Czy jesteś za zakazem spowiedzi dzieci? Polacy odpowiadają Biedroniowi
"Czy opowiadasz obcej osobie, np. sprzedawczyni w sklepie, o tym, że masz fantazje seksualne na temat kolegi lub koleżanki, albo kierowcy autobusu – też obcej osobie – o tym, że zapaliłeś szluga? Nie! Więc dlaczego podczas spowiedzi opowiadasz o tym obcemu księdzu? Dlaczego ktoś cię do tego zmusza?" – zapytał Robert Biedroń na TikToku.
Spowiedź nie jest dla dzieci
Polityk Lewicy i poseł do Parlamentu Europejskiego dodał, że spowiedź dzieci powinna być zakazana i zapytał swoich followersów o zdanie. Zostawili pod filmem 1649 komentarzy [stan na 06.02.2023 r. – przyp. red.], wśród których nie brakowało głosów poparcia dla postulatu Biedronia:
- "To jeden z powodów, czemu odeszłam od Kościoła"
- "Do tej pory czuję dyskomfort na myśl o spowiedzi"
- "Zgadzam się w 100%, jako dziecko spowiedź była dla mnie wielką traumą".
Pojawiły się jednak też odpowiedzi sugerujące, że spowiedź powinna być dobrowolna lub że wymaga jej wiara, a swoje grzechy wyznaje się nie księdzu, tylko Jezusowi.
Spowiedź formą przemocy psychicznej?
O spowiedzi dzieci Biedroń wypowiadał się też w "Fakcie". Podkreślił, że spowiedź powinna być dozwolona od 16. roku życia. "Konfesjonał to nie kozetka terapeuty" – mówił europoseł. Stwierdził, że zdaniem psychologów dziecięcych spowiadanie się może być formą przemocy psychicznej, ponieważ wymaga od klęczącego dziecka zdradzania swoich intymnych tajemnic: "Spowiedź zakłada rozmowę z obcym mężczyzną o seksualności czy najbliższych relacjach rodzinnych" – tłumaczył polityk.
Polacy o spowiedzi nieletnich
Wirtualna Polska postanowiła zapytać Polaków o zdanie na ten temat w ramach badania przeprowadzonego na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna wśród 1083 dorosłych respondentów.
Na pytanie: "Czy zgadzasz się z opinią, że przystępowanie do spowiedzi w Kościele katolickim powinno być dozwolone dopiero po ukończeniu 16. roku życia?", 36 proc. badanych odpowiedziało twierdząco, a 35 proc. było przeciw wprowadzeniu takiego nakazu. 29 proc. respondentów w ogóle nie potrafiło udzielić odpowiedzi.
Ankietowanych zapytano także: "Od jakiego wieku według ciebie powinno być dozwolone przystępowanie do spowiedzi w Kościele katolickim?". I tu odpowiedzi kształtowały się nieco inaczej:
- od 9. roku życia: 31 proc.
- od 13. roku życia: 8 proc.
- od 16. roku życia: 17 proc.
- od 18. roku życia: 19 proc.
25 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.
A co ze spowiedzią przed pierwszą komunią?
Nieco inaczej kształtowały się odpowiedzi w sondażu Ipsos dla OKO.press i TOK.FM, w którym pytano o spowiedź dzieci przed pierwszą komunią. Za opowiedziało się 50 proc. osób badanych, przeciw było 38 proc., 13 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".
Ankietowanych zapytano także o emocje, które towarzyszyły im podczas pierwszej spowiedzi. Tutaj ponad połowa wskazywała na negatywne uczucia: lęk, napięcie (35 proc.), wstyd, skrępowanie (16 proc.). Pozytywnie przeżycie to oceniło 32 proc. badanych: radość i satysfakcję wybrało 18 proc., a uduchowienie religijne 14 proc. respondentów.
źródła: wp.pl, oko.press.pl, fakt.pl
Czytaj także: https://mamadu.pl/169159,spowiedz-nie-jest-dla-dzieci-te-slowa-daja-do-myslenia