Katolicy będą mieli pod górkę? Kościół zakazuje nadawania tych imion: "Są okultystyczne"

Martyna Pstrąg-Jaworska
21 marca 2024, 12:01 • 1 minuta czytania
Wybór imienia dla dziecka to nie lada decyzja. Rodzicom zależy, by było ładne, nie kojarzyło się z nielubianymi osobami, dobrze brzmiało z nazwiskiem itp. Teraz Kościół dodatkowo utrudnił zadanie katolikom – opublikowano listę zakazanych imion: "Są szatańskie i okultystyczne".
Niektóre imiona w Kościele katolickim są zakazane. fot. Kelly Sikkema/Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Imię dla dziecka: inspiracje

Wybór imienia dla dziecka to ważna decyzja, którą rodzice podejmują na całe życie. Niektórzy wierzą, że imię niesie wiele znaczeń, które mogą zaważyć na przyszłości dziecka. Każdy, kto wybierał imię dla córki lub syna, wie, że czasami decyzja nie jest łatwa.


Teraz sytuację dodatkowo utrudnił Kościół – wydał oświadczenie z listą imion, które są przez duchownych zakazane. Dla katolików, dla których wiara jest istotną częścią życia, to kolejne utrudnienie w wyborze imienia, które dziecko nie tylko będzie miało nadane w urzędzie, ale otrzyma również na Chrzcie świętym.

Dla rodziców Biblia i historie wielu świętych katolickich to także świetna inspiracja, kiedy szukają imienia dla potomstwa. Wielu rodziców decyduje się na tradycyjne polskie imiona, które nosili święci i postaci biblijne, np. Łucja, Stanisław, Maria czy Jan, a także imiona trzech aniołów: Michał, Rafał i Gabriel.

Zakazane przez Kościół imiona

W Piśmie Świętym są też imiona, których katolicyzm nie aprobuje. Zazwyczaj wiążą się one z apokryfami, czyli księgami biblijnymi, których władze Kościoła nie uznają za święte. Wśród nich są np. imiona aniołów, których pochodzenie nie do końca jest wyjaśnione (tzw. upadli aniołowie) oraz takie, które pochodzą od szatana i wiążą się z okultyzmem. Katolicki portal "Aleteia Polska" opublikował wykaz imion, które dla Kościoła mogą być obraźliwe, mieć okultystyczne pochodzenie, a przez to być zakazane. Wśród nich są:

W jednym z artykułów na tym portalu można też przeczytać, że Lucyfer to imię, które nie ma obraźliwej tradycji (był nawet święty o tym imieniu!), ale w Polsce kierownik Urzędu Stanu Cywilnego powinien odmówić nadania takiego imienia z powodów prawnych (narusza m.in. wzorce kulturowe).

USC może odmówić nadania imienia

Na stronie Rady Języka Polskiego możemy natomiast przeczytać, że nie ma w polskim prawie czegoś takiego jak "imiona zakazane", ale są te, których się nie zaleca. RJP przygotowała listę takich imion niezalecanych. W uchwale z 2006 roku znalazły się imiona:

Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie, Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie), Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika,Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena.

Tutaj można przeczytać szczegółowe zalecenia, które rada wydała dla urzędników w celu zatwierdzania i odmów w sprawie nadawania imion.

Źródło: pl.aleteia.org, dziennikzachodni.pl, rjp.pan.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/180413,tych-imion-dla-dzieci-rodzice-nie-znosza-czarna-lista-imion-z-2023-roku