Egzamin ósmych klas z języka polskiego już za nimi. Uczniowie spodziewali się "Reduty Ordona" lub "Kamieni na szaniec". Centralna Komisja Egzaminacyjna zaskoczyła ich wszystkich. Większość wychodzących z sal mówi, że podobnie jak matury, i ten egzamin był wyjątkowo... przyjemny.
Reklama.
Reklama.
Egzamin ósmoklasisty 2022 - przecieki
Już wczesnym porankiem we wtorek w popularnych wyszukiwarkach wzrosła aktywność w wyszukiwaniu takich fraz jak: motyw miłości, "Kamienie na szaniec", "Balladyna", dużym zainteresowaniem cieszyli się też bohaterowie literaccy, w szczególności: Alina, Gerwazy, Zosia czy Ligia. Czyżby uczniowie coś przeczuwali?
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, zapewniał rano, że egzamin przebiega spokojnie i nie ma, póki co informacji o przeciekach. Po 10.00 na Twitterze zaczęły pojawiać się nieoficjalne informacje, że w tym roku ósmoklasistom przyszło się zmierzyć z "Zemstą" Aleksandra Fredry.
- O nie tego moja córka się nie spodziewała - powiedziała znajoma mama abiturientki, inna ucieszyła się, bo kilka tygodni temu była z synem w teatrze właśnie na tej sztuce.
Temat rozprawki nawiązywał do przyjaźni. Jak donoszą pierwsze opuszczające salę egzaminacyjną osoby, brzmiał: Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności. Na podstawie wybranej lektury i innego utworu literackiego.
Opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów lektury obowiązkowej. "Wspólna przygoda skłoniła cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego w tej lekturze".
Egzamin rozpoczął się zgodnie z planem o 9.00, dla większości uczniów trwał 120 minut, ci z dysleksją i orzeczeniami mogą pisać aż 180 minut, a Ukraińcy 210.
Jeśli uczeń nie będzie mógł pisać egzaminu z przyczyn zdrowotnych lub losowych w dniach 24-26 maja, kolejny termin wyznaczono na 13-15 czerwca. Żeby ubiegać się o miejsce w szkole średniej, egzamin trzeba zdać.
Egzamin ósmoklasisty 2022 - przepustka do ogólniaka?
Żeby dostać się do wymarzonej szkoły, nie wystarczy zdać dobrze egzaminów. Wyniki z nich to zaledwie połowa sukcesu, kolejna składowa, to stopnie na świadectwie i inne osiągnięcia ucznia. Jutro ósmoklasiści zmierzą się z egzaminem z matematyki, w czwartek ich potyczki zakończy język obcy.