Jelitówka może mieć pochodzenie wirusowe lub bakteryjne. Różni je ten szczegół

Marta Uler
20 marca 2023, 11:30 • 1 minuta czytania
To jedna z bardziej przykrych dolegliwości, jakie mogą nas spotkać. Chodzi o tak zwaną "grypę żołądkową" czy "jelitówkę". Gdy nad toaletą targają nami torsje i niepohamowane biegunki, nie życzymy takich doznań nawet wrogowi. Ciężko sobie wyobrazić, co podczas tej choroby czuć może małe dziecko, które w dodatku nie rozumie, co się dzieje z jego ciałem.
Grypa żołądkowa może bardzo wymęczyć chorego fot. cottonbro studio/pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Zwykle zaczyna się tak samo 

Gdy odbieramy telefon z przedszkola i słyszymy, że mamy zabrać dziecko do domu, bo właśnie zwymiotowało na pół sali, już wiemy, co nas czeka w najbliższych dniach: "po maluchu będę ja, potem jego tata, potem starszy brat". Jakoś tak to wygląda. Zwykle raz na rok – dwa, ta historia się powtarza u większości rodzin. Chodzi o "grypę żołądkową", inaczej zwaną "jelitówką".

Prowadząc dziecko do domu mamy jeszcze jakąś nikłą nadzieję, że zaszkodziła mu tylko przyklejona do gardła skórka od pomidora. Jednak wkrótce, już we własnych czterech ścianach, umiera ona śmiercią naturalną, gdy okazuje się, że zwymiotowanie w przedszkolu nie było jednorazową akcją... No i wszystko jasne. Teraz się zacznie. Za chwilę dziecko dostaje także biegunki, często nie może zdążyć do toalety... Boli je brzuszek, płacze, czasem nawet ma podwyższoną temperaturę. Oczywiście nie jest w stanie jeść, a co wypije, to szybko zwraca. 

Nieżyt żołądkowo-jelitowy – przyczyny 

Nieżyt żołądkowo-jelitowy popularnie nazywany jest grypą żołądkową, choć słowo "grypa" przywodzi na myśl wirusy (to mogą być np. rotawirusy lub norowirusy). A jelitówka może być także wywoływana przez bakterie, np. Salmonella, Escherichia Coli czy Shigella. Warto wiedzieć, czym różnią się obie wersje podobnie manifestującej się choroby. Zwykle jest tak, że jelitówki bakteryjne występują latem, a wirusowe w zimniejszych porach roku. Różnice widać także w objawach.

Bakteryjna jelitówka

Występuje przy niedostatku higieny. Chorobotwórcze bakterie znajdują się w skażonej wodzie lub żywności. Biegunki bakteryjne nazywane są często biegunkami podróżnych, bo dotykają osób, które pierwszy raz stykają się z daną bakterią podczas podróży do obcego kraju. Zakażenia bakteryjne umiejscawiają się przede wszystkim w jelicie grubym, a objawia się ono:

Jak podaje mp.pl: "Łącznie oficjalnie zgłasza się rocznie w Polsce ponad 20 000 ostrych bakteryjnych zakażeń jelitowych i zatruć pokarmowych, które są przyczyną kilkunastu tysięcy przyjęć do szpitala". Najwięcej zachorowań występuje w lipcu i sierpniu, a najczęściej chorują dzieci do 4. roku życia. 

Wirusowa jelitówka

Powodują ją wirusy, które przenoszone są drogą kropelkową, a zatem przestrzeganie higieny odgrywa niewielką rolę, kiedy ktoś, kto jest chory, po prostu na nas nachucha. To dlatego grypa żołądkowa roznosi się tak skutecznie w dużych skupiskach ludzkich, takich jak przedszkola czy szkoły. Przebieg infekcji wirusowej jest niezależny od rodzaju wirusa, który zaatakował organizm i cechuje się nagłym wystąpieniem:

Leczenie grypy żołądkowej

Chorobę, której przyczyną są wirusy, leczymy objawowo. Stosujemy:

W leczeniu jelitówki bakteryjnej konieczne jest wyeliminowanie przyczyny. Zwykle zaleca się stosowanie antybiotyków i probiotyków, które przypisuje lekarz. Nie poleca się przyjmowania leków przeciwbiegunkowych, ponieważ uniemożliwiają one organizmowi oczyszczenie się z patogenów. Oczywiście, tak jak w wersji wirusowej, bardzo ważne jest tu nawadnianie organizmu. 

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/167299,domowe-sposoby-na-biegunke-u-dziecka-dowiedz-sie-jak-leczyc-biegunke