Taki widok może przerazić. Oto jak prawidłowo reagować na bezdech u dziecka
Bezdech u niemowlaka
Na instagramowym profilu @tinyheartseducation można znaleźć wiele treści skierowanych do rodziców. Prowadzący profil ratownicy medyczni mają nadzieję, że dzięki takiej edukacji opiekunowie będą wiedzieli, jak zachować się w nietypowych sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu dziecka. Na jednym z filmików można zobaczyć niemowlę, które ewidentnie przestało oddychać. Nie chodzi jednak o wypadek, a o bezdech, który czasem zdarza nie noworodkom. Najczęstszą przyczyną bezdechu u tak małych dzieci jest niecałkowite wykształcenie mechanizmów regulujących rytm oddychania. Takiej sytuacji nie da się przewidzieć ani też jej zapobiec. A wygląda to tak:
Powyższy widok może zmrozić, dlatego warto wiedzieć, co zrobić, gdy dojdzie już do takiej sytuacji. Najważniejsze jest opanowanie rodzica, bo tylko tak będzie on w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Jak to zrobić?
- Zachowaj spokój – panika może przyćmić twój osąd;
- usuń zagrożenia;
- przewróć dziecko na bok;
- monitoruj drogi oddechowe.
Rzeczy, których należy unikać podczas bezdechu:
- nie wkładaj dziecku niczego do ust;
- nie potrząsaj swoim maleństwem;
- nie chlap zimną wodą.
Dmuchanie powietrzem na twarz? Może pomóc lub nie, ale w żadnym wypadku nie zaszkodzi.
Zatrzymanie czynności oddechowej nie powinno trwać dłużej niż 15-20 sekund. Jeśli dziecko nie reaguje, należy wezwać pogotowie i przystąpić do reanimacji.
Ratownicy radzą także, kiedy udać się do lekarza:
- Jeśli taka sytuacja miała miejsce pierwszy raz, aby wykluczyć, że nie ma nic poważnego, co wymaga leczenia (u niektórych dzieci napady wstrzymywania oddechu mogą być związane z niedokrwistością z niedoboru żelaza).
- Takie epizody zdarzają się często (więcej niż raz dziennie lub kilka razy w tygodniu).
- Po bezdechu następuje napad padaczkowy.
- Zawsze, gdy się martwisz.