To zdjęcie główki maluszka poruszyło internet. Tysiące rodziców dziękują medykom za zwrócenie uwagi na problem z ciemiączkiem. Te informacje mogą uratować zdrowie dziecka!
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
U nowo narodzonych dzieci czaszka nie jest ze sobą sztywno zrośnięta. Ciemiączko jest błoną, która łączy kości czaszki u niemowlaków.
Rodzice muszą uważać na ciemiączko, ale powinni także zwracać uwagę na wszelkie zmiany zachodzące w tym obszarze.
Uwypuklenie ciemiączka, zawsze powinno niepokoić i wymaga pilnej konsultacji z lekarzem.
Na instagramowym profilu prowadzony przez ratowników medycznych @tinyheartseducation właśnie pojawiła się fotografia, którą powinien zobaczyć każdy rodzic. Sama jestem mamą dwójki dzieci i nie miałam o tym pojęcia!
Prawidłowe ciemiączko jest płaskie, a czasem delikatnie zapadnięte. Wiem, że mocno wklęśnięte ciemiączko to poważny objaw odwodnienia, jednak okazuje się, że gdy jest ono wypukłe, także należy szybko działać.
Widzisz różnice między zdjęciami?
W poście zamieszczonym na Instagramie widać dwie fotografie pokazujące głowę tego samego 5-miesiecznego dziecka. Rodzice gorączkującego malucha (miał 38.3), zauważyli, że jego ciemiączko zrobiło się mocno wypukłe. Natychmiast zgłosili się z maluchem na SOR. Malec otrzymał antybakteryjne i przeciwwirusowe, a także wykonano badani krwi, USG przezciemieniowe, rezonans magnetyczny i nakłucie lędźwiowe. Okazało się, że w tym przypadku wybrzuszenie wynikało z infekcji wirusowej.
Kiedy ciemiączko powinno niepokoić?
Wypukłe ciemiączko u niemowlaka to zawsze powód do szerszej diagnostyki, by odpowiednio szybko zlokalizować proces chorobowy w ośrodkowym układzie nerwowym. Wypukłe ciemiączko wskazuje na podniesione ciśnienie wewnątrzczaszkowe, co trzeba zbadać pod kątem wodogłowia. Uwypuklenie na główce może być także symptomem poważnych zaburzeń neurologicznych. W ten sposób może się także objawiać zapalenia opon mózgowych (dodatkowo o może wystąpić wysoka gorączka, ciemiączko może pulsować, a maluch może być apatyczny i senny).
Zapadnięte ciemiączko to także powód do niepokoju. W tym przypadku także ważna jest szybka diagnostyka i leczenie. Wklęsłe ciemiączko jest jednym z najczęstszych oznak odwodnienia, które może okazać się niebezpieczne dla niemowląt.
Niezwykle ważna jest stała kontrola przez pediatrę wyglądu oraz stopnia zarastania ciemiączek. Wszelkie odchylenia od normy mogą sugerować nieprawidłowy rozwój mózgowia lub ogólne problemy ze zdrowiem niemowlaka.