Co dać nauczycielowi na koniec roku? 8 najgorszych prezentów – ich nie kupuj!

Dominika Bielas
14 czerwca 2023, 14:43 • 1 minuta czytania
Prezent dla nauczyciela z okazji zakończenia roku szkolnego powinien być symboliczny. Nie ma znaczenia, czy to prezent kupowany indywidualnie, czy też przez całą klasę. Drogi upominek może nie tylko wprawić pedagoga w zakłopotanie, ale i sprawić wiele problemów natury prawnej. Wymieniamy, czego dokładnie nie kupować.
Drogi prezent może wprawić pedagoga w zakłopotanie. fot. Jakub Wysocki/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Wielkimi krokami zbliża się zakończenie roku szkolnego, a na rodzicielskich grupach toczą się już gorące dyskusje: "co kupić". Prezent nie jest obowiązkiem, nauczyciele przecież otrzymują za swoją pracę pensję, przyjęło się jednak, że tuż po zakończeniu roku wręcza się im jakiś upominek. W ten sposób rodzice i dzieci dziękują nie tylko za wykonaną pracę, ale i cierpliwość czy życzliwość. Bardzo wdzięcznych rodziców niekiedy mocno ponosi fantazja. Gdzie leży granica?


8 prezentów najbardziej znienawidzonych przez nauczycieli

Jakie prezenty są niestosowne, kłopotliwe i nie powinny nigdy trafić do nauczycieli? Przygotowaliśmy dokładną listę, by pomóc wam w podjęciu decyzji. Oto 8 rzeczy, o których nauczyciele mówią wprost: "nie chcemy takich prezentów":

Drogie prezenty to nietakt i... przestępstwo

Szczególnie gdy dzieci kończą pewien etap nauki, rodzice za wszelką cenę chcą ofiarować coś "szczególnego" i "nieco większego". Jednak bon do SPA, biżuteria czy drogi obraz mogą sprawić nie lada kłopot, zamiast radości. Z prawnego punktu widzenia prezenty o wyższej wartości to duże ryzyko zarówno dla wręczającego, jak i przyjmującego upominek.

Warto wiedzieć, że drogi prezent może stać się obiektem zainteresowania prokuratury. Kodeks karny jasno stwierdza, że osoba, która w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 (art. 228 kk). Tak więc symboliczne okazanie wdzięczności jest jak najbardziej wskazane, a drogie prezenty lepiej sobie darować. Gdzie leży granica? Prawo karne nie wskazuje wprost, od jakiej kwoty zaczyna się korupcja. Oznacza, że nie każdy, nawet ten drogi, "dowód wdzięczności" zawsze oznacza przestępstwo. Przyjmuje się jednak, że wartość prezentu nie powinna przekraczać kwoty 100 zł. Niektórzy prawnicy są zdania, że nie powinien on przekraczać 50 zł. Wystarczy więc ograniczyć się do bukietu kwiatów, bombonierki, zestawu herbat lub książki (jeśli mamy naprawdę ekstra pomysł ;)). Aby uniknąć wątpliwości, niektóre szkoły wpisują dokładne wytyczne dotyczące obdarowywania pedagogów do statutu szkolnego lub informują o tym na zebraniach szkolnych. Bardziej kreatywni rodzice i uczniowie stawiają na sentymentalne prezenty np. albumy pamiątkowe lub kolaże ze zdjęć uczniów.

Czytaj także: https://mamadu.pl/163330,prezenty-dla-nauczycieli-na-zakonczenie-roku-grupowe-czy-indywidualne