Popularna metoda usypiania jest niebezpieczna. Dziecko szybko zaśnie, ale za jaką cenę

Martyna Pstrąg-Jaworska
03 stycznia 2023, 13:36 • 1 minuta czytania
Huśtawka, którą można zamontować w domu na haku lub taka wolnostojąca z opcją bujaczka dla niemowlaka to często największe zbawienie rodziców. Przydaje się, gdy mamy malucha, który wciąż chce być na rękach - można w takim sprzęcie bezpiecznie go umieścić i chwilę pobujać. Są rodzice, którzy wykorzystują huśtawki dla dzieci i niemowląt do usypiania maluchów. Eksperci jednak alarmują, by uważać na tę ułatwiającą usypianie praktykę.
Usypianie niemowlaka w huśtawce nie jest niczym złym, ale po zaśnięciu trzeba go od razu wyjąć. fot. Linoleum Creative Collective/Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Gadżety dla niemowlaków ułatwiają życie rodzicom

Będąc rodzicem niemowlaka, a szczególnie takiego, który wymaga od ciebie ciągłej uwagi przez dosłownie całą dobę, zapewne dobrze wiesz, że niektóre gadżety ratują życie. Tak jest w przypadku leżaczków, które można ze sobą zabrać do łazienki i, pilnując niemowlaka, wziąć spokojnie prysznic. Tak też jest w przypadku domowych huśtawek, dzięki którym sama wielokrotnie byłam w stanie wypić ciepłą kawę, bo synek obok mnie w kuchni zachwycony bujał się w huśtawce.

Huśtawki to popularny sprzęt dla niemowlaków i małych dzieci, który pomaga zająć malucha albo go uspokoić za pomocą miarowego kołysania. Bywa, że dziecko z powodu łagodnego bujania, usypia w huśtawce, co może być zbawieniem, jeśli mamy zmęczone ręce i plecy od ciągłego noszenia niemowlaka.

Należy jednak pamiętać, ze zaraz po zaśnięciu dziecka, trzeba je wyjąć z huśtawki i przełożyć do łóżeczka, by tam w spokoju odbyło drzemkę. Huśtawka domowa dla niemowląt i małych dzieci nie jest przeznaczona do spania i jeśli usypiacie w niej dziecko, trzeba je z niej wyjąć zaraz po tym, jak maluch zaśnie.

Dlaczego dziecko nie powinno spać w huśtawce?

Niemowlę śpiące na huśtawce może być narażone na trudności w oddychaniu, urazy głowy lub szyi albo zaplątanie się w elementy huśtawki. Większość huśtawek domowych dostępnych na rynku wymusza u dziecka pozycję siedzącą prostą – to bezpieczna pozycja do zabawy, ale nie do spania. Jest niewygodna i nienaturalna dla tak małego dziecka. Kiedy niemowlę usypia, w takiej prostej pozycji może mieć większe problemy z oddychaniem.

Niemowlęta mają proporcjonalnie większe głowy w porównaniu z szyją i tułowiem, co sprawia, że ciąży im ona bardziej, jeśli śpią w pozycji pionowej. Dzieci poniżej 4. miesiąca mają również trudności z kontrolowaniem głowy i stabilnym jej utrzymywaniem. W rezultacie małe dzieci często pochylają głowy do przodu w kierunku klatki piersiowej, gdy siedzą lub są podparte w pionie. Przez to mogą blokować sobie swobodny oddech i ograniczać unoszenie się klatki piersiowej podczas nabierania powietrza.

Może zdarzyć się też tak, że dziecko, które nie będzie miało zapiętych w huśtawce pasów bezpieczeństwa, będzie próbowało przez sen zmienić pozycję, np. przekręcić się na bok lub brzuch, co może doprowadzić do np. wypadnięcia dziecka z huśtawki.

Uszkodzenia szyi, karku, głowy oraz uduszenie

Istnieje też szereg zagrożeń dla niestabilnej podczas snu w huśtawce główki dziecka i jego szyi, które mogą ulec naciskowi lub uszkodzeniu podczas snu, kiedy dziecku głowa niekontrolowanie będzie zwisać lub opadać. Ostatnim zagrożeniem jest też konstrukcja huśtawki, która jest dostosowana do siedzącego dziecka, które jest przytomne, oparte plecami o oparcie, przypięte i trzymające się obręczy.

Czasami jednak rodzice lub opiekunowie nie zapinają pasów lub zapinają je zbyt luźno. Luźne lub niezapięte pasy mogą być niebezpieczne, ponieważ śpiące dziecko może się w nie zaplątać, a nawet udusić. Niemowlęta, które nie są prawidłowo przypięte, mogą również wypaść z huśtawki i odnieść obrażenia. Wiele huśtawek ma też również miękkie poduszki i wyścielenie, które mają dać maluchowi wygodę.

Te elementy stają się jednak niebezpieczne, jeśli dziecko zaśnie – eksperci zwracają uwagę na to, by maluch w łóżeczku nie miał wielu maskotek, otulaczy, kocyków i ochronnych elementów, z powodu zbyt dużego ryzyka zatkania noska i buzi podczas snu. Podobnie jest z tymi miękkimi elementami huśtawek – mogą sprawić, że śpiący niemowlak zatka sobie taką miękką poduszką buzie i nos i się udusi, bo nie ma jeszcze odruchu, by szukać powietrza, gdy mu go brakuje.

Wskazówki bezpieczeństwa dotyczące korzystania z huśtawki dla niemowląt

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca dodatkowe wskazówki dotyczące bezpiecznego korzystania z huśtawki dla niemowląt:

Źródło: sleepfoundation.org

Czytaj także: https://mamadu.pl/144521,bujaczki-i-lezaczki-dla-niemowlat-moga-byc-niebezpieczne-na-to-zwroc-uwage