Tańszy prąd i większy limit dla rodzin? Tak, ale pod jednym warunkiem
- Z Kartą Dużej Rodziny w przyszłym roku będą przysługiwały zniżki na prąd - będzie można kupić nawet 3000 kWh tańszej energii.
- Rodzinom wielodzietnym przysługiwać będzie wyższy limit zużycia prądu i zamrożone ceny za energię elektryczną.
- Żeby otrzymać w 2023 roku zniżkę na prąd, trzeba mieć ważną Kartę Dużej Rodziny i złożyć wniosek o tańszą energię do 30 czerwca 2023 r.
Karta dużej rodziny: zniżki na prąd
Jeśli posiadasz Kartę Dużej Rodziny, czyli masz na utrzymaniu 3 dzieci i więcej, masz w 2023 roku szansę na zniżkę na prąd. Tańszy prąd dla Polaków wynika z zamrożenia cen prądu dla rodzin wielodzietnych na rok 2023 według stawek z 2022 roku. Mówi o tym "Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej".
Każdej rodzinie z Kartą Dużej Rodziny przysługuje limit 3000 kWh taniego prądu, a pozostałe gospodarstwa domowe kupią prąd po cenie z 2022 r. w limicie do 2000 kWh.
Komu przysługują zniżki na prąd z Kartą Dużej Rodziny
Z taniego prądu z Kartą Dużej Rodziny mogą skorzystać:
- rodzice wychowujący 3 dzieci i więcej (o ile dzieci nie znajdują się w pieczy zastępczej)
- macocha/ojczym (jeśli małżonek z Kartą Dużej Rodziny ma drugi ślub)
- dzieci, dla których Karta nadal jest aktywna
Jak złożyć wniosek o zniżki na prąd z Kartą Dużej Rodziny
Żeby otrzymać zniżkę na prąd z Kartą Dużej Rodziny, należy:
Tani prąd z Kartą Dużej Rodziny w 2023: ważne, od kiedy masz kartę
W możliwości kupienia prądu po niższej cenie ważne jest też, od kiedy masz Kartę Dużej Rodziny. Jeśli otrzymasz ją dopiero w 2023 roku, limit prądu, który możesz kupić w tańszej cenie, będzie proporcjonalnie mniejszy. Z każdym kolejnym miesiącem 2023 roku limit będzie zmniejszał się o 250 kWh.
Dla kogo Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom, w których jest minimum 3 dzieci na utrzymaniu. Karta przysługuje rodzicom/opiekunom prawnym dożywotnio, dzieci mogą z niej korzystać, dopóki się uczą – po skończeniu 18. roku życia otrzymują kartę na terminowe okresy do początku każdego kolejnego roku szkolnego.
Kartę Dużej Rodziny mogą otrzymać także dzieci studiujące - aż do ukończenia 25. roku życia, jeśli co roku okażą dokument o ciągłości nauki. Karta przysługuje również dzieciom niepełnosprawnym, dla nich nie ma terminu ważności i przysługuje im bez ograniczeń wiekowych.
Od 1 stycznia 2019 roku Kartę Dużej Rodziny mogą otrzymać rodzice, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci, czyli przysługuje także np. seniorom, których całkowicie dorosłe dzieci samodzielnie się utrzymują.
Co jeszcze daje Karta Dużej Rodziny?
Z Kartą Dużej Rodziny można otrzymać zniżki na usługi, upoważnia do darmowych wejść do parków narodowych. Posiadając ją, można do wielu muzeów wejść za darmo lub otrzymać zniżki na bilety do kin, teatrów, ZOO, a także zniżki na przejazdy kolejowe oraz komunikację miejską. Uprawnieni do posiadania karty otrzymują również zniżkę przy każdorazowych zakupach m.in. w sieci sklepów Lidl i wielu innych. Wszystkich partnerów, którzy honorują Kartę Dużej Rodziny, możemy znaleźć na rządowej stronie Emp@tia.
Źródło: gov.pl, gkpge.pl
Czytaj także: https://mamadu.pl/164770,zdalne-lekcje-w-przypadku-pandemii-wojny-imprez-i-mrozu