Komisja ds. religii rozpoczęła prace. MEN i Episkopat zgodni w jednej kwestii
Walka o wymiar godzin szkolnych katechez
Dyskusja na temat religii w szkole nadal trwa. Episkopat i Ministerstwo Edukacji Narodowej wciąż są w konflikcie, bo resort edukacji chce m.in. zmniejszyć liczbę godzin szkolnych katechez i przeniesienia ich na pierwszą lub ostatnią lekcję w planach lekcji. Dodatkowo mówi o łączeniu grup i oddziałów, jeśli uczniów chętnych na katechezy będzie zbyt mało.
Kościół tymczasem jest zdania, że rządzący w ogóle nie biorą pod uwagę zdania duchownych i ich sugestii dotyczących reformy. Są na stanowisku, że katechezy powinny być 2 tygodniowo, bo to ważny katolicyzm to ważny element kultury, historii i tradycji naszego kraju.
Szefowa MEN Barbara Nowacka od początku podkreślała, że może wysłuchać opinii Kościoła, ale to ministerstwo podejmuje decyzje związane z tym, czego uczniowie i w jakiej ilości uczą się w szkołach. Z powodu różnic w poglądach powołano specjalną podkomisję, która zajmie się dojściem do porozumienia w kwestii katechez szkolnych. W jej skład wchodzą zarówno przedstawiciele rządu, jak i ci z Konferencji Episkopatu Polski i obie grupy mają dojść do kompromisu w sprawie nauczania religii.
Na razie zero konkretów
Pierwsze spotkanie podkomisji powołanej przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego odbyło się 7 listopada 2024 roku. Obie strony zadeklarowały na nim chęć porozumienia w sprawie szkolnych i przedszkolnych katechez, a po skończonym spotkaniu wydano wspólny komunikat.
"W czasie dyskusji z udziałem ekspertów z obydwu stron podjęto merytoryczny dialog i poszukiwano takich rozwiązań, które byłyby możliwe do zaakceptowania przez obydwie strony. Wobec deklarowanej przez obydwie strony woli osiągnięcia porozumienia, w punktach, w których pojawiły się wątpliwości, zdecydowano o kolejnym spotkaniu i poszukaniu rozwiązania najlepszego z punktu widzenia kształcenia dzieci i młodzieży, a także organizacji pracy szkoły. Obydwie strony zadeklarowały wolę kontynuacji rozmów oraz wolę porozumienia" – czytamy we fragmencie oświadczenia podkomisji.
Spotkanie nie przyniosło jeszcze konkretnych ustaleń i propozycji zmian, ale zapowiedziano już kolejne, na którym rząd i Kościół będą szukali kompromisów w nauczaniu religii. O utworzeniu podkomisji zdecydowano podczas posiedzenia komisji wspólnej rządu i Episkopatu, które odbyło się 16 października 2024 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Źródło: episkopat.pl, samorzad.pap.pl
Czytaj także: https://mamadu.pl/188965,nie-chca-religii-w-szkole-a-potem-maja-pretensje-swiat-nie-kreci-sie-wokol-was