Dziecko ma alergię pokarmową? Tak czytaj etykiety produktów spożywczych

Redakcja MamaDu
13 września 2023, 09:26 • 1 minuta czytania
Jeśli twoje dziecko cierpi na alergię pokarmową, wiesz, że musisz czytać etykiety produktów spożywczych ze skrupulatnością godną detektywa. Teraz będzie ci trochę łatwiej, ponieważ Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przygotował praktyczne rady, jak zaleźć alergeny pokarmowe w listach składników.
Podstawą w przypadku alergii pokarmowej jest uważne czytanie składu produktów fot. Joshua Rawson-Harris/Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na konkretny produkt spożywczy, np. mleko krowie, cytrusy czy jajka kurze. NFZ szacuje, że w Polsce około 12 mln osób cierpi na jakiś rodzaj alergii, w tym także tę pokarmową. Uczulenie na składniki spożywcze często zdarza się też u niemowląt i małych dzieci, objawiając się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (m.in. wymiotami i biegunkami), ale też alergicznymi zmianami skórnymi, np. pokrzywką. 


Informacje o alergenach na opakowaniu

Zgodnie z przepisami producenci żywności muszą umieszać na opakowaniach informacje dotyczące alergenów znajdujących się w składzie danego produktu. To cenna informacja nie tylko dla alergików, ale i osób przygotowujących dla nich posiłki. Sposoby informowania o alergenach mogą być różne: może np. być to osobna wzmianka albo wyróżnienie w liście składników pogrubioną czcionką, innym kolorem itd.

Na opakowaniu musi też znaleźć się informacja o możliwej zawartości konkretnego alergizującego składnika, nawet jeśli produkt go nie zawiera, ale w zakładzie produkowana jest inna żywność z jego zawartością. 

Jakie alergeny muszą być wykazane na opakowaniu produktów spożywczych? Zgodnie z unijnym prawem jest ich 14:

Najczęstsze alergeny pokarmowe

Wśród produktów spożywczych, które uczulają najczęściej, wymienia się m.in.:

- orzeszki ziemne (arachidowe)

- migdały

- orzechy laskowe

- orzechy włoskie

- orzechy nerkowca.

Orzechy znajdziesz też w produktach pochodnych,  m.in. w ciastach i ciasteczkach, curry, deserach, sosach.

Uczulać mogą też np. soja, sezam, seler i gorczyca. Wszystkie te pokarmy mogą znajdować się w składzie innych produktów spożywczych, dlatego jeśli masz w domu alergika, zawsze czytaj uważnie etykiety.

Zalecenia EFSA w przypadku alergii pokarmowych

Oprócz uważnego czytania etykiet, naukowcy z EFSA zalecają alergikom:

źródło: informacja prasowa

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/174683,alergia-skad-sie-bierze-jak-ja-rozpoznac-i-leczyc-rodzaje-i-objawy