Wychowałam potwora. Słowa syna na temat sprzątania mnie załamały

Redakcja MamaDu
29 sierpnia 2024, 15:50 • 1 minuta czytania
Zdawać by się mogło, że pokoje nastolatków rządzą się swoimi własnymi prawami. Niektórych rodziców przeraża ten notoryczny brak zamiłowania do porządku. Czy oni kiedyś z tego wyrosną? Słowa, które usłyszała nasza czytelniczka od swojego dziecka, mocno ją zabolały. "Mam wyrażenie, że nie chodzi tylko o taki o etap, czy o dorastanie, ale o to, jakie to pokolenie ma podejście do obowiązków. Trochę to przeraża" – żali się Iga.
Czy jest szansa na porządek w pokoju nastolatka? Fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

"Życie z nastolatkami bywa niełatwe na wielu płaszczyznach. Z jednej strony zachwyca mnie to, jak rozkwitają i dojrzewają jako ludzie, z drugiej są momenty, gdy brakuje mi do nich siły i cierpliwości. Od jakiegoś czasu nieustanym punktem zapalnym w naszym domu jest porządek, a raczej jego brak. 


Porządek nie jest priorytetem

Jestem pedantką i to z pewnością nie ułatwia sprawy. Staram się jednak szanować przestrzeń moich dzieci i aż tak nie ingerować w to, co dzieje się w ich pokojach. Jednocześnie moja 'porządnicka natura' mówi mi, że muszę trzymać rękę na pulsie i czasem ustawić je do pionu, bo zaginą pod stertą śmieci i brudów. Czasem sama podciągam rękawy i borę się za robotę.

Każde z moich dzieci, kiedy było małe, uwielbiało sprzątać, wycierać kurze, obsługiwać pralkę czy biegać z mopem. Nastoletni wiek jednak rządzi się swoimi prawami, dziś mam wrażenie, że nawet nie pamiętają, gdzie u nas w mieszkaniu jest zmywarka. 

Próbuję różnych metod z podziałem obowiązków, systemu kar i nagród, ale z nastolatkami to już totalnie ciężko cokolwiek wynegocjować. Ostatnio syn rzucił do mnie takim tekstem, że aż się popłakałam. 

Uważam, że jakieś minimum zasad dotyczących sprzątania musi obowiązywać u nas w domu. Podczas ostatniej dyskusji wyciągnęłam argument, że przecież w życiu dorosłym nikt nie będzie za syna sprzątał. Systematyczność i dobre nawyki zostaną z nim na całe życie. A w czystej i schludnej przestrzeni lepiej się żyje, pracuje i funkcjonuje. Usłyszałam  jednak, że to nieprawda. 

Zapłacę i z głowy

Mój syn zaznaczył, że owszem jest miło, gdy wszystko jest pochowane i gdy jest czysto, ale on nie ma do tego czasu i głowy. A w przysżłości jeśli nadal mieć nie będzie, po prostu zatrudni sobie do tego odpowiednią osobę, tak, jak zrobiłam to ja.

Pani sprzątająca to temat, który często przewija się u nas w domu. Ja nie potrafię odpoczywać w chaosie. Często zmęczona po pracy, zamiast poleżeć, poczytać książkę, biorę się za porządki. Z mężem dyskutujemy nad tym, czy to nie czas na zatrudnienie kogoś na stałe: jego wiecznie nie ma, dzieci nie pomagają, a ja się tylko denerwuję. Na ten moment korzystam z takiej pomocy przy gruntownych porządkach trzy razy do roku i przy myciu okien.

Byłam w szoku, że mój syn postrzega to jako moje pójście na łatwiznę i jako rozwiązanie typu: nie chce mi się, zapłacę i z głowy. Mam wrażenie, że to nie jest tylko przejściowy etap. Zawiodłam i wychowałam wygodnickiego potwora, który chętnie zapłaci, by pozbyć się tych niechcianych obowiązków. A tak przecież się nie da żyć".

Czytaj także: https://mamadu.pl/176734,psychomama-julia-zdradza-sposoby-na-balagan-przy-dzieciach-genialne