Do tej pory ferie zimowe odbywały się w czterech trwających po dwa tygodnie turach. Jedni kończyli, drudzy zaczynali. W roku szkolnym 2025/2026 szykują się poważne zmiany. Ministerstwo Edukacji Narodowej ma nowy plan, z którym będziemy musieli się zmierzyć. Tylko czy komuś wyjdzie on na dobre?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
To już pewne, rok szkolny 2025/2026 przyniesie wiele zmian dotyczących ferii zimowych. Dotychczasowy podział odejdzie w zapomnienie, a przyjdzie nowe, ale czy lepsze?
Ostatnie takie ferie zimowe
Ferie zimowe są obok wakacji jednym z bardziej wyczekiwanych przez uczniów momentów. 14-dniowa przerwa dla poszczególnych województw wypada różnie, a to, kiedy kto ma wolne, można sprawdzić na stronie gov.pl w opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kalendarzu.
Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku ferie zimowe zostały podzielone na cztery tury:
20 stycznia – 2 lutego 2025:kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
27 stycznia – 9 lutego 2025: podlaskie, warmińsko-mazurskie
3 lutego – 16 lutego 2025:dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
17 lutego – 2 marca 2025: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Zimowe ferie zaczynają się 20 stycznia, a kończą 2 marca, ale to już po raz ostatni, bo od przyszłego roku szkolnego szykują się poważne zmiany.
Ferie 2025/2026
Kolejne ferie zimowe, czyli te w 2025/2026 roku będą wyglądały już zupełnie inaczej. Przerwa zimowa odbędzie się w trzech, a nie czterech turach.
"Na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, minister właściwy do spraw oświaty i wychowania – po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty – ogłasza terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw.
19 stycznia - 1 lutego 2026: mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie
2 lutego - 15 lutego 2026: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie, opolskie
16 lutego - 1 marca 2026: podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie" –czytamy na stronie gov.pl.
Wprowadzenie trzech, zamiast czterech terminów ferii zimowych budzi obawy. Większa liczba dzieci mających ferie w tym samym czasie, a tym samym więcej rodzinnych wyjazdów i zimowisk może okazać się sporym wyzwaniem dla turystyki i usług, w szczególności w najpopularniejszych regionach naszego kraju.