Pediatra zdradza "tajne" kamienie milowe. Tego nie znajdziesz na znanych listach

Dominika Bielas
12 kwietnia 2023, 14:11 • 1 minuta czytania
Każda mama martwi się o swojego maluszka. Zastanawia się, czy rośnie i rozwija się we właściwym tempie. Pomocne bywają listy tzw. kamieni milowych w rozwoju dziecka. Lekarka z Teksasu zdradza, jakich rzeczy nie znajdziesz w tych zestawieniach, a są bardzo istotne dla rozwoju twojej pociechy. Aż dziwne, że pediatrzy o tym nie wspominają podczas rutynowych wizyt.
Pediatrzy w przychodni zazwyczaj nie mówią o tych "tajnych" kamieniach milowych. fot. Tatiana Syrikova/pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Najprościej mówiąc, kamienie milowe w rozwoju dziecka to określone umiejętności zdobywane w przewidywalnej kolejności w określonym czasie. Przedział czasowy ich osiągnięcia jest dość szeroki, ale pomaga się rodzicom i lekarzom zorientować, czy malec rozwija się prawidłowo. Okazuje się, jednak, że są i takie kamienie milowe, których nie znajdziesz na standardowych listach kontrolnych.

Na tiktokowym kanale @thepedipals dwie lekarki z Teksasu dzielą się z rodzicami różnymi ciekawymi informacjami z zakresu pediatrii. Tym razem Dr. Sami zamieściła filmik, w którym dzieli się "tajnymi" kamieniami milowymi, o których wielu rodziców nie miało pojęcia, a powinno.

To nie tylko normalne, ale i ważne!

"Jeśli masz noworodka, jednym z sekretnych kamieni milowych jest to, że często ma czkawkę. To całkowicie normalne" – wyjaśnia na filmiku dr Sami, dodając: "Inną rzeczą jest to, że potwornie krzyczy z każdego powodu, prawda? Nie ma znaczenia, czy jest głodne, czy ma mokro, czy się nudzi. To zawsze brzmi jak jeden tryb: 'Umieram'". "Czwarty miesiąc to etap, w którym dzieci są bardzo słodkie i cały czas się uśmiechają, ale także chwytają cię za włosy i nie chcą puścić. I stajesz się dosłownie łysa z tego powodu, ponieważ po prostu wyrywają ci wszystkie włosy" – mówi dr Sami. "Między szóstym a dziewiątym miesiącem życia zaczynają robić dziwne rzeczy, o których myślisz: Czy to normalne?".

"Wielu ludzi myśli, że napady złości zaczynają się, gdy mają dwa lata i więcej. Ale szczerze mówiąc, zaczynają się między 12. a 15. miesiącem życia. To także kamień milowy" – mówi pediatra. Inne kamienie milowe dla małych dzieci:

Kamienie milowe między 4-6 r.ż.:

Kamienie milowe między 9-11 r.ż.:

Kamienie milowe dla nastolatków:

To znak dla ciebie i dla lekarza

"Nie oznacza to, że każde dziecko będzie to robić" – zauważa dr Sami i dodaje: "Wiesz, jak działają kamienie milowe. W pewnym sensie wszystkie dzieci rozwijają się we własnym tempie i niektóre z nich jakby pomijają kamienie milowe. I jest to w porządku". Lekarka ostrzega rodziców, aby unikali dzielenia się kamieniami milowymi, które osiągnęły (lub nie) ich dzieci. Twierdzi, że takie flagi są potrzebne jedynie rodzicom i pediatrze, a nie obcym ludziom. W końcu to nie jest wyścig!

Wygląda na to, że prawie wszystko, co robi twoje niemowlę, dziecko czy nastolatek, można przypisać kamieniom milowym, nawet jeśli nie jest to temat, o którym mówi się tak często. Jednak najważniejszą radą dr Sami jest to, że zawsze, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości, powinnaś porozmawiać z pediatrą.

Czytaj także: https://mamadu.pl/169714,raczkowanie-nie-jest-juz-wazne-ta-zmiana-moze-wprowadzac-w-blad