Inspekcja Handlowa skontrolowała bezpieczeństwo 220 różnych zabawek. Wnioski są porażające: 1/3 z nich miała nieprawidłowości, a w niemalże 20 proc. zabawek wykryto zbyt wysokie stężenie ftalanów. Nawet 300-krotne! Zapoznaj się z raportem z kontroli i sprawdź, czy twoje dziecko nie ma którejś z nich w domu.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Kontrolę zabawek u producentów, importerów, sprzedawców hurtowych, w sklepach detalicznych i wielkopowierzchniowych Inspekcja Handlowa prowadziła od stycznia do października 2023 roku. Sprawdzano m.in. oznakowania produktów (czy zawierają ostrzeżenia, polską instrukcję, dane producenta i importera, deklarację zgodności, znak CE) oraz ich właściwości chemiczne(zawartość ftalanów). Wyniki wzbudzają niepokój: aż 1/3 skontrolowanych zabawek wzbudziła zastrzeżenia inspektorów.
Wyniki kontroli zabawek
Nieprawidłowości znaleziono w 46 zabawkach z 220. W 23 proc. z nich stwierdzono błędy w oznakowaniu:
brak wymaganych ostrzeżeń bądź instrukcji używania: 14 zabawek. Dlaczego to ważne? Brak odpowiedniej informacji o ryzyku związanym z użytkowaniem zabawki może skutkować zagrożeniem dla dziecka, któremu jego opiekun nie będzie w stanie zapobiec;
niewłaściwie sporządzona deklaracja zgodności lub jej brak: 15 zabawek. Oznacza to, że nie wiemy, czy producent upewnił się, że zabawka spełnia obowiązujące wymagania;
brak danych producenta i importera: 21 zabawek. To, jak wyjaśnia IH, utrudnia działania organom kontroli oraz dochodzenie praw konsumentowi;
Niebezpieczne ftalany w zabawkach
W 18 proc. skontrolowanych zabawek dopatrzono się przekroczonego dopuszczalnego stężenia ftalanów. To aż 39 zabawek, niektóre z nich miały przekroczoną normę o 300 razy.
Ftalany używane są do zmiękczania plastiku i nadawania mu elastyczności. Ponieważ ftalany nie mają zapachu ani smaku, ich stężenie w produkcie można ocenić tylko w laboratorium. Wysokie stężenie ftalanów jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Grozi m.in.:
zaburzeniami płodności
uszkodzeniem nerek lub wątroby
rozwojem astmy
rozwojem nowotworów.
Jakie zabawki skontrolowano?
Inspekcja Handlowa skontrolowała lalki, kucyki, piszczki, zabawki do kąpieli i z przyssawkami, skakanki, wiaderka, łopatki, foremki, zabawki dmuchane w kształcie zwierząt, postaci i łódek, piłki oraz piłki i zwierzątka do skakania.
Pod lupę wzięto zabawki pochodzące z różnych krajów:
Chin – 181
Polski – 15
Włoch – 8
Niemiec – 6
Wielkiej Brytanii – 4.
Sprawdzono też po 1 produkcie z Grecji, Czech, Irlandii i Francji, a w przypadku 2 zabawek w ogóle nie udało się ustalić kraju pochodzenia.
Na co zwracać uwagę w sklepie?
Kupując zabawkę dla dziecka, kieruj się tymi radami Inspekcji Handlowej:
obejrzyj dokładnie zabawkę, zanim podejmiesz decyzję o jej zakupie – zweryfikuj solidność szwów, sprawdź, czy nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów;
czytaj etykiety oraz umieszczone na nich ostrzeżenia i informacje. Sprawdź, czy zabawka ma oznaczenie podmiotu odpowiedzialnego (producenta/importera) – ułatwi ci to dochodzenie swoich praw w razie potrzeby;
nie kupuj nieoznakowanych zabawek. Upewnij się, że zabawka ma znak CE – to deklaracja producenta, że produkt spełnia odpowiednie wymagania unijne, czyli możesz zakładać, że będzie bezpieczny.
Znak CE powinien być widoczny, czytelny i trwały na zabawce, opakowaniu lub przytwierdzonej etykiecie. Zwróć uwagę na odległość między literami i długość środkowej kreski w E.
Lista skontrolowanych zabawek
Pełną listę zabawek skontrolowanych pod kątem zawartości ftalanów znajdziesz na stronie UOKiK. Sprawdź, czy twoje dziecko nie bawi się jedną z nich. Jeśli tak, poinformuj o tym producenta lub importera (dystrybutora) oraz Inspekcję Handlową z twojego województwa.