Kiedy zabrać córkę do ginekologa? Pierwsza wizyta powinna być wcześnie!
- Pierwsza wizyta u ginekologa wiąże się zwykle z dużym stresem dla nastolatki.
- Jeśli twoja córka zaczęła juz miesiączkować lub ma około 12 lat, powinnaś przekonać ją do wizyty.
- Dowiedz się, co warto wiedzieć o wizycie z nastolatką u ginekologa - od strony prawnej.
Chyba żadna z kobiet nie przepada za wizytami u ginekologa. A wspomnienie tego pierwszego razu, kiedy musiałyśmy wejść do jego gabinetu, nie jest niczym przyjemnym. Jeśli jesteś mamą dorastającej córki, ona ma teraz pewnie te same obawy. Jednak wizyta u ginekologa nie musi wcale być taka straszna, jeśli dobrze się do niej przygotujemy.
Pierwsza wizyta u ginekologa
Ten pierwszy raz u ginekologa powinien odbyć się po rozpoczęciu miesiączkowania, czyli około 11-13 roku życia dziewczynki. Podczas pierwszej wizyty lekarz będzie rozmawiał z nią na temat fizjologii kobiety, o tym, jak przebiega cykl miesiączkowy, na czym polega krwawienie menstruacyjne. Może także wytłumaczyć, jak się wtedy zabezpieczać, pokaże tampony i podpaski.
Wyjaśni, że miesiączki mogą być bardziej lub mniej obfite, zwróci uwagę na ich regularność i długość. Ponadto ginekolog opowie o tym, jak radzić sobie z dolegliwościami bólowymi i wyjaśni, jak prowadzić kalendarzyk menstruacyjny. I właściwie to wszystko. Jeśli dziewczynce nic nie dolega, wcale nie będzie musiała mieć w tym dniu badania ginekologicznego. Jest to wizyta czysto informacyjna.
A jak to wygląda od strony prawnej?
W tak młodym wieku w gabinecie ginekologa dziewczynce powinna towarzyszyć mama lub inny opiekun prawny. Dopiero gdy ma skończone 16 lat, może na wizytę przyjść już sama. Na TikToku doktor Dorota Gródecka, wyjaśnia, co jeszcze warto wiedzieć o wizycie u ginekologa, od strony prawnej:
- Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się około 12. roku życia albo w tym momencie, kiedy dziewczynka zaczyna miesiączkować. Wtedy powinna przyjść do lekarza z mamą lub innym opiekunem prawnym. Do 16. roku życia rodzice lub opiekunowie prawni muszą wyrazić zgodę na badanie.
- Po 16. roku życia, na badanie ginekologiczne musi już zgodzić się sama pacjentka.
- Do 16. roku życia rodzice muszą zgodzić się na badanie, ale dziewczynka ma prawo poprosić lekarza, żeby badanie odbyło się bez obecności rodzica.
- Pierwszą wizytę lekarz zaczyna od zebrania pełnego wywiadu dotyczącego dotychczasowego zdrowia dziewczynki. Zapyta o przebyte operacje, choroby współistniejące i stosowane leki. Oczywiście musi też paść pytanie o to, czy pacjentka dostała już miesiączkę i kiedy była ta pierwsza, czy miesiączki są regularne, bolesne.
- Dopiero na koniec ginekolog przejdzie do tematu, z którym dziewczynka zgłosiła się do lekarza, z czym ma problem.