Jesteś mamą i ciągle się nie wysypiasz? Tak brak snu wpływa na twoje ciało i mózg
Iza Orlicz
10 marca 2022, 10:37·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 10 marca 2022, 10:37
Po narodzinach dziecka wiele mam skarży się na niedobór snu. Zwykle śpimy krócej, a nasz sen jest przerywany z powodu pobudek dziecka np. na karmienie czy przewijanie. Niekiedy brak snu staje się chroniczny, a my po prostu przyzwyczajamy się do tego i funkcjonujemy na tyle, na ile pozwala nam nasz organizm. Niestety nie pozostaje to bez wpływu na nasze zdrowie.
Reklama.
Reklama.
Wiele mam małych dzieci skarży się na ciągły niedobór snu - śpią krócej, a ich sen jest przerywany, bo wstają w nocy do dziecka.
Chroniczny niedobór snu wpływa negatywnie na nasze zdrowie, również to psychiczne.
Przestrzeganie zasady, by sen był naszym priorytetem nie jest proste, ale można to zrobić.
Młode mamy często narzekają na niewyspanie, a co za tym idzie przemęczenie. To codzienność wielu z nas – wstajemy do dziecka często kilka razy w nocy, bo trzeba je nakarmić, przewinąć, utulić, gdy płacze. Nie mamy wyboru, ale ten chroniczny brak snu nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm.
Badanie opublikowane przez Oxford University Press na zlecenie Sleep Research Society wykazało, że nawet 6 lat po urodzeniu dziecka jakość snu rodziców (zarówno mam, jak i ojców) nie wraca do poziomu sprzed ciąży. A to oznacza jedno – rodzice małych dzieci cierpią na ciągły niedobór snu, a to może prowadzić do zaburzeń fizjologicznych, poznawczych i emocjonalnych.
Objawy fizyczne niedoboru snu
Chyba każda świeżo upieczona mama chociaż raz usłyszała: "Wyglądasz na zmęczoną”. Blada lub ziemista cera, podkrążone oczy, mniej jędrna skóra. Okazuje się, że gdy naszemu organizmowi brakuje snu dochodzi do zmniejszonej produkcji kolagenu i szybszego rozpadu elastyny w skórze.
Ale to nie wszystko. Według dietetyków brak snu objawia się też dokonywaniem złych wyborów żywieniowych – gdy nie jesteśmy wyspani o wiele częściej sięgamy po produkty o większej zawartości tłuszczu i cukru. Jeśli do tego dodamy wolniejszy metabolizm, to możemy spodziewać się przyrostu masy ciała.
Badanie opublikowane w czasopiśmie medycznym "Behavioral Sleep Medicine” wykazało również, że niedobór snu może prowadzić do tego, co niektórzy nazywają "efektem zombie” u rodziców, czyli upośledzoną zdolnością do okazywania radości w wyrazie twarzy. Przez cienie pod oczami, bladą skórę, wiszące powieki, opuchnięte oczy osoby te wyglądają na smutniejszych lub bardziej ponurych niż w rzeczywistości.
Objawy poznawcze niedoboru snu
Conor Wild, naukowiec z Instytutu Brain and Mind na Western University przeprowadził ankietę dotyczącą snu wśród ponad 10 000 respondentów. Okazało się, że słaby sen w ciągu zaledwie kilku nocy może powodować zaburzenia, w tym pogorszenie zdolności rozwiązywania problemów oraz zdolności werbalnych, takich jak rozumienie kogoś w trakcie rozmowy lub pisanych artykułów.
Przy czym Wild i jego zespół odkryli, że pamięć krótkotrwała nie została osłabiona przez zbyt małą ilość snu, dlatego rodzice cierpiący na niedobory snu są w stanie funkcjonować na co dzień, ale brak snu "odbija się” na ich funkcjach poznawczych w dłużej perspektywie.
Objawy psychiczne niedoboru snu
Brak snu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego. Przede wszystkim jego niedobór może objawiać się zwiększonym niepokojem, lękiem, ale też ciągłą irytacją i podenerwowaniem. To dlatego rodzice, którym brakuje snu szybciej ulegają frustracji lub mają wybuchy niepohamowanej złości. Niestety cierpliwość nie idzie w parze z niewyspaniem.
Jak przeciwdziałać niedoborom snu?
Organizm zwykle przyzwyczaja się niedoborów snu, dlatego pomimo zmęczenia jesteśmy w stanie wykonywać nasze codzienne obowiązki. Lekarze radzą, by zsumować liczbę godzin snu np. w ciągu tygodnia lub miesiąca, by przekonać się, jak duże są to niedobory.
Kolejny krok jest trudniejszy, bo musisz umieścić sen na liście swoich priorytetów. Oczywiście łatwiej to powiedzieć niż wprowadzić w życie, zwłaszcza gdy masz małe dziecko, do które trzeba wstawać kilka razy w nocy. Co jednak mimo wszystko możesz zrobić?
1. Odpuść. Dla mam nie jest to proste, bo zwykle tyle jest do zrobienia. Jeśli jednak twoje dziecko zasnęło, np. ok. 22, ty też idź spać – nie nadganiaj w ciągu następnej godziny czy dwóch obowiązków domowych czy odcinków ulubionego serialu. Odpuść i pomyśl, że dodatkowa ilość snu wpłynie pozytywnie na twoje samopoczucie i lepsze funkcjonowanie następnego dnia
2. Trzymaj się rytmu dobowego. Jeśli udało ci się przyzwyczaić dziecko do zasypiania o określonej godzinie, nie rób od tego odstępstw. Ty też staraj się kłaść do łóżka mniej więcej tej samej godzinie.
3. Wykorzystaj drzemkę. Gdy twoje dziecko ma drzemkę w ciągu dnia, a ty czujesz się wyczerpana – wykorzystaj to. Oczywiście wybór snu oznacza, że np. nie opróżnisz zmywarki lub nie przygotujesz obiadu. Trudno, twoje dobre samopoczucie jest ważniejsze od obowiązków domowych.
4. Negocjuj z partnerem. Nawet jeśli ty opiekujesz się dzieckiem w domu, a on pracuje, spróbuj porozumieć się z nim w kwestii wstawania do dziecka. Może wstawałby choć raz w nocy, żebyś ty miała więcej nieprzerwanych godzin snu. Może przejąłby wstawanie w weekendy? Choć to nie jest proste, musisz myśleć o sobie i skoncentrować się na swoich potrzebach.