzi konto z_pamietnika_policjantki. W jednym z najnowszych filmów zachęca do przygotowania takich plecaków dla wszystkich członków rodziny, a w kolejnych nagraniach będzie instruowała, jak taki plecak dla dziecka spakować.

Pakowanie plecaka ewakuacyjnego to świetna okazja, by porozmawiać z dzieckiem o trudnym temacie zagrożenia kryzysem w Polsce i nauczyć je odpowiedzialności. To również krok w stronę budowania większego poczucia bezpieczeństwa – zarówno dla nas, jak i dla naszych dzieci.

Źródło: gov.pl, instagram.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/193952,kazda-rodzina-dostanie-tajemnicza-paczke-rzad-chce-zadbac-o-spokoj-polakow