Ponad 500 tys. uczniów na egzaminie ósmoklasisty z polskiego. Co było i jakie wrażenia?

Redakcja MamaDu
23 maja 2023, 11:01 • 1 minuta czytania
Do egzaminu ósmoklasisty 2023 zgłoszono ponad 502 tys. uczniów. Dziś pisali język polski, a internet od rana szalał z fejkami dot. rzekomych lektur i przecieków. Czy cokolwiek się sprawdziło? Jaka lektura była w tym roku i jak trudność egzaminu oceniają sami ósmoklasiści?
Dziś uczniowie pisali egzamin ósmoklasisty z języka polskiego fot. Kasia Zaremba/Agencja SE/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Emocji dziś co niemiara, nie tylko dla ósmoklasistów, którzy od języka polskiego zaczęli pisać egzaminy, od których zależy, jak wypadną w rekrutacji do szkół średnich. Już kilka minut po 9:00, czyli po starcie egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, na Twitterze zaczęły pojawiać się pytania o lekturę, która była w tym roku na egzaminie oraz fejkowe tweety.


Najczęściej pisano, że były to "Dziady", ale nie zabrakło też "przecieków" mówiących o "Balladynie" i "Kamieniach na szaniec". A co naprawdę było na egzaminie?

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego: lektura 2023

Co roku internet wprost huczy od domysłów, jaka lektura znajdzie się na egzaminie ósmoklasisty. Listę lektur, które uczeń podchodzący do egzaminu, powinien znać, publikuje CKE.

W 2023 roku na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego uczniowie zmierzyli się z "Balladyną" Juliusza Słowackiego. Okazuje się więc, że nie wszystkie przecieki były fejkami! Przeważały entuzjastyczne reakcje na informację o tegorocznej lekturze: "Dali balladyne ale łatwe ez co najmniej 80% będzie", "JEZU BYLA BALLADYNA CIESZĘ SIĘ TAK BARDZO", "posikałem się prawie ze szczęścia jak zobaczyłem Balladynę no prawie zacząłem się śmiać" [pisownia oryg. – przyp.red.].

Przypomnijmy, jakie lektury były na egzaminach ósmoklasisty w poprzednich latach:

Jakie tematy na egzaminie ósmoklasisty 2023?

Pierwsze przecieki o tematach od uczniów, którzy skończyli pisać już egzamin, mówiły o opowiadaniu o tym, że trzeba dążyć do celu i rozprawce na temat: "Czy to jakimi jesteśmy ludźmi, zależy od nas samych?". To także się potwierdziło:

Temat 1. Wypracowanie o charakterze argumentacyjnym (rozprawka)

Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że to, jakimi jesteśmy ludźmi, zależy od nas samych? Napisz rozprawkę, w której przedstawisz swoje stanowisko. W uzasadnieniu odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.

Temat 2. Wypracowanie o charakterze twórczym (opowiadanie)

Napisz opowiadanie o Twoim spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej. Wasza wspólna przygoda przekona Cię, że swój cel osiąga ten, kto wytrwale do niego dąży. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.

Największe poruszenie, poza wyborem lektury, wywołał jednak... ślimak na deskorolce, użyty jako ilustracja do zadania o talentach:

Pierwsi znajomi nam uczniowie, którzy skończyli egzamin przed czasem, dzieląc się wrażeniami, mówili, że są zadowoleni i że poszło im dobrze. Podobnie na Twitterze, uczniowie piszą m.in. "85-90% i lecimy", "ten egzamin z polskiego byl taki prosty ze doslownie jestem pewna ze bede miała przynajmniej 90%" oraz "Temat do rozprawki to było marzenie poprostu czy człowiek decyduje sam o swoim życiu idealne poprostu" [pisownia oryg. – przyp.red.].

Arkusze z języka polskiego będą dostępne na stronie CKE o godzinie 13:00. Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego trwa 120 minut. Z sali można wyjść dopiero po godzinie. Jutro (środa, 24 maja) uczniowie będą pisać egzamin z matematyki, a w czwartek (25 maja) z języka obcego.

Czytaj także: https://mamadu.pl/163012,egzamin-osmoklasisty-2022-jezyk-polski-tematy-arkusze-przecieki