Rodzice śpią niewiele, ale że aż tak mało? Te liczby zatrważają
- Ile godzin snu rodzice tracą, gdy w ich domu pojawia się nowy członek rodziny?
- Przeprowadzono ankietę wśród rodziców, by dokładnie policzyć, o jaki deficyt snu chodzi.
- Większość ankietowanych wyznała, że śpi każdej nocy 3 godziny krócej, odkąd na świat przyszło dziecko.
Gdy na świat przychodzi pierwsze dziecko, zazwyczaj młoda mama słyszy: "Śpij w dzień, zawsze, gdy masz okazję". Sama pamiętam, gdy położna podczas wizyty patronażowej od razu zapytała, co robię, gdy dziecko śpi, bo na pewno nie odsypiam nocnych pobudek. Miała rację: sprzątanie, gotowanie i próby uporania się z wszechobecnym bałaganem były "ważniejsze". Chwilę zajęło, zanim zrozumiałam, że drzemka w ciągu dnia to nie marnowanie czasu, a ładowanie akumulatorów, by lepiej funkcjonować i lepiej się czuć. Dziś nie mam jak uciąć sobie drzemki w ciągu dnia, ale już nie jest mi głupio, gdy kładę się z młodszą córką o godzinie 21.00, by odespać minione trudne noce. Brak snu to coś wpisanego w rodzicielstwo. Choć kiedyś potrafiło się balować do białego rana, to w przypadku macierzyństwa nie jest już tak prosto, by nadrobić te deficyty (no cóż, przecież teraz "impreza" jest każdej nocy). Trzeba przyznać, że człowiek zaczyna doceniać sen, zarówno ten długi nocny, nieprzerwany, jak i małe drzemki w ciszy i spokoju (choć nie pamiętam, kiedy ostatnio miałam szansę zarówno na jedno, jak i na drugie).
1/3 nocy jest nieprzespana
Zastanawiałaś się kiedyś, ile dokładnie tracisz snu? Ja tak, ale nawet nie podjęłam próby policzenia tego. Jakiś czas temu Snüz (brytyjska marka produkująca meble i łóżeczka dla niemowląt) przeprowadziła ankietę wśród rodziców i na jej podstawie policzono, ile dokładnie snu traci rodzic w pierwszym roku życia dziecka. Oczywiście są maluchy, które stanowią większe wyzwanie, są i takie, które śpią w nocy więcej i spokojniej.
Z zebranych danych wynika jednak, że 7 na 10 rodziców śpi około 3 godzin mniej podczas pierwszego roku życia dziecka. Zakładając, że sen powinien trwać 7-9 godzin, policzyli, że rodzice w pierwszym roku życia dziecka w sumie mogą tracić nawet 133 noce snu! Innymi słowy, rodzic rezygnuje z jednej trzeciej snu w ciągu roku!
Nie warto się męczyć
Snüz poprosił również o ocenienie swojego samopoczucia w związku z tymi deficytami. Większość ankietowanych (88 proc.) stwierdziła, że brak snu jest to źródłem stresu, 77 proc. respondentów przyznało, że odczuwa niepokój z powodu perspektywy kolejnej nieprzespanej nocy, jeszcze zanim faktycznie pójdą spać. A 65 procent stwierdziło, że czuje się samotnie, gdy w nocy czuwa nad dzieckiem.
Ankietowani także odpowiadali na pytanie, czy ucinają sobie drzemki w ciągu dnia. Połowa rodziców tego nie robi, bo... zajmuje się domowymi obowiązkami (55 proc.). Jednak jeśli masz się źle czuć, a bezsenne noce cię przytaczają, to czy warto jeszcze walczyć z kurzami czy stosem prania?
Z własnego doświadczenia dodam, że wyspana miałam więcej energii, by ogarnąć podstawowe rzeczy. Z czasem także nauczyłam się odpuszczać. Warto zadbać o siebie!
Czytaj także: https://mamadu.pl/135823,ile-spi-niemowle-od-czego-to-zalezy-tabela-z-podzialem-na-miesiace