Kiedy pyli brzoza? Przygotuj się, objawy alergii na brzozę dają w kość
- Kiedy pyli brzoza? Ten jeden z najsilniejszych alergenów wziewnych zaczyna pylić wraz z nadejściem wiosny i utrzymuje się w powietrzu przez kilka tygodni.
- Alergia na brzozę jest bardzo dokuczliwa: alergiczny nieżyt nosa, łzawienie i zaczerwienienie oczu oraz kaszel to typowe objawy uczulenia.
- Osoby uczulone na pyłki brzozy powinny być pod opieką alergologa i przyjmować leki przeciwalergiczne łagodzące objawy.
Kiedy pyli brzoza?
To, kiedy zaczyna pylić brzoza, zależy od pogody w danym sezonie. W sprzyjających warunkach atmosferycznych brzoza zaczyna pylić już pod koniec marca. Stężenie pyłków w powietrzu jest wtedy stosunkowo niskie lub średnie. W kwietniu stężenie pyłków brzozy gwałtownie zaczyna rosnąć i utrzymuje się na wysokim poziomie aż do końca miesiąca.
Kiedy kończy się pylenie brzozy? Okres pylenia brzozy ustępuje zwykle na początku maja, a stężenie pyłków maleje. W zależności od pogody okres pylenia może się jednak wydłużyć do połowy maja.
Przy słonecznej pogodzie i wysokich temperaturach pyłki brzozy mogą utrzymywać się w powietrzu przez 4-5 tygodni. Przy niższych temperaturach i deszczu okres pylenia brzozy trwa krócej, ale uczulenie może być silniejsze.
Alergia na brzozę
Uczulenie na brzozę to sezonowa alergia wziewna. Pyłek brzozy jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych alergenów oddechowych, a przy tym jednym z intensywniejszych. W Europie alergeny pyłku brzozy są drugą najczęstszą przyczyną alergicznego zapalenia spojówek, kataru siennego i wysypki – tuż po pyłkach traw.
Z danych gromadzonych przez wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne wynika, że w okresach szczytowego pylenia brzozy zwiększa się liczba przyjęć do szpitali na skutek niewydolności oddechowej. U osób silnie uczulonych na brzozę może dojść do napadów astmy, obrzęku twarzy (szczególnie ust i języka) i swędzącej wysypki. Dotyczy to zwykle dzieci i dorosłych, u których zachodzą reakcje krzyżowe.
Objawy alergii na brzozę
Uczulenie na brzozę objawia się podobnie jak inne alergie na pyłki. Do jego objawów należą:
- alergiczne zapalenie spojówek (łzawienie, zaczerwienie i świąd oczu);
- katar (wodnista, lejąca się wydzielina);
- częste kichanie;
- drapanie w gardle;
- napadowy kaszel i duszności.
Objawy alergii na brzozę pojawiają się nagle i zwykle już na początku okresu pylenia są bardzo dokuczliwe.
Uczulenie na brzozę a reakcja krzyżowa
Pyłki brzozy mogą wywołać reakcję krzyżową z innymi alergenami o podobnej budowie. Mowa wtedy o alergii krzyżowej, czyli odpowiedzi autoimmunologicznej po kontakcie z substancją, na którą osoba uczulona na pyłki brzozy nie ma alergii. Reakcja krzyżowa może więc zachodzić, jeśli osoba z uczuleniem na pyłki brzozy zje m.in. jabłka, gruszki, wiśnie, kiwi, seler, marchewkę, śliwki, pietruszkę.
Objawy alergii krzyżowej są podobne do objawów uczulenie na brzozę i inne pyłki. To:
- nudności, biegunka, wzdęcia, obrzęk i świąd błony śluzowej jamy ustnej;
- nieżyt nosa, kaszel;
- pokrzywka, opuchlizna, świąd skóry;
- w skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który bywa śmiertelny.
Leczenie alergii na brzozę
W przypadku zdiagnozowanej alergii na brzozę leczenie polega na przyjmowaniu leków antyhistaminowych lub kromonów. Jeśli objawy uczulenia są wyjątkowo dokuczliwe, lekarz może przepisać glikokortykosteroidy. To naturalne hormony o silnym działaniu przeciwalergicznym i przeciwzapalnym. Choć są skuteczne, mogą wywoływać skutki niepożądane, dlatego przyjmuje się je wyłącznie w konsultacji z lekarzem.
Dodatkowo uczulonym na pyłki brzozy zaleca się:
- korzystanie z kalendarza pylenia i śledzenie komunikatów alergicznych, by wiedzieć, czy brzoza zaczęły już pylić;
- unikanie spacerów w suche i wietrzne dni w okresie największego pylenia;
- częste pranie ubrań i/lub dziecięcych maskotek i zabawek;
- codzienne mycie włosów;
- zamykanie okien w wietrzne dni.
źródła: gov.pl, aafa.org, allergyuk.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/154877,rodzaje-alergii-i-wstrzas-anafilaktyczny-jak-rozpoznac-i-reagowac