Tego nie dawaj dziecku na śniadanie przed przedszkolem lub szkołą: tylko nasilisz jego niepokój
- Pomijanie śniadania lub jedzenie go poza domem negatywnie wpływa na pracę mózgu oraz sprawia, że dzieci mają większe lęki i wahania nastroju.
- Według hiszpańskich badań, dzieci, które na śniadania jedzą jajka, szynkę i żółty ser, mają gorszą kondycję psychiczną.
- Według dietetyków, by dziecko było silne psychicznie i dobrze radziło sobie w relacjach społecznych, warto na śniadanie podawać mu nabiał i produkty zbożowe.
Śniadanie jest obowiązkowe w dbaniu o psychikę
Nie od dziś dietetycy apelują, by pilnować tego, co jedzą dzieci i nastolatki i czy przede wszystkim zjadają najważniejszy posiłek w ciągu dnia, czyli śniadanie. Okazuje się, że to, co dziecko zje jako pierwszy posiłek, ma wpływ nie tylko na jego zdrowie fizyczne i sprawia, że ma energię na cały dzień. Badania pokazują również, że śniadanie jest bardzo istotne w przypadku zdrowia psychicznego – to, co zje zaraz po przebudzeniu, ma wpływ na nastrój i lęki u dziecka. "Dzieci, które jedzą w domu pełnowartościowe śniadania, są w mniejszym stopniu narażone na takie problemy, jak zaburzenia lękowe czy częste wahania nastroju" – napisano w czasopiśmie "Frontiers of Nutrition".
Dietetycy i eksperci od żywienia zauważają, że na zdrowie psychiczne bardzo mocno wpływa to, co jemy – zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. A to, co dziecko zje na śniadanie, będzie miało nie tylko wpływ na fizyczne samopoczucie w trakcie dnia w szkole lub przedszkolu – wpłynie także na jego stan emocjonalny i społeczny, na to, jak będzie w codzienności radziło sobie w relacjach z rówieśnikami czy nauczycielami, czy będzie pewne siebie i odporne psychicznie. Warto więc zwracać uwagę nie tylko na to, by nasz syn lub córka w ogóle zjadło posiłek, ale równie istotne jest to, co na jego talerzu się pojawi.
"Ważne jest nie tylko samo jedzenie śniadań, ale także to, co konkretnie gdzie dzieci jedzą. Pomijanie śniadań lub spożywanie ich poza domem ma związek z ryzykiem problemów psychospołecznych u dzieci i nastolatków. Wpływ mają także poszczególne produkty" – powiedział autor badania zamieszczonego w czasopiśmie, dr José Francisco López-Gil z Uniwersytetu Castilla-La Mancha w Hiszpanii. I dodał: "Na przykład śniadania zawierające przetworzone mięso są związane z większym ryzykiem problemów psychospołecznych, a zawierające ziarna i nabiał z mniejszym".
Co dziecko powinno jeść na śniadanie?
Naukowcy z Hiszpanii w przeprowadzonych badaniach sprawdzili na 3772 rodzicach dzieci w wieku 4-14 lat, co opiekunowie podają swoim pociechom do jedzenia na pierwszy posiłek w ciągu dnia. Oprócz pytań w kwestionariuszach na temat nawyków żywieniowych były też takie dotyczące nastrojów, zdrowia psychospołecznego, zachowań dziecka w ciągu dnia w szkole i przedszkolu i tego np. jakie ma poczucie własnej wartości.
Co ciekawe, na podstawie wyników zauważono, że jedzenie śniadania poza domem działają na dzieci tak samo negatywnie, jak niejedzenie go wcale. Warto zatem dbać o to, by ten posiłek był spożywany w domu. Dodatkowo kontrowersje wzbudziło w badaniu to, co naprawdę negatywnie wpływa na stan psychiczny dzieci, bo okazuje się, że w większości są to produkty, które na śniadanie je każdy z nas: m.in. szynka, ser żółty, jajka. Zamiast nich dietetycy rekomendują, by do śniadań włączyć:
- kakao
- czekoladę
- jogurty
- mleko
- produkty zbożowe (np. płatki owsiane, granola)
- herbatę.
Powyższe produkty nie tylko są lekkostrawne i wspierają pracę mózgu, pozytywnie wpływają też na poczucie własnej wartości, relacje społeczne i silną psychikę. Wyniki badania mają pokazać, jak niezwykle ważne jest to, by dbać o to, by dzieci i młodzież przed wyjściem rano do szkoły lub przedszkola zjadły coś pożywnego.
To wspieranie nie tylko nawyku spożywania śniadań w ogóle, ale również dbanie o to, by spożywany posiłek był bogaty w produkty, które będą wspierały stan psychiczny dziecka przez cały dzień. Jeśli masz w domu dziecko, które lada dzień rozpocznie szkołę lub przedszkole, zadbaj, by na śniadanie przed wyjściem do placówki zjadało śniadanie bogate w nabiał i produkty zbożowe.