Nie chcesz mieć gołębi na balkonie? Wypróbuj te patenty (bez krzywdzenia ptaków)
Pamiętam, jak kiedyś wyjechaliśmy rodziną na kilka tygodni na wakacje. W tym czasie teściowa przychodziła do naszego mieszkania podlewać kwiatki. Pewnego dnia na balkonie zobaczyła ptasie gniazdo z czterema jajkami, urządzone w okrągłej podstawce od donicy, która leżała gdzieś w kącie. Musiała spodobać się przyszłym ptasim rodzicom! Błyskawicznie wymościły ją patykami i przemieniły w dom dla swoich dzieci.
Gołębie lubią zakładać gniazda na balkonach
Co można było zrobić? Teraz już nic. Skoro jajka zostały złożone, musieliśmy czekać, aż ptaszki się wyklują, urosną i sobie polecą. Nie obserwowaliśmy całego procesu, bo byliśmy poza domem, jedynie babcia przysyłała nam co kilka dni zdjęcia. Właściwie żałuję, że dzieci nie mogły być świadkami tego, jak matka karmi młode, jak te zaczynają rosnąć, podfruwać i w końcu wylatują z gniazda. To musiało być urocze!
Z drugiej strony, jeśli bylibyśmy wtedy w domu, nie moglibyśmy spokojnie korzystać z balkonu, żeby nie płoszyć rodzinki. A bałagan, jaki zostawiły po sobie gołębie, a który musieliśmy posprzątać po powrocie z wakacji, nie jest czymś, na co miałabym jeszcze raz ochotę. Zatem gołębiom na balkonie mówię: nie. Tymczasem ptaki te, zwłaszcza w miastach, faktycznie ciągnie na parapety i balkony, bo to zaciszne i stosunkowo bezpieczne miejsca.
Sposoby na odstraszenie gołębi
O gołębiach mówi się, że śmiecą, zostawiają po sobie mnóstwo kup, roznoszą choroby, hałasują. Mało kto je lubi. Jednak przecież to ptaki jak każde inne. Mają swoje zwyczaje i swoje potrzeby. Co nie znaczy, że mają je spełniać na naszym terytorium! Jeśli więc wolisz przyglądać się ptakom w ich naturalnym środowisku, zastosuj któryś z tych trików:
- Ustaw na balustradzie w widocznym miejscu figurę ptaka drapieżnego.
- Przywiąż latawce w kształcie ptaków.
- Zamontuj u góry balkonu wiatraczki lub dzwoneczki, najlepiej połyskujące.
- Jeśli sąsiadom to nie będzie przeszkadzało, możesz zainstalować głośniki emitujące odgłosy ptaków drapieżnych, np. kruków, jastrzębi.
- Zabezpiecz balkon siatką.
- Spryskaj balustradę lub parapet preparatem WD-40. Gołębie bardzo nie lubią jego zapachu, na pewno więc nie będą chciały przebywać w miejscu, gdzie nim pachnie. Weź jednak pod uwagę, że to tłusta substancja, nie pryskaj więc tych miejsc, których dotykasz ty lub twoja rodzina.
- Gołębie nie lubią też zapachu octu. Łagodniejszym rozwiązaniem będzie więc spryskanie potencjalnych stanowisk pod gniazda mieszanką wody z octem. A jeżeli dodasz do niej chilli lub pieprz mielony to jeszcze dodatkowo ją wzmocni. Pamiętaj jednak, że ta mieszanina jest naturalna, więc nie tak mocna, jak WD-40 i należy psikać nią powierzchnie co kilka dni.
Gołębie potrafią uprzykrzyć życie, ale pamiętaj, że to żywe i czujące stworzenia i nie należy niszczyć im gniazd, kiedy już ptakom udało się je uwić. Wyrzucanie ptasich jaj jest natomiast po prostu karygodne i nieetyczne i nie powinno się tak postępować, a zwłaszcza uczyć tego swoich dzieci.
Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/166450,zwierzeta-dla-alergika-jakie-zwierze-jest-bezpieczne-dla-dzieci-z-alergia-