Więcej niż połowa rodziców nie zna najważniejszej zasady usypiania dziecka

Pozycja na plecach jest jedyną prawidłową pozycją snu dla noworodków i niemowląt.
Pozycja na plecach jest jedyną prawidłową pozycją snu dla noworodków i niemowląt. Prawo autorskie: loflo / 123RF Zdjęcie Seryjne
Istnieje tylko jedna słuszna, prawidłowa i bezpieczna pozycja snu dla noworodka. Okazuje się, że nieoczywista dla wszystkich rodziców.

Zasada nr 1
Układanie dziecka do snu w pozycji na plecach to pierwszy, podstawowy warunek zminimalizowania ryzyka śmierci łóżeczkowej. I chociaż informacja ta powtarzana jest od lat, wciąż zbyt wielu rodziców nie stosuje się do tej podstawowej i naprawdę ważnej wytycznej.

Na łamach czasopisma "Pediatrics" opublikowane zostały wyniki badań przeprowadzonych na ponad 3 tys. matek i ich dzieciach w wieku od 2. miesiąca życia dziecka do 6. Matki zostały zapytane o to, w jakiej pozycji układają do snu swoje dzieci.

Mniej niż połowa
Odpowiedzi były co najmniej zaskakujące. Tylko 43 proc. (mniej niż połowa!) kobiet udzieliło jednoznacznej odpowiedzi o pozycji na plecach. Reszta zadeklarowała, że choć nakłania dziecko do spania na plecach, to pozwala mu również na sen na boku lub na brzuchu.

Pozostaje mieć nadzieję, że badania nie odzwierciedlają problemu ułożenia do snu w polskich domach.

SIDS każdego roku zbiera żniwo i nie do końca jest wciąż jasne dlaczego. Możemy zrobić coś, żeby te straty zredukować, najbardziej jak się da.
Źródło: Pediatrics
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE