5 rad, jak utrzymać porządek w pokoju dziecka (na zawsze!)

Katarzyna Rapczyńska-Lubieńska
22 lutego 2024, 16:39 • 1 minuta czytania
Sprzątanie mieszkania to duże wyzwanie, ale jakoś dajemy radę. Sytuacja komplikuje się, gdy przychodzi czas na "tuning" pokoju dziecka. To jedno z najtrudniejszych pomieszczeń do sprzątania. Wbrew pozorom to nie rodzic decyduje o tym, co można wyrzucić, a co zostawić. Jak mimo nadmiaru rzeczy utrzymać porządek?
Nawet nie wiesz, jak szybko możesz posprzątać pokój dziecka Fot. Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Pokój dziecka wymaga znacznie więcej pracy niż nasza garderoba czy szafa w przedsionku. Ale przepis na sukces jest ten sam. Trzeba wyjąć wszystkie rzeczy z szafek i biurka, a następnie posortować je według kategorii. Niepotrzebne zabawki można oddać, a pamiątkowe rysunki włożyć do pudełka. Większość dzieci ma problem z tym, aby pozbyć się ulubionych przedmiotów. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, jak posprzątać pokój bez płaczu i krzyku.


1. Stwórz łatwo dostępną przestrzeń

Kiedy chcemy posprzątać dziecięcy pokój, przyświeca nam myśl: ma być łatwo. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie rzeczy w pojemnikach, przezroczystych lub opisanych. Warto podzielić je na kategorie, takie jak zabawki, zestawy klocków, auta, figurki czy akcesoria plastyczne. Odrabianie lekcji mogą uprzyjemnić specjalne pudełka na fiszki. Jeżeli głównym problemem jest nadmiar szkolnych przyborów, zorganizuj przezroczyste wkłady do szuflady. Umieść w nich kredki, flamastry, długopisy czy taśmę klejącą.

2. Nie pytaj: "Lubisz tę zabawkę?"

Jeżeli zapytasz dziecko, czy na pewno lubi tego misia lub lalkę, błyskawicznie zapłonie wielką miłością do tej zabawki. To naturalne, że dzieci nie chcą rozstawać się z różnymi przedmiotami i nagle sobie o nich przypominają. Wtedy bardzo łatwo o zagracony pokój. Próbuj byś stanowcza, ale pamiętaj, by nie wyrzucać niczego bez zgody dziecka. Wspólnie ustalcie, komu przekażecie daną rzecz. Może młodszemu kuzynowi albo maluchowi sąsiadki?

3. Chowaj stare rzeczy do piwnicy

Zastanawiasz się, czy dziecko zauważy zniknięcie jakiegoś przedmiotu? Jest duża szansa, że się tak zdarzy. Dlatego, zamiast wyrzucać lub oddawać zabawki, stwórz tzw. zabawkowe archiwum – dobry miejscem będzie piwnica lub garaż. Kiedy dziecko zapyta, co stało się z jego ulubioną lalką, samochodem lub maskotką, nie udawaj, że nie wiesz, gdzie jest. Wspólnie poszukajcie zabawki i zastanówcie się, czy warto ją zatrzymać. Możecie też wspólnie stworzyć takie pamiątkowe pudełka, np. z rysunkami. Dziecko zawsze będzie mogło do nich zajrzeć.

4. Nie reperuj zepsutych zabawek

Jeśli jakiś przedmiot ulegnie uszkodzeniu, nie łudź się, że znajdziesz brakujące części. Najlepiej pogodzić się z tym i oddać takie zabawki, np. na osiedlowy plac zabaw. Twoje dziecko zawsze będzie mogło znów się tym bawić, tyle że poza domem. W mieszkaniu natomiast będzie mniej rupieci. W pokoju wciąż brakuje miejsca na zabawki? Wykorzystaj wolną przestrzeń na ścianie i zawieś dodatkowe półki. Dzięki temu nie będziecie się o nic potykać.

5. Zero imprezowych upominków

Wbrew pozorom ta rada jest szalenie ważna. Co roku twoje dziecko obchodzi urodziny. Z pewnością też gromadzi mnóstwo pamiątek, takich jak pocztówki, bilety z kinderbalu czy inne bibeloty. Niektóre pociechy potrafią chomikować nawet cukierki i lizaki. Pamiętaj, że jedzenie, którego termin przydatności do spożycia już minął, należy wyrzucić. Najlepiej pamiętać o takich rzeczach na bieżąco. Zjadamy, a nie zatrzymujemy.

Czytaj także: https://mamadu.pl/152303,mama-pokazala-co-zrobic-kiedy-dziecko-nie-chce-sprzatnac-pokoju