Trudności z zajściem w ciążę? To może być wina "wiecznych chemikaliów"
- PFAS należą do najczęściej używanych substancji chemicznych na świecie.
- Naukowcy odkryli, że panie, w których krwi wykryto podwyższone stężenie związków PFAS, miały znacznie mniejsze szanse na zajście w ciążę.
- WHO uznaje niepłodność za chorobę społeczną, obok innych rozpowszechnionych, przewlekłych i trudnych do wyleczenia schorzeń.
Niestety dziś, większość produktów żywnościowych zawiera w swoim składzie substancje chemiczne, konserwanty, emulgatory czy barwniki. Niektórzy producenci żywności dodają do produktów również związki perfluorowane, określane mianem PFAS. To tak zwane "wieczne chemikalia", które nigdy się nie rozkładają.
Niezdrowe PFAS
Naukowcy odkryli powiązanie między PFAS a spowolnionym metabolizmem, nadwagą czy otyłością, wysokim ciśnieniem krwi, chorobami wątroby i niską liczbą plemników. Teraz do tej listy można dodać także problemy z zajściem w ciążę.
W magazynie Science of the Total Environment zostały niedawno opublikowane wyniki badań, które to potwierdzają. Okazało się, że kobiety z wyższym stężeniem siedmiu specyficznych i wszechobecnych PFAS we krwi miały od 30 do 40 procent mniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę kliniczną i urodzenia żywego dziecka. Analiza objęła 382 mieszkanki Singapuru w wieku rozrodczym, które próbowały zajść w ciążę. W badaniu monitorowano ich postępy na przestrzeni 12 miesięcy.
Jakich produktów unikać?
Kobiety planujące ciążę powinny trzymać się z dala od wszystkich tych PFAS w największym możliwym stopniu, oceniają autorzy badania. Gdzie można je znaleźć? Związki PFAS mogą odpychać jednocześnie cząsteczki wody oraz tłuszczu, dlatego często są wykorzystywane do produkcji opakowań na żywność np. fast foodów, popcornu do mikrofali, pizzy czy kubków na napoje. Warto pamiętać, że PFAS w prosty sposób przedostają się nie tylko do napojów czy produktów spożywczych, ale również do powietrza, kurzu czy ziemi uprawnej.
Potencjalni rodzice powinni używać certyfikowanych filtrów do wody, aby usunąć PFAS, który przedostaje się do sieci wodociągowej. Badacze zachęcają także, by unikać przygotowywania posiłków na patelniach z powłoką nieprzywierającą.