Po miesiącu w liceum syn chce zrezygnować ze szkoły. Ma zadziwiający pomysł na siebie
Przyjazna podstawówka i licealny moloch
"Moje dziecko zaczęło niecały miesiąc temu szkołę średnią. Syn wybrał liceum ogólnokształcące, które ma profile ekonomiczno-rachunkowe, bo jest umysłem ścisłym i myśli w przyszłości o podobnym kierunku studiów. Szkoła, do której poszedł, to publiczna placówka, znana w całym powiecie, więc siłą rzeczy jest w niej sporo uczniów. Nie chcę mówić, że to moloch, ale trochę tak mi się kojarzy: kilkanaście klas z każdego rocznika, ogromny budynek, w którym ponad połowy ludzi w ogóle nie kojarzy się nawet z widzenia" – rozpoczyna swój list mama licealisty.
"Obawiałam się tego przejścia z małej wiejskiej podstawówki, która była świetnym miejscem, do takiego ogromnego ogólniaka. Nasze poprzednie doświadczenia to podstawówka, w której były dzieciaki z kilku okolicznych wsi. Dyrektorka starała się wszystko dzieciom zapewnić – od świetnych pomocy naukowych w klasach po dodatkowe zajęcia z psychologiem, TUS-y i darmowe warsztaty np. z ceramiki, robotyki i innych tego typu zajęć dodatkowych".
Syn nie odnajduje się w szkole
Kobieta opowiada, że syn źle się czuje rzucony na głęboką wodę w wielkim liceum: "W dużym powiatowym liceum jest zupełnie inna rzeczywistość i moje dziecko nie do końca radzi sobie z tym. Syn ma własne zainteresowania (pływanie), których nie nie pozwolono mu realizować w ramach zajęć z WF-u. Jego plan lekcji jest przepełniony do granic możliwości, a syn nie umie znaleźć wspólnego języka z rówieśnikami w swojej klasie.
Widzę po nim, że wraca ze szkoły każdego dnia coraz bardziej zrezygnowany i sfrustrowany. Nie minął nawet miesiąc edukacji, a on już ma kryzysy związane z nauką, ale i życiem towarzyskim w szkole – woli się spotkać z kolegami z sąsiedztwa niż po lekcjach zostać w mieście i iść gdzieś z nowymi znajomymi z klasy.
Jego brak optymizmu doprowadził do tego, że sam zaczął szukać jakiegoś rozwiązania lub alternatywy dla ogromnego ogólniaka. Dosłownie kilka dni temu wrócił ze szkoły pełen motywacji i w dobrym humorze. Oznajmił mi, że chciałby się przenieść na edukację domową, bo widzi w tym potencjał i rozwiązanie swoich problemów".
Edukacja domowa może być rozwiązaniem?
"Przyznał, że sam już sprawdzał i czytał w sieci na ten temat i że jest zdania, że może to być rozwiązanie dla niego, bo teraz czuje, że ta szkoła nie była jednak dobrym wyborem. Tzn. pod kątem edukacji i tego, czego syn chciał się uczyć – było. Bardziej problemem okazały się być kontakty społeczne, brak życzliwości rówieśników i poczucie, że to nie jego miejsce. Zaczęłam szukać informacji o edukacji domowej i tym, jak należałoby się przygotować do niej, żeby syna przenieść na nauczanie w domu.
Doszliśmy z mężem do wniosku, że być może to faktycznie dobre rozwiązanie. Podjęliśmy decyzję, że jeszcze w październiku wstrzymamy się i – jeśli syn nadal będzie przekonany do tego pomysłu – złożymy dokumenty o przeniesienie na edukację domową w listopadzie. Pracuję zdalnie i mam elastyczne godziny pracy, więc część przedmiotów będę mogła zgłębiać razem z synem, ale moja teściowa jest też emerytowaną polonistką, więc zadeklarowała się, że pomoże wnuczkowi w przedmiotach humanistycznych.
Dodatkowo zaoszczędzimy na dojazdach, no i dziecko będzie miało więcej czasu wolnego na odpoczynek i spełnianie pasji. Ciekawa jestem, czy jest więcej takich rodziców, którzy zdecydowali się na edukację domową dziecka dopiero w liceum albo w trakcie trwania roku szkolnego" – kończy list mama nastolatka.