Niepłodność to nie tylko kobiecy problem. Poznaj przyczyny niepłodności u mężczyzny

Niepłodność u mężczyzn
Niepłodność u mężczyzn Prawo autorskie: nd3000 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Stereotyp niepłodności jako problemu kobiecego to przeszłość. Z czego się bierze męska niepłodność i jak z nią walczyć? Jaki tryb życia prowadzi do niepłodności? Sprawdź, kiedy należy się martwić i jak postępować, by wykryć problem najszybciej.


Przez lata o niepłodności i o problemach z zajściem w ciążę mówiło się wyłącznie w kontekście kobiet. To one były bezpłodne, a panom nie przypisywano pod tym względem żadnej winy. Obecnie specjaliści wskazują, że problem niepłodności dotyczy pary starającej się o dziecko i może on w równej mierze wynikać z czynników leżących po stronie kobiety, jak i mężczyzny oraz obu partnerów jednocześnie. Na czym polega męska niepłodność?

Niepłodność a bezpłodność

Niepłodność i bezpłodność to dwa pojęcia, które często są używane zamiennie, co jest błędem. O ile niepłodność można leczyć, o tyle bezpłodność definiowana jest jako stan nieodwracalny, który oznacza trwałą niezdolność do spłodzenia potomstwa. Bezpłodność u mężczyzny oznacza więc, że nigdy nie będzie mógł mieć własnych dzieci.


Powszechny problem
Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nawet 15-20 proc. par starających się o dziecko, walczy z niepłodnością. Z uwagi na powszechność problemu, niepłodność uznawana jest za chorobę społeczną, którą na szczęście można leczyć.
Jeśli para bezskutecznie stara się o dziecko od co najmniej roku, współżyje bez użycia antykoncepcji, a partner ma więcej niż 40 lat, to powinna się niezwłocznie zgłosić do kliniki leczenia niepłodności. Pomimo faktu, że panowie pozostają płodni do końca życia, to wraz z wiekiem może drastycznie obniżyć się ich płodność.


Przyczyny niepłodności u mężczyzn
Męska niepłodność może wynikać z wielu czynników, tak chorobowych, jak i środowiskowych. W wieku przypadkach niepłodność u mężczyzny spowodowana jest prowadzeniem niehigienicznego trybu życia, złą dietą czy korzystaniem z używek, a innym razem wynika ona ze zmian wywołanych chorobą.
Wśród możliwych powodów niepłodności u mężczyzn wymienia się m.in.:
- aspermię - polegającą na niezdolności mężczyzny do wytworzenia lub ejakulacji nasienia,
- asthenozoospermię - dolegliwość oznaczającą zaniżoną liczbę plemników, z ruchem postępowym,
- azoospermię - czyli brak plemników w nasieniu,
- nerkozoospermię - występowanie niskiego odsetka żywych plemników lub ich w ejakulacie,
- kryptozoospermię - obecność pojedynczych plemników w nasieniu,
- teratozoospermię - występowanie niskiego odsetka plemników w ejakulacie z całkowicie prawidłową budową (poniżej normy WHO).


To tylko niektóre z diagnozowanych problemów w zakresie męskiej niepłodności.

Diagnoza i leczenie niepłodności u mężczyzn
Pierwszym krokiem w przypadku par walczących z niepłodnością jest postawienie diagnozy realnych przyczyn problemu. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni poddać się badaniom zaleconym przez specjalistów. Mężczyźni muszą wykonać podstawowe badanie nasienia, które wykaże ilość, jakość i ruchliwość plemników w ejakulacie. Kiedy wiadomo już, co jest przyczyną niepłodności, można podjąć właściwe kroki pozwalające na leczenie.

W zależności od istniejących przyczyn niepłodności u mężczyzny inny może być proces zalecanego leczenia. Może polegać ono na postępowaniu operacyjnym lub farmakologicznym. Jeśli rozpoznana zostanie infekcja, mężczyznom podaje się leki przeciwzapalne albo środki wzmacniające - hormony, witaminy i mikroelementy. Proces leczenia może trwać nawet 3-4 miesiące i jego efekty będą zauważalne dopiero z czasem. Może on zostać przy tym zaburzony przez ogólne infekcje organizmu mężczyzny, stres czy przez przyjmowane leki.
Przy leczeniu niepłodności niewykluczone będzie pobranie od mężczyzny nasienia, wyselekcjonowanie najlepszych plemników i wykonanie z ich użyciem procedury zapłodnienia in vitro.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PORADY DLA RODZICÓW

WARTO WIEDZIEĆ

O TYM SIĘ MÓWI

NEWSY

ZNANE MAMY

INSTAMATKI

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE